Novinky a klebety (News and rumours)ing

20.február 2006
Dlhou zimou demoralizovanú verejnosť potešilo aspoň stretnutie s človekom ktorý si to posledný mesiac a pol pekne užíval. Podelil sa s nami o víno a zážitky na peknom večierku v Trenčíne.

8.február 2006
Branikovu fotoreportáž z Lysca si môžete pozrieť tu.

3.február 2006
dnes podvečer vás všetkých čakáme na letisku Snow paradise na malom žúre, žiaľ tekutiny spôsobujúce zmenené stavy (bez)vedomia si radšej prineste - bar je podľa posledných dostupných informácii nefunkčný. Zajtra nás čaká výstup na Lysec severozápadnou stenou a zostup (tých čo nezamrznú alebo nebudú roztrhaní medveďmi, vlkmi a rysmi) juhozápadným hrebeňom. Tí čo podľahli móde skialpinizmu nech si vezmú svoje lepkavé pásy na lyže, hotuje sa veľká výprava - stopa bude pekne vyjazdená. Pre tých čo obľubujú pohyb na lyžiach len dole kopcom a vrcholy zdolávajú len za pomoci vynálezov gebrueder Girak, Doplmeyr a Tatrapomy chystá posledný necurver na Slovensku (zhodou okolností predseda PK) iné podujatie ktoré vyzerá lákavo: 1. medzinárodné majstrovstvá Slovenska plachtárov v zjazdovom lyžovaní. Odohrávať sa to bude na našej obľúbenej chate Bjornson a na svahoch "the best ski resort in Central Europe" Jasná pod Chopkom (áno ten obľúbený otočný bod). Prihlášky, propozície (veľmi zábavné čítanie!) a krásny plagát je na stránke SNA.

19.január 2006
chalani z Corowy poslali pár fotiek. Keď je trať kratšia ako 1000ka je čas vytiahnuť foťák a urobiť pár záberov.

9.január 2006
z domáceho lietania toho veľa nemáme, témou je jedine Discus 2c v prievidzi. Luďo urobil pár fotiek v peknej fotogalérii a keďže sa mi nechce ju rozoberať tu je celá na stiahnutie. Komenty k tomu ako tento vetroň lieta určite chlapi napíšu do fóra.

5.január 2006
pre všetkých ktorých namotal Kiwik svojim dramatickým opisom hardcore lietania s turbom a chcú vedieť ako sa mu darí ďalej tu je stránka Australian soaring centra v Corowe a tu sú výsledky austrálskeho OLC kde si ich lety môžete pozrieť.

2.január 2006
fotiek sa z Prievidze dosypalo viac a od viacerých autorov - dúfam že bude platiť: "ako na nový rok, tak po celý rok". Vyzerá to romanticky na tom snehu ten Discus 2c v Prievidzi.
vianoce 2005
štýlovo čerstvé fotky z lietania v Prievidzi. Discus 2c tak a hintak. Je to len môj pocit že demonštrátory sa dostanú na Slovensko len počas zimných mesiacov? Takže od nás len dve priania - aby ste prešli ÚLZtom a pekelne suchý rok 2006.

19.december 2005
čo urobí plachtár keď jeho vetroň nechce dolietavať domov sám a v jeho veku už mu stres z pristátia do role dokáže znechutiť večerné pivo? Vetroň pošle do polepšovne a budúcu sezónu je tu ďalší smelý zajko! Len aby budúci rok v bufete v prievidzi mali dosť mrkvy!

5.december 2005
sú tu závery I. ZJAZDU SGC. Samozrejme formou fotoreportáže. Apdejtovaná tabuľka slovenských rekordov. Viac o výsledkoch plachtárskej komisie na prehľadnej stránke SNA.

16.november 2005
blíži sa 26. november a s ním aj akcia Borišov, trošku nesprávne uvedená ako schôdza SGC. V skutočnosti to bude 1.zjazd SGC a delegátov prosím aby mi mailom potvrdili účasť - počet lôžok je limitovaný. Ak neviete čo je Borišov tak tu sú obrázky zo zjazdového paláca urobené vysokokvalitným digitálom Nokia z ostatného víkendu: inverzia a západ slnka. Závery zjazdu splníme!

9.november 2005
ak si myslíte že niet jenoduchšie zarobených peňazí ako usporiadať plachtárske preteky máte šancu - Plachtárska komisia hľadá usporiadateľov pre rok 2006! Nielen fotkami ale aj videom sa šíri dobré meno našeho športu, tu je prvotina dalšieho člena našeho klubu - Romana z Lánov.

3
. november 2005
furt sa sťažujeme, že nikto neprispieva s fotkami a zabralo to! Je tu report z hlavného mesta - majú vynovenú hračku.

2. november 2005
sezóna nie a nie skončiť, počasie nás núti vyliezť z barov a pelechov a ísť to pomôcť vytiahnuť holíčanom ktorí stále niečo hovoria o svahoch a vlnách. Helloween, všetkých svätých či ako sa to vlastne volá náš sviatok sme prežili asi takto.

24. október 2005
zatiaľ čo z Čiech prišli prekvapujúce správy o lietaní preletov vo vlne z poľskej strany (900km!) slovenskí plachtári (známi tým že na majstrovstvách sveta traja lietajú na štyroch rôznych frekvenciách) sa rozhodli zdokonaľovať svoju teamovú spoluprácu prostredníctvom kolektívnych doplnkových športov. Ako obstoja kovaní individualisti v športe, kde súhra posádky je dôležitá pre dobrý výsledok a občas aj prežitie? Zistite viac v reportáži SANY CUP 2005.


11. október 2005
na jeseň sa telefonáty plachtárov točia iba o troch témach: kam sa ide lietať v zime, akú novú techniku idete kúpiť a kedy bude vlna v Martine. Odpoveď znie: nikam, žiadnu a nevieme. To že to neuspokojí každého je jasné aj podľa toho, že opäť došli rovinní špecialisti - z blízkeho Fínska aj vzdialeného Holíča. Vlna nebola, ale zato udrela termika. Fotoreport z medzinárodného stretnutia pripravil Branik.


14. september 2005
pre ilustráciu akí sme malicherní pri snívaní o dlhých tratiach (málokto si trúfne v Seeyou ťahať niečo dlhšie ako 1000km) ponúkame článok z novín ktorý hovorí o úplne iných métach.

5. september 2005
slušné počasie (hovorím v štandarde sezóny 2005, nie absolútne!) pokračovalo aj v sobotu a hostia z Bratislavy lietali zas. Tentokrát sa objektív zameral na jedného pilota a svahy. Držte palce Vladovi Foltínovi ktorý vzorne reprezentuje našu mladú republiku v St Autobahn (aby som parafrázoval jedného svetaznalého pilota) na Grand prix a vtipné reporty robí jeho pomocník z juniorskej úderky na peknej stránke s obskúrnou www adresou. Viva la equipe du Slovaque!

2. september 2005
dva sviatky v jednom mesiaci - to musí byť krajina čo si to môže dovoliť. Takto sme ich prežili.


18
. august 2005
počasie stojí za ... veď viete čo, a tak jedinou útechou je pozeranie sa po nete ako sa lieta tam kde sa lietať dá. Ak ste aj vy dnes zúfalo chceli vedieť čo je nové na juniorkách v anglicku a nepodarilo sa vám to pre spadnutý server zistiť (žeby mali windows 2000?) rozhodli sme sa zaskočiť za nich a núdzovo ponúknuť pár obrázkov z miesta činu.

9. august 2005
ďalší obživnutý veterán - vlastne dvaja znovu na slovenskom nebi. Obnovený Orlík VT16 a obnovený preukaz starého flígra Lupa to je dôvod na oslavu nie? Fotoreportáž od Puppyho a Barborky je tu.

1. august 2005
tak ako rumior napísal sme nazad z kraja pod tromi sopkami. Aký bol Šariš cup? V prvom rade ide o prvú súťaž od neviem kedy organizovanú na východe Slovenska (nejaký kmeť isto rád pripomenie kedy boli posledné krajské východoslovenského kraja - tipujem 198?) čo je dostatočný dôvod na to aby to bolo považované za úspech. Organizátori - bolo ich menej než by sa zišlo a tak niekedy nestíhali chodiť do polí a zároveň robiť výsledky, partia bola fajn, myslím že padol rekord v počte večierkov v rade za sebou. Prešovsko/sabinovsko/poľská úderka a tiež popradská výprava udávali tempo v bare a občas nejaké karaoke predviedol talentovaný prezident SGC Martin. Barmani boli obetaví a kuchyňa niekedy naozaj excelovala (Laco, tá pasta bola super). Počasie nevyšlo ideálne, vymákli sme rekordné horúčavy ale trošku sme si to tam presnorili. A objavili sme nové juniorské tváre ktoré hádam pribudnú na súťažiach budúceho roku. Týždňové súťaže majú niečo do seba.

29. júl 2005
milý e-mail prišiel od nášho skalného dopisovateľa. Pobavil nás a možno sa v jeho úvahách nájdu aj iní naši kamaráti.


23. júl 2005
to že náš šport je outsiderom médií je asi minulosťou - hneď tu máme dva články o našom športe: článok1 a článok 2

11. júl 2005
počasie nestojí za veľa, tak všetci klikajú na rayskalskú Európu alebo Nitru. Informácie sú prevažne vizuálne - webcam dvojmo dokonca, ale čo sa deje v bare a zákulisí - o tom moc nevieme a nechceme moc našich borcov otravovať neustálymi telefonátmi. Ak vám nerobí problémy angličtina britský team má vtipné postrehy na svojej teamovej stránke (nitra a rayskala). Alebo majú takých šikovných pomocníkov alebo fakt netuším kde berú energiu písať a fotiť a ešte (nie vôbec zle) pretekať. Zvlášť ma dostal P. Harvey ktorý po tej tisíckovej smršti ešte píše na web. Žeby sme mali menej chodiť na pivo?


29. jún 2005
ako to vyzeralo na vašom obľúbenom letisku pred 40timi rokmi vám umožní vidieť zdigitalizovaný archív diákov rodiny Balgovcov.

28. jún 2005
Že plachtenie nie je len o nablýskaných laminátoch v cene rozpočtu menšej obce, ukazujú entuziasti ktorí sa vedia oprieť do toho a postavia si vlastné lietadlo - aj keď len na jeden let na Redbull letecký deň do jazera na Kuchajde. Tu sú fotky zo stavby a tu z lietania. Krásny klzák, skvelá práca juniori!
     

23. jún 2005
Keď vyberiete film z foťáku nájdete tam často fotky aj z troch akcií naraz. Ako sa to stalo Branikovi teraz.

21. jún 2005
Pupy poslal svoju čiernobielu fotografickú úrodu z Prievidze.

17. jún 2005
tak sme získali nejaké fotky z Prievidze po dlhom prehováraní: tu je pohľad nášho crewmana Matuška a nejaké zábery Krížika (žiaľ nie sú z poslednej disciplíny).

7. jún 2005
ak sa vám na majstrovstvách Slovenska v Prievidzi zdalo že je čas presedlať z klubovej osy do niečoho poriadneho a najlepšie do nejakého menšieho tankera je tu (na dlhší čas) posledná šanca získať techniku za zaujímavé ceny - SNA predáva posledný Discus LZ. To že lietať vie, ste mohli vidieť v Prievidzi kde s ním Vilko skončil tretí. Tu je ponuka a tu technický stav.

11. máj 2005
a tu ďalšie dva: pohľad z paluby vetroňa Janus a striktne nedigitálne zábery dlhým sklom. Tak čo, stačí či furt málo?

9. máj 2005
tak a je to za nami, na najbližší rok máte od fatraglide pokoj. Pre tých čo sa sťažovali na málo fotoreportov tu je ďalší - zo záverečného dňa.

27. apríl 2005
na najbližší týždeň a pol sa všetky novinky budú týkať len jedinej akcie a tou je fatraglide05. Dianie môžete sledovať na stránke fatraglide05.

25. apríl 2005
konečne víkend ako má byť! Na rozdiel od iných keď je zásadne hnusne a v pondelok sa urobí počasie teraz to bolo ako na želanie. V piatok rady mrakov z Turca až do Poľska (ako ďaleko pokračovali to nevieme lebo my sme sa museli otočiť na hraniciach pri Babej hore škrípajúc zubami) a excelentný run po Nizkych Tatrách - juh v skoro čistej a slabé stúpania nelákajú. -10´C a voda v nádržiach robili trochu nervy ale zmrznutí ako eskimo a necítiac si nohy sme tam vydržali cez 5hodín. Dokonca aj voda vytiekla na zemi a nevysypala sa. Okrem domácich došiel aj Johan Stormats a hneď prevetral LS8. Sobota - Viac vlhkosti a tak sever v 7-8/8 oblačnosti - prvá várka sa dostáva cez Fatru a pokračuje do veľhôr, my menej talentovaní sa trikrát driapeme z 200 do 700m a potom rezignovane vykĺzavame na juh po Veľkej Fatre. Tu Rumior zisťuje že počasie si to otočilo a od Žiarskych vrchov začína skutočná zábava. Bude to znieť ako rybárska latina s roztiahnutymi rukami ale brť hocičo menej ako 2,5 je zbytočné lebo sa dá nájsť aj 4ka. Takto to ide až po Dunaj (a keby sme si nerozbili rakúsko-uhorskú monarchiu tak možno až do Kosova). Medzitým chlapci čo sa dostali za kopec majú problém preskočiť nazad Fatru - Branikovi sa to darí a otočí Nitru ale Čipo tam zostáva vibrovať na Malinôm Brde aspoň hodinu a pol - takto to chodí v horách a niekedy sa do cesty final glide s rezervou pár sto metrov postaví do cesty kopec - však uvidíte o týždeň... teplota len -8 a na juhu prikúrili nad skleníkmi. Nedeľa - nasúvajú sa ciry ale prepečie sa to na malej ploche úplne najviac - bázy sú 2400 nad zemou a s namontovanými videozariadeniami sa pokúšame natočiť zvyšky snehu a vôbec feeling horského lietania - stretávame Belmonda zo SNV pred kamerou mu to svedčí! Dorazli a lietali účastníci fatraglide05 z Trnavy, Nemecka, Ružomberka a zdá sa že im chutilo! Fotky nie sú žiadne, ale ak máte nejaké vy pošlite ich. Ozaj OLC, no pošleme možno ale najprv treba pozrieť v Seeyou kde sme to boli (človek nikdy nevie kto sa už naučil s tým pekelným software robiť)! A k tej diskusii - gliding needs airspace! a tým myslím nielen vertikálny ale aj horizontálny. Keď už sme v to tej unii čo začať pracovať na tom čo už majú naši susedia a dá sa to napríklad na pribina cup a to cezhraničné lietanie?!

17. apríl 2005
radšej raz vidieť ako stokrát počuť. Bez dlhých rečí tu je ostatných päť dní. Martinské dvojičky (foto od šťastného spolumajiteľa Rumiora). Pozvanie na súťaž k južným susedom, ak máte záujem napíšte e-mail, pošleme vám propozicie.

8. apríl 2005
Ostatný víkend sa na Popradskom letisku objavil Miro Balga a zapojil sa do činnosti. V soaring paradise dnes skončilo valcovanie plochy skromným 25 tonovým vibračným valcom s cieľom urobiť pre túto sezónu z ranveje stôl bez hrbov, aby sme ten čas ktorý musíme v lietadle tráviť na zemi netrpeli. Či sa to podarilo otestujete na fatraglide05. Ako hovoria angličania keď to budeme válcovať a kosiť ešte takých dvesto rokov nebude nám treba ani betón. Snáď sa cez víkend vznesieme.

29. marec 2005
Sezóna sa rozbieha. Veľkonočný pondelok sme strávili tradičnými zvykmi - behaním po letisku. a Nogura s foťákom v ruke (treba si vychovávať reportérsky dorast no nie?). Tu je veľkonočný pondelok na Pribina cup 2005.

24. marec 2005
Aby ste tu poslednú agóniu pred jarou nejako prežili máme pre vás ďalší minifilm - z minuloročných majstrovstiev Slovenska v Prievidzi. Keď už ste sa furt sťažovali že vám CD s filmom od usporiadateľov nefungovali hádam pojde aspoň toto.

22. marec 2005
Každý kto za posledné dva týždne prišiel na letisko v Martine všimol jednej nevídanej veci. Nie sú to kopy snehu, na ten sme zvyknutí ale takmer každodenná účasť Rumiora v dielni. Je mi jasné, že každému kto ho pozná práve vypadli hračky, ale je to tak. Štatisticky zvykne zavítať na letisko niekedy medzi fatraglidom a Majstrovstvami ČR a čo je šokujúce - vraj ho videli PRACOVAŤ! Ja som videl jediný výsledok jeho práce a to prvú nokio-reportáž z brúsenia zbraní na túto sezónu.

16. marec 2005
Sneh sa konečne začal topiť - držíme palce nitrančanom nech im stihne obschnúť aspoň "južná kalifornia" (pre nezasvätených: to je obľúbená trať task setterov keď sa nedá nikde iba na juh Tekovský Hrádok - Nové Zámky). Plachtárska komunita ožíva a čo nás teší že sú to opäť juniori - naša budúcnosť. Síce by sme boli radšej keby ľudia prispievali nám s fotkami a reportážami ale keď to nejde tak radšej nech je tu 6 webov ako nič, no nie? Tu je podľa ich slov Slovak junior gliding team web. Ďalšia správa týkajúca sa juniorov - bohužiaľ smutná - o to viac že to bol človek ktorého mnohí z nás poznali: počas tréningu vo francúzskych Alpách zahynul talentovaný nemecký junior Stephan Zemmel. Jeho krásna ASW19 a hlavne jeho skvelé výkony na Pribina cup 2003 si mnohí z vás určite pamätajú.

4. marec 2005
Áno dátum je správny, aj keď pohľad z okna tomu nenasvedčuje. V posledných dňoch sa začínaju množiť telefonáty ohľadom poistenia (hlavne havarijného) lietadiel. Sú indície o malej ponuke na trhu poisťovní, vraj sa majú masívne dvíhať ceny - skrátka je tu veľká neistota. Nie že by sme nechceli pomôcť a poradiť, ale možno stojí za úvahu jednotný postup v rámci SNA ktoré by malo lepšiu vyjednávaciu pozíciu ako my - jeden z klubov. V prípade, že sa naozaj potvrdí klebeta, že iba jedna poisťovňa bude ponúkať havarijné poistenie, asi by stálo za to pátrať po poisťovniach v zahraničí? Podať podanie na protimonopolný úrad? Myslíte si, že by sa o tieto otázky mohla začať zaujímať naša zastrešujúca organizácie alebo je to nezmyselná požiadavka. Vaše názory na fórum prosím!

17. február 2005
Kto lietal posledných pár rokov na majstrovstvách Slovenska v Prievidzi vie, že tam je toľko plachtárskeho dorastu ako na všetkých ostatných letiskách dokopy. Teraz dokonca majú svoju stránku a už dlho ma žiadna plachtárska stránka tak nepobavila: predstavujeme Vám Soaring brothers.

16. február 2005
UŽ! pýtate sa že čo? začína fungovať stránka fatraglide05 (klikni na podujatia). Nájdete tam prvé info (a dôležité!) bulletin a prihlášku, fotky minulých ročníkov a obligátne propagandistické video. Tak klikajte, čítajte a hlavne konajte!

14. február 2005
Od roku 2000 sa na u nás, v Martine, traduje jedná pekná tradícia: ročne jeden vetroň. Tentokrát mám na mysli akože pribudne. Tohtoročná kvóta bola splnená už po prvom kole malej privatizácie techniky SNA ale to nás nezastavilo. Prečo namiesto mierového pokojného poletovania a paberkovania pod bavlnkami volíme nemilosrdné zbrojenie vám ukáže dnešná reportáž.

7. február 2005
Záznam udalostí posledného víkendu v Martine je tu: Lysec 2005.

20. január 2005
dorazil balík fotiek od PI teamu z Corowy, z ktorých dýcha austrálske leto - kvalita záberov toho x megapixlového foťáku bola taká dobrá, že som ich výnimočne nechal vo väčšom formáte.

10. január 2005
ak nemáte ešte žiaden nápad ako by ste mohli stráviť prvý májový týždeň tohto roku máme pre vás nie jeden, ale hneď sedem tipov. (je to 10MB wmv tak hijó sťahovať!). Ak niekto nerozumie po anglicky, preložíme.

3. január 2005
Pár fotiek z komorného večierka v klubovni SGC v Martine za účelom privítania nového roka. V blahoželaní od nemeckých priateľov k novému roku bol aj link na ich fotky z Martina. V Namíbii časť oddielu Páskovka láme rekordy, včera Mára s Krejčom 500km O/R priemerom cez 150km/h. Blahoželáme a tíško závidíme.

13. december 2004
Dni sú čoraz kratšie a tma je už v taký čas, o akom v lete odvážnejší odlietajú na 300ku. Kto nemá to šťastie a netrávi dni čítaním kníh o termike v moteli v Corowe musí sa zabávať inak. Funkcionári napríklad zasadajú a plánujú nám svetlé zajtrajšky - tu je zápis z ostatnej Plachtárskej komisie. Obsahuje zaujímave informácie ohľadom zmeny techniky - motivácia pre budúcich reprezentantov (kto by sa nechcel namiesto oprýskaného 7F preháňať po Tatrách v nablýskanej LS8 alebo Discus2?). Party animals z Popradu nevynechajú žiadnu príležitosť na otvorenie kartónu Fernetu - tentokrát vyčmuchali tajné plány Vilka Kubovčíka na zmenu stavu. Fotodokumentácia dorazila promptne.

26. november 2004
Od stáleho dopisovateľa zo Spišskej sme dostali report o rozlúčke so sezónou. Nie je to síce typicky plachtárska téma - hemží sa to tam motorármi a paragánmi, ale kedže si Ivan dal toľko práce uverejňujeme všetko.

15. november 2004
Plzeňáci odišli domov bez diamantov a hneď začal fúkať sever! Nebolo však toho otužilca ktorý by sa do toho mrazu nechal nahovoriť. Ak vás tiež chytajú depky z nedostatku lietania a hlavne preletov znásobené tým že sa vám nepodarilo tohto roku odletieť dlhý a hodnotný prelet máte šancu absolvovať ďalšiu časť populárno-náučného rýchlokurzu - tentokrát je lektorom Branik a témou 500km prelet rýchlo a ľahko (je to wmv 30MB verzia 10-minútového rýchlokurzu). Have fun.

8. november 2004
všetko nasvedčovalo že by mohla byť vlna - lenže nefúkalo ani po prechode fronty a tak plzeňská partia ktorá dorazila do Martina musela cez víkend absolvovať náhradný program (povinné chválenie prezidentových fotiek)a Cirrusy zostali zabalene v tranďákoch. Turistika na Maguru pod vedením miestnych horskych vodcov určite prispeje k ich kondičnej príprave. A ešte update fotoreportáže s Ventusom!

4. november 2004
Nielen dealeri áut navštevujú klientov a ponúkajú im skúšobné jazdy a rôzne igelitky, tričká a iné reklamné smeti. Tento rok sme zažili marketingový atak nitrančanov (DG+LS) a ich predvádzanie DG808 a DG1000 a zástupca Schempp-Hirth z Prievidze dotiahol postrach 18metrovej triedy Ventus 2cxt. Vycítil asi silný kúpny potenciál martinskej komunity a dokonca dotiahol nového Vencu priamo do soaring paradise. Čo sme s ním vystrájali si môžete pozrieť tu.

25. október 2004
Jeseň je plná spoločensko-športových akcíí s dôrazom na spoločenskú časť. S Guľáš rally sa roztrhlo vrece - nestíhame ich ani sledovať - a už vôbec nie navštevovať. Neohlásená akcia sa uskutočnila v Prievidzi, podľa fotiek dedukujeme že mala charakter maškarného bálu a keby nám verný fotodopisovateľ Peter B. neposlal pár paparazzi fotiek ani by sme sa o nej nedozvedeli. Sú to tajnostkári tí prievidzania...

24. september 2004
ostatný víkend v Martine bol v znamení svahov - prišiel aj el Prezidento z Holíča hobľovať svoju obľúbenú ASW15. Ďalším zúčastneným bol Discus AR s Nogurom a Nimbus2 s Ďourom. Discus v zameriavači aj mimo neho.

16. september 2004
Chcete vedieť ako bolo v Zbraslaviciach na českých majstrovstvách?

13. august 2004
Medzinárodný plachtársky camp v Martine sa chýli ku koncu a tu nájdete pár obrázkov. V sobotu začína tradične dobre obsadená súťaž - Majstrovstvá ČR. Bohužiaľ naši parťáci zo štandardov z Litvy Gomáš a Betr neprídu ale v Čechách sa nájde vždy dosť ľudí čo nás radi načadia. Súťaž sa koná premiérovo v Zbraslaviciach a pod podujatiami je linka ak chcete sledovať priebeh. Snáď počasie bude rovnako milé ako minulý rok. Majstrovstvá Slovenska zahýbali aj IGC rankingom a tu je aktuálne poradie slovenských pilotov.

25. júl 2004
dorazili sme po strastiplnej ceste, odvážili sa, zmerali sa, zaplatili a teraz už len čakať na počasie. Ak budeme stíhať tu nájdete okno do života slovenskej a českej výpravy na Majstrovstvách Európy v Litve.

20. júl 2004
tak a sme nazad. Záverečný pohľad za majstrovstvami v Prievidzi je tu, dominuje záverečná party ktorá býva tradišné kvalitná. Česnekovi hudci zahrali country, víťazi sa tešili z alpakových prázdnych hrncov, porazení sa tešili s plných sklenených hrncov. Z externých dopisovateľov dlžím zverejnenie fotiek Ivanovi zo Spišskej ktoré sú aj s jeho komentárom. A tiež Petrovi Balgovi ktorý sa motal okolo nás na gride na Slovenských, cvakal foťákom a občas po mňa prišiel s vyprosťovacou čatou.
Kemp sa rozbehol v soaring paradise Martine, a prvá várka nemcov chtivých lietania v horách už získava prvé skúsenosti, ďalší prídu a tiež Břeclavský spriatelený aeroklub si urobí výlet k nám v nasledujúcich týždňoch. Máte niekto záujem prísť tiež?
V Partizánskom sa rozbehol Memoriál Makarenka a lietajú - počasie praje, dokonca ako otec Szabo vysvetlil na fóre aj pilot pristanuvší v slnečnici je v poriadku. Pristátie do vysokého porastu nie je v južných oblastiach zriedkavé a tí farmári nie a nie začať so žatvou. Želám aby ste to vždy v zdraví a s celým vetroňom prežili. Tak ako ja v tej repke.

3. júl 2004
dve veci:
- sme v Prievidzi na Slovenských. Oficiálne spravodajstvo nájdete pod linkou v podujatiach. A náš pohľad na vec tu
- keď sa vrátime z Prievdze (18.júla) pozývame vštkých na mesiac trvajúci plachtársky camp do soaring paradise - do Martina. Prídu dve skupiny nemeckých plachtárov, jedna z Břeclavi a samozrejme vy!

21. jún 2004
fotoobzretie za katastrofálnou (po všetkých stránkach) prvou polovicou sezóny. 2004 - doom and gloom

21. máj 2004
Ak sa chystáte na dvojsedadlovky do Trnavy je tu prvá sada materiálov - ako provizórium do spustenia oficiálnych stránok Trnavy. Pre priaznivcov oldtimerov je tu upozornenie na novú súťaž z Čiech VGPC. Počasie za veľa nestojí ale včera sme mali v soaring paradise ďalší vlnový deň - tentokrát zlaté výšky a k tomu slušné termické počasie na Tatrách. Duo Discus poslúžil ako filmovací vetroň a Rado z Holíča nafilmoval blbnutie nad mrakmi - ďalšia hodina mteriálu na zimné večery v strižni. Máte posledný týždeň šancu polietať si na DuoDiscuse. Budúci w/e ide nazad do ríše.

3. máj 2004
Pre tých ktorí sa nevedia donavigovať k stránkam fatraglide04 cez podujatia a myslia si, že neupdejtujeme je tu pomôcka - direkt linka fatraglide04. Taktiež webcam je znovu spustený zo stránky fatraglide04. Dorazil DuoDiscus a pre všetkých ktorí si chcú prísť polietať bude k dispozícii po skončení fatraglide04 až do konca mája - inštruktori Nogura a Čipo sú pripravení naučiť vás triky horského lietania a preletov vôbec. Neváhajte, nevieme kedy sa zas podarí dotiahnuť ho na Slovensko. Píšte, volajte, bookujte - musí byť vo vzduchu 8hodín denne.

10. apríl 2004
Chcete vedieť čo je nové v Nitre? Tu je fotodenník Pribina cup 2004.

8. apríl 2004
Aj keď počasie vyzerá zatiaľ divoko a namiesto jarného "warm up" si pravdepodobne dáme "chill out" od odchodu do Nitry nás nič neodradí! Mr Kiwik dostal objednané elektrické vykurovacie vložky do topánok takže určite aspoň on bude vysmiaty. Možno sa dočkáme aj ďalšieho inštruktážneho videa. My si cestou určite nakúpime nemrznúcu zmes do ostrekovačov a po vzoru Wolfganga Janowitscha z minuloročného Pribiňáku si ju budeme liať do krídel. Pokúsime sa zaznamenať pre vás atmosféru prvých tohtoročných pretekov a priebežne vás informovať. Držte palce nech sa to počasie umúdri.

5. apríl 2004
Baľte veci na Pribina cup, tento víkend namiesto veľkonočného besnenia korbáčov, vody a lacnej kolínskej (pomlázka pozn. pre našich českých čitateľov) budeme relaxovať v Nitre obnovujúc pilotné návyky. V podujatiach pribudla linka na Šarišš cup - stránka vyzerá kool, aj tá trofej o ktorú sa bude súťažiť. Možno inšpiruje usporiadateľov aj významnejších pretekov aby sa zamysleli a namiesto tuctového alpakového riadu (nádobí - pozn. pre našich českých čitateľov) skúsili vymyslieť originálnu a zapamätateľnú trofej.

30. marec 2004
Aj tohto roku môžete venovať časť svojich daní namiesto štátnemu rozpočtu niekomu koho, si sami vyberiete. Sú to konkrétne percentá 2 a ak ste sa stále nerozhodli či to dáte rebelujúcim spoluobčanom na východe alebo ochranárom v Národnom parku Malá Fatra na zakúpenie ešte kvalitnejších ďalekohľadov, aby mohli lepšie kontrolovať porušovanie hlukových obmedzení vetroňmi možno vás inšpirujem na tretiu možnosť: venujte ich nášmu športu - oprávnenou organizáciou je aj naše Slovenské plachtárske centrum o.z. v Martine. Môžete ich darovať ako firma alebo ako fyzická osoba. Minimálne máte istotu že skončia pri plachtení a pre plachtenie. Ak sa tak rozhodnete, stačí vypísať formulár buď ako fyzická osoba (formulár 1 a formulár 2) alebo ako pravnická osoba (1 formulár) a dať ho svojej mzdovej účtárni. Termín je myslím do polovice apríla. Ďakujeme!

29. marec 2004
Zima to tohto roku nevzdáva ľahko - zase nasnežilo a nebolo to len v horách - Domino hlásil z Nitry 20cm snehu. Predjarné abstinenčné príznaky su hrozné - Branik vyhlásil že ak do troch dní nedostane aerovlek a neprevetrá krovky tak ho odvezú na psychiatriu. Ja som pri zatiahnutých žalúziach (to aby ma neznervózňoval poletujúci sneh za oknom) sedel pri počítači a hrabal sa v zimnej videoúrode. Vypadol z toho vzdelávací film zaoberajúci sa situáciou našinca-plachtára v cudzine. Keď všetko ide ako po masle tak je pohoda. Čo ale keď pristanete do poľa, slnko zapadá, civilizácia ďaleko, outbackom už šuštia jedovaté plazy a rýchly aerovlek je jediná záchrana pred nocou v divočine? Ak máte trpezlivosť na 21Mb downloadu tu je ako návod náš 7-minútový rýchlokurz.

19. marec 2004
Tak túto stredu sme chodili v tričku po Prievidzi už aj my - jar je tu a preteky v zbrojení na sezónu vrcholia - zbrojovka Aerospool nám odovzdávala najnovšiu bojovú techniku. Dynamic OM-SGCT je tu a my už vieme, že túto sezónu nikto v Martine bez aerovleku nezostane. Pre lenivých chodiť z poľa transportným vozom bude možno zaujímavá lacnejšia cena za prevlek. Ako to vzeralo v Prievidzi si môžete pozrieť tu. Ak bude niekto lietať tento víkend pošlite správy z otvorenia sezóny!

12. marec 2004
Update tabuľky slovenských rekordov v plachtení po tohtoročnej zimnej žatve u protinožcov poslal J. Hrnčírik.

10. marec 2004
V tabuľke podujatí pribudla jedna medzinárodná súťaž na ktorú prišla pozvánka od Bélu Kassaia - ak ste viac flatland rat než ridge runner možno sa vám bude na maďarskej puszte páčiť. Matkopuszta je vraj pekné letisko. Taktiež je zmena v akrobatických majstrovstvách Slovenska vetroňov - nie sú len v Nitre ale dvojkolovo. To prvé je v Očovej na konci augusta - viac na stránke podujatí.
Stály prievidzký spravodaj Peter B. zachytil historickú chvíľu - odovzdávanie Dynamic-u šťastnému novému majiteľovi výrobného čísla 046. Meno písať nemusíme - iba jeden človek na Slovensku chodí vo februári v krátkom tričku - ale pre istotu ho má v imatrikulačnej značke. Dostal ho v peknom darčekovom balení. Blahoželáme a tešíme sa na vleky na fatraglide04!

26. február 2004
Čo tak asi môže robiť plachtár v 11.000 metroch nad morom keď nie je vo vlne? Napríklad viezť cestujúcich z Perzského zálivu do Birminghamu. Ostatný piatok sa v tejto situácii ocitol kroměřížsky plachtár globetrotter Ivan Bednařík ktorý vo voľnom čase vozí cestujúcich Emirates. Fotky ktoré pri tom odfotil nám vyrazili dych - obrázok liptovskej kotliny s obidvomi Tatrami, hrebeň Nízkych Tatier po ktorom sa tak radi preháňame a hlavne Turiec s Malou Fatrou s rozpoznateľným soaring paradise! Už dlho sme niečo tak pekné nevideli. Ivan nechces si prísť polietať v máji nad týmito horami s nami? Teba človek tiež stretne iba v Toc alebo Omarame...

20. február 2004
Keď si dnes chcete kúpiť špičkovú techniku do triedy 15/18m tak veľa na výber nemáte - vďaka problémom s výrobcom (právami) LS10 sa sériová výroba odkladá na neurčito a tak zostáva jedine Ventus 2cx. Kutnohorskí HPH sa chystajú zaútočiť na tomto trhu a pripravujú nový vetroň - Glasflufel 304S. S dovolením milých otcov Hodana, Potměšila a Jensena vám môžete nazrieť do výroby tohto prototypu. Pre tých čo snívajú o nezávislosti a pre bývalých vojenských pilotov sa pripravuje aj prúdová verzia - keď už sa nepodarí prelet aspoň okúzlite baby efektným prieletom 250kmh a zvukom Grippena.

11. február 2004
Organizátori súťaží začínajú ožívať a posielať bulletin-y a prihlášky. Bezkonkurenčne najskoršia súťaž tohto roku Pribina cup, s tradične dobrou medzinárodnou účasťou (juniori sa stali závislými na južnom Slovensku zdá sa) nie je výnimkou. Ak chcete skutočne skorý štart do sezóny veľkonočná Nitra vás čaká. Prihláška a bulletin č.1 sú tu, linka na web je tradične pod podujatiami.

9. február 2004
Víkend bol v znamení 20. ročníka výstupu na Lysec. Účasť bola tradične dobrá, zvlášť klubáci z rovín podávajú heroické výkony aby si zaslúžili nápoje v chate po výstupe. Ak niekto máte fotky z turistiky alebo afterparty tak ich pošlite. Večer pri krbe prebehla prednáška Joža Kožára o súťažnom lietaní a premietli sme pár (sto) diákov z minulej sezóny a video. Potom už nasledoval postupný reset hardiskov aby spomienky na neúspechy minulého roku boli vymazané a uvolnili miesto pre skvelé tohtoročné plachtárske zážitky. Pre záujemcov o kalendáre z Čiech a Moravy ktorí sa k nim nedostali - Krejčovi sme ich naložili do auta a budú u neho k dispozícii až do minutia zásob.

5. február 2004
tabuľka podujatí je kompletná - aspoň podľa toho čo mám k dispozícii. Ak niekto viete chýbajúce termíny a linky na usporiadateľov dajte mi vedieť. Taktiež neprehliadnite linku na fatraglide04, už sú zverejnené prihláška a bulletin č.1, a aj tabuľka prihlásených sa začína zapĺňať. Takže šup šup vypisujte, a posielajte riaditeľovi - mne stačí dať na vedomie a prípadne vašu fotku mi pošlite na ktorej ste krásny a neodolateľný, možno tým inšpirujete k účasti ďalších pilotov/pilotky. A nezabudnite: už je len posledných 70 miest voľných!

27. január 2004
tabuľku podujatí stále nemám dokončenú ale provizórne aspoň info o rakúskych majstrovstvách vo Wiener Neustadte. web je tu, a rovno on-line prihláška. My sme ju už vyplnili a kopec otcov z Čiech tiež, tak ak máte voľno v júni behajte.

20. január 2004
okrem predstierania pracovného elánu je január čas keď sa vyvolávajú filmy a triedia fotky z kariet digitálnych foťákov. Majiteľ nôh z vianočného pozdravu si nefotil len kokpit s iritujúcim údajom na váriu ale urobil aj pár ďalších krásnych záberov. A že nekecám tak tu sú.

19. január 2004
prvá várka fotografií je naskenovaná. Prichádza Fotoreportáž z Austrálie a Nového Zélandu. Je to len tá menšia časť takže stále sa máte na čo tešiť.

15. január 2004
a ďalší vianočný pozdrav. Kto uhádne pilota?

14. január 2004
pf04 všetkým našim čitateľom - a tým lietajúcim skvelý plachtársky rok, aspoň taký ako bol ten ostatný.
Let´s back to work: so spišiakmi sme sa lúčili so sezónou a tiež s nimi začíname tú novú. Divokovci to berú s prípravou na nadchádzajúcu pretekársku sezónu vážne a začali s kondičnou prípravou. Podarilo sa nám získať zábery z ich tréningu pod vedením kondičného trenérky MUDr Divokovej. Hokej ako doplnkový šport k plachteniu, krasokorčuľovanie cibrí cit pre pilotáž, nácvik skupinovej zlietanosti. Ťažko na cvičisku - ľahko na slovenských!

3. december 2003li
Trošku oneskorene ale predsa: príspevok nádejného prispievateľa Ivana zo Spišskej novej vsi o rozlúčke so sezónou. Viac toho už asi nestihneme, držte palce, corowskú stránku poznáte.

1. december 2003li
Situácia okolo prevzatia LS ktorá sa zdala byť jasná a vyriešená sa zase nejak zamotáva. Radšej nejdem hovoriť ako, lebo mám z toho tiež guľáš. urobte si názor sami.

28. november 2003li
Pre zarytých plachtárov ktorí nepovažujú preháňanie sa po krajine na vetroňoch za vhodný doplnkový šport ku squashu ale za životný štýl máme ďalšie prekvapenie. Využili sme príležitosť že medzi plachtármi máme skvelého šperkára (LK) a rozhodli sa že je čas urobiť niečo s odznakmi FAI - teda nie s výkonmi ale s tým ako (biedne) vyzerajú. Lubor sa posnažil a máme v rukách nádherný odznak. Pokúšal som sa ho vyfotiť ale varovanie že šperky sa veľmi ťažko fotia bolo pravdivé. Zverím to profesionálom. Technickotaktické údaje sú následovné: priemer 19mm, farba žlté zlato a biele zlato (14kt) varianty SK, CZ, bez označenia. Farby fotokompozitové (modrá, biela). Varianta s diamantami: 3x pravý diamant (priemer 1,5mm, 0,014kt, briliantový výbrus), zlato s puncom, diamanty s certifikátom pravosti. Alternatíva skrutkovací odznak alebo prívesok na retiazku, pripravujú sa manžetové gombíky prípadne kravatová spona. Ideálny darček pre vašich blízkych. Cena sa pripravuje.

26. november 2003li
Chalani v Corowe sa snažia a naťahujú trate. Ako hlási stránka s dennými výsledkami uleteli 750km FAI triangel. Skvelý výkon, len tak ďalej, ale poznámka že je prvý slovenský deklarovaný 750km triangel je pravdivá iba ak Paľa Černého nerátajú medzi slovenských pilotov. Tabuľka slovenských rekordov hovorí, že prvá slovenská 750ka padla 24.apríla 1988..1.4 f Vzdialenosť na trojuholníkovej trati D 1 774,27 km
Pavol Čierny
25. november 2003li
V Corowe sa po pár dňoch daždivého počasia urobilo pekne a hneď to Pájo so Zemom využili na triangel FAI 500km. Ak nás pamäť neklame je to ich prvá takže blahoželáme! Medzi linkami pribudla linka s fancy bannerom na leteckú stránku freefly. Je pekná modrá a sú na nej kadejaké ankety a tak - určite sa na ňu pozrite. Zároveň nám MaRo z freefly urobil radosť a nám pologramotným používateľom počítačov vyrobil vlastný baner gliding.sk ktorý si môžete stiahnuť tu a prípadne umiestniť na svoju web stránku aby vaši obchodní partneri a zákazníci videli na čo myslíte keď nepracujete (alebo keď pracujete?).

20. november 2003li
Dnes podľa správ z Corowy prišla búrka a Nimbus museli držať pri kotvení 5 ľudia. Dúfame že im ho neodfúklo. My čo tieto starosti nemáme a sedíme v studenej strednej Európe sa zatiaľ zabávame s videom a počítačom. Kým sa k vám dostane naše prvé video normálnou cestou v TV kvalite, ponúkame vám internetovú premiéru. Má to takmer 27MB, takže ak máte tučnú linku a trpezlivosť tu je vo formáte wmv: Autumn in soaring paradise. Ak sa vám to podarí stiahnuť, napíšte ako sa vám to páčilo - nech vieme či kúpiť ďalšie čisté kazety.

12. november 2003li
Tak sme neodolali a vyrazili do Nitry tiež. Termika povzbudzovaná svahom na Zobore umožnila stúpania až 1,6 m/s a tak sme si vychutnali DG808. Je to krásny vetroň s peknými vychytávkami (zapustené muckenputzery, nafukovací z-kabíny-vykopávajúci systém NOAH, trupové nádrže vyvažujúce záťaž v krídlach, čalúnenie interiéru), ale zostávame verní "racing line" toho istého výrobcu. Myslíme si že prevzatie LS-flugzeugbau DG-čkármi by mohlo byť pre nich inšpiráciou v tom ako si predstavujeme handling. Na druhej strane keď budeme mať penzijný vek, reumu a ledva nastúpime/vystúpime z vetroňa tak o motorizovanej verzii budeme určite uvažovať. Takže bežte do Nitry si to vyskúšať, kým je dobré počasie.
V Čechách žijúci slovenský plachtársky guru Paľo Černý nám opäť urobil radosť a napísal článok pre náš server. Tentokrát sa zaoberá nevyhnutným prístrojom na palube každého plachtára ktorý to myslí s termikou vážne - TE variometrom. Po pripravovanej zmene dizajnu stránky plánujeme dôstojné plachtárske okienko pre Paľove zaujímavé články. Dovtedy, ak sa vám nechce ich hľadať tu sú ešte raz linky na Vlnu na termike a Nástrahy letov vo výške. Článok o horskom lietaní šetríme na predFatraglidové dni - aby ste sa nebáli prísť!

10. november 2003li
Cez víkend sa v Nitre usilovne testovalo - Domino s Vladom dotiahli z fabriky predvádzací DG808. Kedže sme tam neboli, informácie z prvej ruky nemáme ale bol tam Rasťo Arvay a reportážnu prácu zvládol skvele. Ešte viac takýchto otcov a môžeme gliding.sk zavrieť a v kľude sa venovať lietaniu! Už sa teším na komentár všetkých pilotov ktorí si na ňom zalietali na fóre. Tak píšte!

5. november 2003li
Tak čo je teda nové:
- Naša sezóna definitívne skončila včera, keď sme do Trnavy vrátili vlečnú Z-142 LNP ktorú sme mali požičanú na celú sezónu. Verne nás cahala a Nogura sa o ňu vzorne staral - opravoval pružinky a kaťušky a iné veci ktorým nerozumieme na čo sú, ale znamenajú že ak nebudú fungovať do vzduchu sa nedostaneme. Veríme, že skončila éra požičiavania vlečných a naša vďaka patrí Trnafčanom a Fúzovi za to že nám počas dvoch sezón helfli s vlečnou a verili že im ju nevrátime na valníku vo forme šrotu z farebných kovov. Od budúcej sezóny vás v Martine čaká nový ťažný (sto)koník - Dynamic z prievidzkého chovu.
- Na novú sezónu treba začať zbrojiť zavčasu - Paľo Knor s Miľanom Lojdlom sa rozhodli zaloviť vo francúzskych vodách a našli si Cirrusa za fakt dobrú cenu. Netuším či je to spôsobené "láskou" žabožrútov k cudzím jazykom a nevedia si dať inzerát na segelflug.de ale na ich servri sa často objavujú inzeráty s cenami hodne pod trh. Berte to ako tip na nákup - Planeur Ak parlevujete tak možno urobíte deal života. No a my nedočkavo čakáme až ho dovezú, aby sme to s nimi mohli osláviť.
- pozornosť plachtárov sa začína upierať na južnú pologuľu kde sa začína na najbližších pár mesiacov presúvať plachtárske dianie. Slovenský Nimbus 4DM dorazil do Corowy a o pár dní za ním odlietajú prví piloti. Sledovať ich úspechy budete môcť v dennom reporte na stranke Australian soaring centre.
- oddelenie propagandy pre vás pripravilo pár noviniek. Prvou je už obligátny plachtársky kalendár - zoskenované obrázky máme na CD a tentokrát sme nič nenechali na náhodu a amaterizmus, ale naskenovali nám ich vážni otcovia na obrovskom bubnovom skeneri ktorý vyzeral ako sústruh. Snáď to bude na kvalite poznať. Tretí ročník kalendára Vetrone 2004 by mal byť do konca tohto roku. Ak chcete zobrať viac kusov napíšte Branikovi.
Druhou novinkou je že uprostred októbra prebehlo záručné testovanie kamery v rámci ktorého sme počas pár letových dní točili pohyblivé obrázky okolo seba (poznáte to ako keď dostane decko novú hračku), a potom sme skúšali čo všetko sa s nimi dá robiť v počítači. Výsledok ktorý sa snaží odpovedať na závažnú otázku nastolenú jedným českým plachtárskym serverom, premietneme počas oslavy dovezenia Cirrusa skúšobnému auditóriu a ak neutečie počas prvých minút viac ako polovica divákov možno si kúpime ďalšie čisté kazety a kameru nevrátime do obchodu. Ste vítaní.

16. október 2003li
Aby bolo jasné že plachtári nie sú obmedzenci s rozhľadom akváriovej rybičky ale multitalenty s presahom do rôznych oblastí ľudského života, nedá sa nepochváliť so skvelým výkonom ktorý sa podaril jednému z nás - svetový rekord v netradičnej disciplíne je v rukách plachtára! Blahoželáme!

15. október 2003li
Včerajšie počasie sa nevyrovnalo víkendovému ale čo s načatým týždňom nie? Nádeje na vlnu sa ukázali márne a fohn na Fatre nebol od vetra. Náladu to však vôbec nepokazilo včerajšej zostave: Mračoun s Cirrusom, martinskí Paľovia na osách, Miro so svojou 15kou a na striedačku (vo vlečnej a ASW15) Čipo a Janko Česnek. Pájovi je smutno za Nimbusom4 ktorý sa momentálne plaví niekde v Červenom mori do Austrálie a tak doletel Cessnou polietať si aspoň na plechovom dvojsitzi ktorý mu predtým ako sám osedlal svojho Nimbusa2 osobne vyblýskal predseda Ďuro - VIP je VIP. Okrem "plašenia" orlov sme sa venovali ešte termike (bolo aj 3,7m/s chvíľu) hľadaniu stúpania v konvergencii (?) nad Fatrou do 1800m a natáčania záberov videokamerou - Branik sa rozhodol že bude citujem: "nielen najlepší slovenský letecký fotograf ale aj filmár". Na záver dňa ešte doleteli na kávu Vivatom nitriansky Vlado a Domino a pekný deň bol za nami.

6. október 2003li
Prežili sme víkend. A nie hocijaký. Kto niekedy absolvoval overnight v Popradskom Dylinobare vie o čom hovorím. Guláš rally tradične neprialo počasie, lietanie prerušované dažďom už patrí ku koloritu jesene v Tatrách. O to lepšia bola spoločenská časť. Vyfasovali sme guláš (fakt skvelý, dík Binder!), pivo a začalo sa prikladať pod kotol - doslova aj obrazne. Fotiek máme poriedko, ale snáď niekto niečo pošle, prípadne popradský web - digitálne foťáky sú in, a stále tam niečo blýskalo. Ale zase máme novú hračku a tak sa snáď podarí zostrihať pohyblive obrázky z tejto fajn party. Hudobne sa to nieslo v znamení slov-soc-popu a horkýžov slížov. Páčilo sa to väčšine až na Lubika ktorý vyhravší závody a nespokojný s playlistom vyzul topánku (sic!) a so slovami: "ta ja som vyhral, odteraz bude len Boney M!" ohrozoval Dj pult kde rotovali DJ Strnok (s zachladnuto-punkerským účesom), MC Pupy a DJ Klouda. Party dotepala okolo 3 ráno ak si dobre spomínam (už nám lásko není dvacet let..). Najbližší známy žúr - Očová. A pár záberov: Rumior netancoval: tvaáril sa cool a slintal do veľkej súpravy. Spolumajitelia Vivata Vilo s Janom si pochvaľujú vylepšenia - dá sa v ňom už aj rozprávať a kúri. Pán Krtok zapisuje výkony hodné Jana Železného na tabuľu. Ľudový komisár Pupy názorne vysvetľuje menej chápavým plachtárom techniku a špecifiká hodu kniplom. Rozpätie nič moc ale v bare ho neprehliadnete - Maskot. Z bezpečnostných dôvodov v súlade s predpismy JAR usporiadatelia pre víťazov zabezpečili ako ceny sekt ktorý nestrieľa - muselo to stáť majland ale zdravie je na prvom mieste. Ozaj keď ma stretnete nehovorte mi že gliding.sk uz nestojí za nič, my to vieme, ale - we´re in it only for the money. Jednoducho zrušte predplatné.

1. október 2003li
opäť víkend ako má byť. V sobotu organizovalo HTC lietanie pre svojich klientov a tak motoráky a vetrone boli v plnom nasadení. Znalci z pomedzi zúčastnených vedeli o čom je film a obliehali Blaníka. Vietor bol prekvapivo slabý na kopcoch a tak udržanie na svahu bolo skôr otázka nájdenia termiky. V nedeľu ráno napriek nočnej prehánke zase vyšlo letové počasie a keď o 11tej zapli ventilátor bolo jasné že je čas rigovať miláčikov. Južný vietor spoľahlivo nafukoval svahy a kumuly vyzerali podozrivo zdravo. Výsledkom bol krásny prelet do Tatier (preletené na bríze bez zatočenia) a cestou 2-3m/s stúpania (3,5 top) bázy v 1700m a deň o ktorom by ma presvedčili že je začiatkom mája. Okrem nás chronických závislákov tlačili na pílu aj spoločník šampiónov na Ventuse 7F, Palo Knor ktorému lietanie zachutilo po preškolení na osu, Julo ktorý tavil tak že skončil v poli a dokonca aj predsednícky Nimbus2 PJ sa pozrel ako vyzerá zem z výšky. Ne-nor-málne dobrý rok.

25. september 2003li
Rumior mi poslal výsledky súťaže. Teda účasťou ste sa moc nevytiahli, možno ste boli bizi s nejakou inou s lepšími cenami pre víťazov typu 10dňový plachtársky pobyt v Južnej Afrike, alebo iba skrátka všetci už máte plachtárske klobúčiky. Enyvej, tu sú výsledky: 1. miesto hláška č. 19, 2.miesto h.č. 8, 3. miesto h.č.1. Najbližší tip mal Rasťo Arvay tipujuvší 19,1,2. Blahoželáme, klobúk je tvoj! No a z vašich mejlov sme vyzbierali dalšie hlášky prevažne zo slovenského a českého plachtárskeho života.

22. september 2003li
Leto to tohto roku nechce vzdať. Keď včera o 11tej hodine zapli ventilátor a začal fúkať jugo boli sme už pripravení. Svahy Malej Fatry boli spoľahlivé ako vždy a s pribúdajúcou teplotou sa pridala termika. V soaring paradise sa motali Nimbus 4DM preškoľujúci posledných záujemcov pred nalodením koncom týždňa na loď do Austrálie, kotolne, ASW15 a potom domáce LS aj hosťujúca LS300 z Trenčína. Lima Kilo je tu ako doma - v sobotu pristál, prespal v nedeľu požičal vetroň Rumiorovi a sám sa povozil na ASW15. V nedeľu odletel na večer aerovlekom domov: "predsa nebudem chodiť autom keď mám lietadlo, nie?" Pájo má dodať fotky a videoklipy z včerajška ale aby ste dovtedy nezabudli ako vyzerá lietanie v horách tu sú fotky z Branikoveho augustového výletu po horách na LS6: foto1, foto2, foto3, foto4, foto5, foto6.

9. september 2003li
Víkend bol v znamení dobrého počasia - no leto to už nie je ale aj babie poteší. Z Martina vyrazili za poslednými kilometrami tohto roku všetci plachtári na východ - až na jedného: známy flatland rat Rumior tvrdošijne osadil Chotín. V konečnom dôsledku to bolo jedno - na obidva smery to vydalo niečo cez 400km. Určite si večer ale povzdychol že si s nikým nepokecal vo vzduchu - taký už je údel solitérov. Počasie vraj nebolo easy a Branik oprášivší dlhé nástavce na LS8 tvrdí že mal tri krízy z toho jednu s tremorom nôh na pedáloch (kto sa chytal v Mlynkoch nad priehradou dostane tremor asi aj terazzzzzz). Dlhé krofky ho z toho vysekali - LimaKilo ich nemá a tak ho z toho museli vysekať Brigadýrom zo Spišskej NV. Dopočuli sme sa klebety, že v Prievidzi pribudol laminátový dvojsedadlový vetroň - vyzývame Prievidzký plachtársky gang aby tieto informácie vyvrátil alebo potvrdil (najlepšie fotografie v digitálnom formáte do veľkosti 100kB Peter!).
Čitateľ z USA napísal: ...cau kluci, uz 10 let ziju a plachtim v usa a protoze moc fandim vasim strankam, dovoluji si vam poslat stripky z leteckych
provozu po usa
a verim ze pobavi i ostatni...keep going... pavel aka FJ Foxtrot Juliet
. Mňa teda pobavili.
No a Rumior (kedže nemá do čoho pichnúť) pre vás vymyslel súťaž: do 20. septembra napíšte ktorá plachtárska hláška vás najviac pobavila a váš tip na top 3 najpopulárnejších z hlášok. Víťaz dostane plachtársky klobúčik gliding.sk/SGC Martin. Píšte hlavnému rozhodcovi súťaže Rumiorovi.
Ak považujete akrobaciu na vetroňoch za súčasť nášho športu a na majstrovstvách rôzneho druhu sa na vás neušli drahé kovy je tu posledná šanca - nitrianske letisko ožije majstrovstvami Slovenska v naťahovaní nitov na ktoré vás Domino & comp. pozývajú. Tu sú pravidlá a tu povinná zostava. V susedných Čechách sa rozbehla nákupná horúčka v kyslíkových výbavách - zbrojenie na turbo počasia v Namíbii. Ak si myslíte, že kyslík je len pre zmäkčilých pražských inteleguánov a správny hardliner vydrží aj 8000m možno vás z toho vylieči článok o vplyve diamantových výšok na organizmus z pera Paľa Černého (alebo pár faciek od otca?). A ak neviete čítať medzi riadkami tak sa vám snaží jemne naznačiť že vlnová sezóna je za rohom a načim by vám bolo do Martina sa po diamanty pobrať. Alebo sa idete dať na rybačku ako jeden známy český plachtár?

4. september 2003li
Ak patríte medzi tých ktorým pripadá plachtárska sezóna na severnej pologuli nespravodlivo krátka, možno vás poteší že českí plachtári zorganizovali lov na rekordy a 1000kové odznaky do Namíbie. Posielajú tam 2 Ventusy (jeden holčičí a jeden s veľkou kabínou). Ostatnú zimu ste mohli na OLC sledovať čo tam všetko vystrájali nemčúri, ktorým to tam kedysi všetko patrilo. Takže ak máte mince a chuť vzhúru do ráje - napíšte českému kaučovi Petrovi Krejčovi.

1. september 2003li
Na fóre sa síce sťažujete že sa asi nelieta ale určite nikto z tých čo sa vrátili z Křižanova. Šarkanyáda sa nekonala, golfové palice a squashové rakety zostali odpočívať v kufri auta a lietali sme ako o život. Dostali sme pozdrav z Lanškrouna kde sme sedeli na poli: Nazdar přátelé! Přijměte hezký pozdrav z Čech od Lanškrouna. Fotky,které přidávám v přiloze nejsou zcela O.K.Jsou to moje takřka prvotiny. Přesto je zasílám spolu s pozdravem muži, s kterým jsem se chvíli se bavil. S přáním šťastných letů a dnů příštích Vlastislav Beran. Veľmi milé - na fotkách ste určite spoznali naše vetrone a Glasflugel DJ Jardu Potměšila. Letecký život nezastal ani v Martine a ďalší záujemcovia si skúsili pocit z letu na vetroni - tentokrát dodávatelia kávy do nášho espressa: dakujeme za krásny zážitok,ochotu,spríjemnenie dňa Peter a Jakub Sirotovci /Alfredo káva /určite sa ešte stretneme pri dalších letoch. Ešte raz dakujem Tiborovi Nogovi a pánom na letisku. No a dokonca aj miestne noviny sa prepracovali k téme plachtenia. V Novom Živote Turca vyšiel článok "V spoločnosti šampiónov" a keďže nie každý z vás odoberá toto odborné periodikum - naskenovali sme ho pre vás. Tu je jeho 1.časť a tu 2.časť. Príjemnú zábavu!

19. august 2003li
Momentálne je to tu dosť suché na nové informácie, uznávame. Aj keď sa po poľskom maratóne zdalo, že plachtenia budeme mať plné zuby aspoň na mesiac, neodolali sme volaniu Vysočiny a po štvrtý raz za sebou sme prijali pozvanie českých kamarátov na mistrovství ČR v plachtění, tentokrát v Křižanove. Slovensko má silné zastúpenie: v klubovke Karol Benedikovič s Cirrusom a otec Penev z Prešova na nitrianskom Pégase. Vo voľnej triede (tu po novom nazývanej "kombinovaná") prišiel Fero Hubáček na Discuse AR, Lubor Kuvik so svojim DG300 a martinská úderka v zložení Rumior (Discus L7), Branik a ja (DG6 a DG8). Myslím, že toľko nás tu ešte zo Slovenska nebolo ani keď prišiel Janus minulé roky. Keďže sa tu motá ako vrchný ľudový komisár Jirka Mokoš z Jihlavy mám pocit že to má pozitívny vplyv na spravodajstvo, ktoré je pekné a obsiahle. Ak si chcete prečítať, čo je nové v Křižanove čítajte tu. Aspoň pár klebiet zo slovenského teamu - včerajší ľahko precenený task skončil hodne outlandingmi ktoré sa nevyhli ani nám. Búrka ktorá vymietla súťažný priestor bola naozaj spektakulárna a celou cestou autom do poľa po Rumiora som dostával čoraz zúfalejšie sms-ky ktorých intenzita rástla s približujúcimi sa bleskami. S Tomášom Suchánkom ktorý išiel na to isté pole po Janu Vepřekovú sme to rezali ostrými zatáčkami Vrchoviny ako o život. Vetroň sme stihli zbaliť o minútu dvanásť a húľava prišla presne keď sme to dávali do tranďáku. Ďalšia banda sedela na letisku v Ústí nad Orlicí (TB2, AR a LK) a Branik s Luborom stihli komfortný prevlek nazad do Křižanova, Fero bohužiaľ už nie a tak sa vrátil nadránom transportom. Pre Lubora to neskončilo pristátím doma lebo ho čakal transport Karola s AM z poľa - došli o jednej ráno a pri raňajkách nás Lubor bavil príhodami s miestnymi kromaňoncami ktorých Karol zbalil v miestnej krčme za účelom pomoci pri skladaní vetroňa. Museli byť veľmi milí, lebo Karol doniesol plné vrecká lieskovcov. Dnes je neletový deň preto ten sloh - ak sa počasie umúdri (čo dúfame) zase nebude čas vypisovať.
Inak z pera dopisovateľov prišli fotky z Prievidze od Petra Balgu, tu je koniec leta v Prievidzi.

7. august 2003li
Fotogaléria z Leszna je updejtované a pár ďalších dní. Enjoy it.

31. júl 2003li
podarilo sa nám nazbierať nejaký fotomateriál - dvaja piloti v Pájo-buse majú predsa nejakú výhodu. Fotogalériu z Leszna sa pokúsime updejtovať pravidelne ako nám to čas, sily a dostatok foto invencie umožnia. Výsledky včerajšej disciplíny viete, chalani v open a 18m sa držia, my ostatní budeme útočiť zo zadných pozícii! Ráno mrholilo a synoptika veľa nádejí nedáva ani na zajtra - podľa meteorológa je v rôznych vrstvách takých 16 až 20 osmín oblačnosti. Ešte včera nám sľuboval na zajtra very long task... Vyfasovali sme zľavnené lístky na plaváreň (50 groszow) a Kubo sa zastrájal, že pôjde na ryby - Lubik povedal že pôjde tiež. Dôležité je, že nepôjde na huby...

18. júl 2003li
Tak dodatočná gratulácia Milošovi Dederú k 1000ke! Na pár týždňov vám dám pokoj, ale máte fórum k dispozícii ak budete mať niečo s čím sa chcete podeliť. V týchto dňoch sa presunie slovenská výprava do Leszna na majstrovstvá sveta. Zápolenie môžete sledovať na stránke majstrovstiev sveta - WGC 2003 Leszno Tak ak chcete držať palce môžete:Jožovi Kožárovi, Lubikovi Jakubčákovi a Janovi Kromkovi s Nimbusom 4DM vo voľnej triede, Vilovi Kubovčíkovi s Ventusom c v 18m triede, Vladovi Foltínovi s LAK17 v 15m triede a mne s LS8 v štandardoch.

17. júl 2003li
Včera a predvčerom udreli na Čechy a Moravu super počasia. Doletené aj nedoletené tisícky, trate 700+ dokonca aj na ose, skrátka pripomína to skôr januárové reporty z Austrálie než strednú Európu. U nás počasie nebolo zlé, ale brázda na Ukrajine ovplyvňovala počasie a tak rozlievanie kumulov do strednej oblačnosti zabilo počasie na východe. Pripohľade na OLC sami ani nechce písať o našich 4stovkách. V Nitre sa lieta každý deň a Domino ich vôbec nešetrí - agresívny task setting spôsobil že sme predpred včerom mohli ísť na pivo s Martinom Hřivnom a dvomi Švédmi tu v Martine.
z ďalších noviniek:
- momentálny miláčik publika Nimbus4DM prišiel do Martina
- v Prievidzi boli zalietnuté 2x ASW20 jedna Aerospoolu Alfa Alfa, a druhá Drahošova XXL, Šnikel si zase raz pekne polietal. Drahoš je vysmiaty od ucha k uchu - tak vitaj v laminátovej triede! Fotky poslal náš dopisovateľ Peter Balga. Dík!
- Ilec oznámil ďaľší upgrade software 2.27 svojho kompjútra SN-10. Nikam neposielajte 50EUR, stiahnite si ju z webu. Aj keď je to správa pre väčšinu z vás nezaujímavá predsa je tojasný signál: do pol roka príde určite aj F****r s nejakým zlepšením. Len s tými 50EUR som si neni v tomto prípade celkom istý...

11. júl 2003li
Dnes prišla prekvapujúca a smutná správa - DG prevzalo Rolladen Schneider (LS). Oficiálne vyhlásenie je tu. Čo to bude znamenať? Koniec jedného výrobcu vetroňov a konsolidáciu výroby vetroňov medzi 3 veľkých hráčov. Výroba LS8 bude zachovaná v 15/18m verzii a aj turbo. LS-10 (ako priamy konkurent DG-800) to bude mať ťažšie a ďalší osud bude vraj záležať podľa dopytu zákazníkov. DG sľubuje zlepšenie kvality povrchov a pokračovanie servisu pre 3000 klientov LS. My dúfame, že sa DG začnú nápadne podobať na LS a budú lietať rovnako pekne.

7. júl 2003li
Po dlhšej odmlke sme tu zas. Medzitým:
- skončil etapový transkontinentálny závod Return to Kitty Hawk, podľa amerického webu Krejčo skončil druhý v 15m triede, čo je pekný výkon s Glasflugelom, na www.gliding.cz písali že doletel prvý na Kitty Hawk. Moc sa v tom neorientujeme ale na šeských serveroch je okolo toho veľa písaného tak ak Vás to zaujíma tak čítajte.
- padla prvá česká deklarovaná 1000ka uletená v Čechách. A tak Tomáš Suchánek na LS8-18m zobral ďalší veľký tromf a ak sa nemýlim bude druhým českým plachtárom (po H. Zejdovej ktorá odletela prvú 1000km v Austrálii) ktorý získa odznak FAI 1000km. Blahoželáme!
- v Nitre začali dlhopripravované Majstrovstvá sveta juniorov a svetovej triedy. Držíme im palce nech je počasie aspoň také dobré ako na predzávodoch (
400km trate rýchlosťou 130kmh a tak...), taskjesetterovi Dominovi šťastnú ruku pri stavbe tratí, Vladovi hladký priebeh súťaže kamarátom ktorí tam štartujú medaily z drahých kovov a nitrianskemu klubu na záver plnú pokladničku.
- Slovensko má prvú skutočnú orchideu - Nimbus 4DM. Tento víkend ho šťastní majitelia z Air Carpatia predstavovali slovenskej plachtárskej pospolitosti v Prievidzi. Počasie nebolo najlepšie ale pár letov sa urobilo. Odteraz už na 18m nástavce žiadnu rybenku nezbalíte zdá sa...
- ďaľšie dva lamináty by mali byť zalietnuté tento týždeň - ASW20 Aerospoolu a Drahoša XXL Sitára. MYslím že Drahoš sa už nevie dočkať.

24. jún 2003li
Na českých serveroch sme objavili správy z transkontinentálneho plachtárskeho závodu v USA, ktorého sa zúčastňuje Krejčo s doprovodom inženýrem Klugerem a Jardom Potmehúdom. Volá sa to Return to Kitty Hawk. Ak ma pamäť neklame ide o poctu bratom Wrightovcom. České reporty z sms sú na gliding.cz. Verili by ste že naše mobily nefungujú v USA?

21.-22. jún 2003li
V sobotu sme oslávili prvý letný deň. Chcete vedieť ako? No predsa diamantami a -20´C
V nedeľu ráno sa napriek predpovediam dovalilo z Poľska 8/8 As. Nádej zomiera posledná a tak Rumior obvolával známych na ostatných letiskách ako to vyzerá u nich. Šniklova správa o 5/8 Cu nás okamžite naladila, hodili sme tranďáky na guľu a vyrazili na dobre známu cestu do Prievidze. Tam už bol čulý letový deň, osy na prelete a tak sme neváhali a o jednej sa hodili dovzduchu s predsavzatím urobiť trojuholník FAI 300km Senica - Chotín. Proti 40kmh vetru a bez vody to bol mord cestou na Záhorie, ale objavovať nové kraje je zaujímavé: možno sa raz na Kopanice pozrieme v rámci dlhšieho preletu... Teplý vzduch počasie na juhozápade kazil a Chotín sme nedotiahli, ale sever kde ráno bola deka sa neuveriteľne zlepšil a tak sme si dali peknú jazdu po Fatre. Tak ako v sobotu tak aj v nedeľu sme si dali dobrú večeru na letisku v Prievidzi, 9x sme porozprávali prelet, 13x sme vysvetľovali že sa nám v Prievidzi naozaj páči ale že sa asi nepresťahujeme a že altostraty na severe nie sú celý rok. Pekný weekend.

20.jún 2003li
Náš kamarát ktorý začínal lietať na vetroňoch kedysi dávno u nás sa vynoril a tak sme sa dozvedeli, že Rasťa Osadského zafúkal vietor až do Belgického kráľovstva, kde teraz žije a lieta v aeroklube. A kedže je podobne postihnutý zachytávaním plachtenia v obrázkoch a robením web stránky potešilo nás to že nie sme sami. Výsledok jeho práce je tu: Aeroklub Brasschaat. Doporučujem hlavne krátke videá z Rasťovej dielne - veľmi pekné! Na jeseň snáď prídu belgičania na vlnu a budúci rok možno aj na X-country camp. Mne sa najviac páčilo Catch the sun ale aj Ka8 formation a Astir and me je pekné.

19.jún 2003li
Z nádejného počasia 17.-18. vyšiel len prvý deň. Obidve LS, Rumior s Discusom, čerstvo preškolený Miľan na Cirruse a Nogger s ASW15, to bol martinský grid. Keď sme sa po vypnutí uchytávali pod Cenkou Fatrou (aka Malou Fatrou pozn. edit.) DG z Trenčína už prelietval na Hrubú fatru (áno správne to je Veľká fatra). Lubor sa po slovenských v Prievidzi pekne rozbehol a po otočení Kráľovky zamieril do Chotína. Ku koncu dňa sme ho počuli na doklze v Trenčíne. Pekný výkon. Snáď sa z Beneho liahne vynoria ďalší piloti s podobným drivom. Počasie sa so stúpajúcou teplotou zlepšovalo a tak sme (LS brothers) stihli Kráľovku potom, no nazvime to Horné sŕnie (:-)) a ešte do západných cenkých tatier, kde to už bolo na záver dňa trošku horšie. Rumior nám to opäť nandal lebo on nalietal 554km cez nekonečné množstvo otočných bodov. V susedných českých krajoch to zase kunili a na OLC vidno lety cez 700km - veľa učiť mamička, veľa učiť... Na ďalší deň nevyšla predpoveď, keď sme tipovali zlepšenie a namiesto toho ráno nás čakalo 8/8. Žeby zas cez víkend?
Janko Hrnčírik poslal formuláre na rekordy a odznaky: výškový rekord, rekord na vzdialenosť, rýchlostný rekord, rekord s vetroňom s motorom, formulár ak odštartujete na rekord v inej krajine. Hlásenie výkonov na odznaky, a ešte zoznam rozhodcov (official observer) ktorí vám môžu potvrdiť rekord. Druhá trieda Vám môže výkon potvrdiť a OO prvej triedy vyhodnotiť. Tak hodne úspechov.

16.jún 2003li
Na našom letisku opäť raz zaviala vlajka FAI. Tentokrát však pri príležitosti majstrovstiev raketových modelov. Máme radi všetky príbuzné letecké športy ale rubrika "Telesá vypuštěná a zaniklá v měsíci březnu" v časopise L+K nikdy nepatrila k našim obľúbeným. A vidieť okolo seba dopadať zablúdené rakety pri ich tréningu nás tiež moc nenadchlo - kto by chcel byť zostrelený pri doklze, nie? Tak sme sa zbalili a vyrazili do Prievidze. Počasie síce nebolo na dlhé trate ale lietať sa dalo (keby boli závody povedali by sme že na lietanie to nie je ale závodiť by sa dalo). V sobotu sme na Vtáčniku ku koncu dňa stretli paraglider, ktorý si veselo vytáčal stupák, tak sme okamžite pod neho prismažili. V točení sme ho nedostúpali a tak sme si museli počkať na preskok kde je rozdiel v kĺzavosti predsa len trochu viditeľnejší. Pekne sme si ho poobzerali a pod paraglidom značky Mac visel otec Miloš (ozval sa na fóre) a kedže mal so sebou foťák tak Rumiora aj zvečnil. Do Martina by to určite vydalo Miloš, ale nás čakalo večerné pivo a opekačka s prievidzkou bandou a v nedeľu ďalší let. Škoda že si nedošiel na letisko! A ešte prvá brazílska 1000ka pre inšpiráciu. Zajtra a pozajtra to vyzerá na nádejné počasie, pojde niekto lietať?

12.jún 2003li
"Good things come to those who wait" ako hovorí ruský klasik a tak sme sa aj my ktorí majú slabosť pre Lemkeho konštrukcie dočkali. Snáď tri roky odkladaná a posúvaná premiéra pokračovateľa úspešnej LS6 (3x majster sveta) absolvovala 6. júna prvý let a dojmy zalietavača z LS10 si môžete prečítať na firemnej web stránka. Ak neviete ako vyzerá tu je balík fotiek na stiahnutie. Prvý kus(y?) má lietať už v Leszne a tak sa na to bližšie pozrieme. Pri zbežnej obhliadke vo fabrike sme zistili že má zaujímavo vytvarovaný winglet (klasický snežný pluh ako LS8) zo zahnutím dozadu a nádrže na vodu aj v nástavcoch na 18m, takže vodu vypúšťa zo 6 otvorov. Britský redaktor tvrdil, že sa mu nedalo nazrieť do kabíny lebo ju okupovali traja chlapci od Schempp Hirth. Schneider má bjednávky na 120kusov LS10 predbežne. Kedže nikto zo Slovenska kto bol na AERO 2003 vo Friedrichshafene nenapísal reportáž museli sme si počkať na info v časpisoch. Tak sme sa dozvedeli, že v spolupráci so študentami z Akafliegu pripravuje Schneider LS11, čo má byť dvojsedadlovka typu DuoDiscusa s krídlom deleným na 18,5m na výcvik a 20m na cross country. Trup LS11 už bol vystavený na výstave. ASW28 sa snaží urvať niečo z koláča obľúbených štandardov s nástavcami na 18 (napr. LS8-18) a tak začali dodávať nástavce tiež. Ak však chcete ASW28-18 budete si musieť počkať do roku 2005. Schempp Hirth chystá niečo podobné s Discusom2.
Branik vám s hlbokou ľútosťou oznamuje, že sa bude musieť chtiac-nechtiac rozlúčiť s milovanou LS6 na konci tejto sezóny. Každý asi TB2 pozná, no kto nie a mal by záujem detaily mu pošlem. Na konci augusta môže byť víťazné lietadlo majstrovstiev Slovenska vaše. Ak sa nikto z našej gubernie nerozhýbe hodíme ho na segelflug.de a pošleme nazad na západ.
Ozaj a výsledky z Prievidze sú už kompletné. Berijovi vraj pohrozili Chruščovom a vytlačil ich..

10.jún 2003li
Tak sme nazad z Prievidze. Zdá sa že počasie je tohto roku k slovenským plachtárom priaznivo naklonené. Naše idey zo zimy keď sme s Branikom pri fľaši vína snívali o katastrofálnom suchu, ktoré by mohlo urobiť so Slovenska Nový Južný Wales sa takmer naplnili. Poľnohospodári kvíkajú ako prasa pred vianocami, ale my sa tešíme už z tretích vydarených pretekov tohto roku. Myslím, že väčšina z vás navštevovala prievidzké stránky, kde hlavne klebietky stáli naozaj za to a ich autorovi vyslovujem obdiv, prípadne ponuku na externú spoluprácu na našom webe. Ruchy a šumy z baru boli prenášané neobyčajne verne - verte mi, bol som tam skoro stále! No konečné výsledky nejak haprujú na webe majstrovstiev, tak aspoň stručne ako to dopadlo. Martinský parný valec to mal rozbehnuté pekne a otcovia - či už v tričkách SGC alebo aeroklubu to valcovali jedna radosť. Obidvaja víťazi Branik vo voľnej a Tibor Nogger v klubovke to takmer systémom štart-cieľ vyhrali. Lietali vo veľkej pohode, netriafali zakázané priestory a keď mali nejaký zásek tak len malý. Toto všetko ich oddeľovalo od zvyšku poľa. Ďalšia účasť na bedni bol Čipo druhý v klubovke a Jožo Kožár tretí vo voľnej. Pre Noggera a Čipa je to satisfakcia za nebodované majstrovstvá spred dvoch rokov keď na konci súťaže bolo poradie rovnaké. Nám menej úspešným sa snažili spríjemniť majstrovstvá udeľovaním iných cien - a tak sme nikdy nemali v chladničke menej ako tridsať Topvarov za víťazstvá v disciplínach. Usporiadatelia taktiež udeľovali "pohár primátora za najlepší športový výkon počas súťaže" čo preložené do normálneho jazyka je ten kto to smažil najrýchlejšie - prezývaná aj "rýchly Lopez". No tak tá tiež skončila v Martine, aby som nenapínal. 142km/h je dobrá reklama na slovenské počasia. Keďže Branik sústredene lietal a nemal čas na fotenie, s kalendárom na budúci rok to vidím blede, ale nejaké digitálne zápisky sme urobili a tak vás čaká už tradične nudná reportáž (vetroň tak, vetroň hentak...). Ceremoniál vyhlasovania výsledkov využila plachtárska komisia a odovzdala ceny Jankovi Česnekovi za jeho návratovú 500km do Uble, ktorá mu vyniesla asi tri rekordy a mne tiež za moju austrálsku naháňačku za kumulmi s pokazeným Sage variom (dík Mrazík!). Ceny nám odovzdal Bruce Drake - novozélanďan, ktorý urobil v roku 1978 na Nimbuse2 svetový rekord vo vzdialenosti do cieľa 1254km pri ktorom preletel obidva novozélandské ostrovy. Nechápem kde sa tam zobral, ale bolo to milé. Aktuálne slovenské rekordy nájdete tu - tak plánujte a prekonávajte, je tam pár neuveriteľne ľahkých kúskov ktoré čakajú na vás! Dosť bolo vychvaľovania sa, život ide ďalej a čaké nás ešte pár závodov. Ak vás to v sóle nebaví a myslíte si že vo dvojici je to väčší fun skúste Trnavu - obvyklé miesto majstrovstiev dvojsedadloviek. Tu sú pre vás propozície, prihláška, otočáky: filser, Volkslogger, winpilot, neviemčo, a niečo pre seeyou.

22.máj 2003li
Dobrá správa z Nitry - včera absolvoval ich najnovší prírastok - Pegase zálet v Prievidzi. Po minuloročnom Cirruse std "99" prezyváného aj Wayne Gretzky je to ďaľšie posilnenie ich klubového klubového parku. Je s kompletne novým povrchom a interiérom a má súťažný znak v britskom štýle "101". Už sa tešíme kedy ho stretneme niekde na prelete ako mu Domino a spol. prevetrávajú krovky. Well done Nitra! Škoda že ich neuvidíme v Prievidzi, ale chalani sú vyťažení prípravou Majstrovstiev sveta juniorov a svetovej triedy. V Jihlave sa opäť letelo a za zmienku stojí výkon Aleny a Jany v 15m triede kde naložili zvyšku poľa 20km/h. Celkovo sa všetkým českým reproškám darí veľmi dobre a sú na popredných miestach. Jihlavský web občas mešká, ale ak sprechujete tak skúste web nemeckého manschaftu alebo ak speakujete tak web british teamu. Ak má niekto záujem o tričko fatraglide03 (tmavomodré, biely nápis veľkosti L, XL @300Sk) pár nám ich zostalo a ak prídete do Prievidze môžeme vám priniesť, dajte vedieť čo najskôr. Taktiež klobúčiky s logom www.gliding.sk Fotky zverejníme neskôr. Do skorého videnia v Prievidzi!

21.máj 2003li
Obvyklý countdown pred Prievidzou vynechám - pred dvomi rokmi to skončilo nebodovanými závodmi. Ale keďže teraz stále prší, tak budúci týždeň by to mohlo byť dobré, nie? Update na stránke podujatia s linkou na stránku Prievidze so (skoro) hotovými otočákmi a zoznamom prihlásených. Zdá sa že počet bude niekde okolo 35-40 pilotov. Takže v sobotu sa uvidíme. A ešte oprava - prvý a (bohužiaľ) zatiaľ jediný letový deň v Jihlave mala ČR nie dve ale tri víťazstvá v disciplíne. Jane Vepřekovej štartujúcej v štandardoch na LS8 sa ospravedlňujeme!

19.máj 2003li
Víkend bohatý na udalosti. V piatok udrelo dobré plachtárske počasie neúprosne na Čechy a keďže je to typický príklad "triangel country" chlapi sa činili a vytiahli príložníky. 3x800km a mnoho iných preletov ktoré by akýkoľvek iný deň vzbudili pozornosť. Obšírbejšie na fóre Jarda Vach - alebo stránky OLC. V jihlave baby prvý raz leteli v nedeľu a Český team mal hneď 2x day win. Lenka s LAKom v 15m a Hanka s Cirrusom v klubovke. No a keďže na rozdiel od ČR Slovensko nie je "triangel coutry" ale maximálne tak "yo-yo country" (to nie je zdrobnelina mena žiadneho plachtára ale výraz pre let cez 3 otočné body pozn. edit.) každý rekordný výkon si patrične ceníme. Priekopník rekordov na Slovensku opäť zabodoval - naše úprimné gratulácie idú Jankovi Česnekovi. Kto pozná jeho anabázu pokusov o trať s návratom s otočným bodom v dosahu radarov ukrajinskej protivzdušnej obrany v Mukačeve, vrátane zatknutia v Prešove vie, že nikto si to nezaslúžil viac. Takže O/R 573km!

16.máj 2003li
Mnohé nespokojné hlasy sa sťažujú, že týždeň prešiel a žiaden update. No nelietame, takže nie je o čom. Snaha Vlada Foltína dostať Pribina cup medzi súťaže zarátavajúce sa do rebríčka medzinárodnej plachtárskej komisie (IGC ranking) bola úspečná a tak sa Pribina cup ocitol medzi kontinentálnymi závodmi a ďaľší piloti začali skórovať v IGC rankingu. Aktuálny slovenský rebríček vedie Vilo ktorý uzatvára prvú 150ku svetového poradia. Tu je poradie slovenských pilotov v IGC rankingu. A tu českých. Snáď čoskoro budú majstrovstvá Slovenska tiež zaradené. V jihlave vrcholia prípravy na ženské majstrovstvá sveta, ožila ich fotogaléria tak aspoň pár fotiek ako to tam asi vyzerá. Bez slovenských želiezok v ohni držíme prsty českým rybenkám - hurá na bedne!

12.máj 2003li
Chápem, že fatraglide03 nebol práve online pokrytý spravodajstvom, ale viac sa nedalo... nakoniec kto chcel vedieť viac mal prísť osobne. Výsledky sú kompletné a oficiálne a usporiadateľ vydal CD s fotkami. Až bude trochu času urobíme výber, nejake úpravy a zverejníme fotoreportáž a možno aj igc súbory. Dve vydarené súťaže máme za sebou a kto konečne dospel k názoru, že by možno stálo za to vyraziť na Slovensko za pekným polietaním má poslednú šancu - majstrovstvá Slovenska v Prievidzi. Usporiadateľ má vyčlenené miesta pre pretekárov z ČR tak neváhajte. Linka na web PMSR je pod podujatiami.

1.máj 2003li
Keďže dnes začína oficiálny tréning na fatraglide03 od dnes až do konca súťaže budeme informovať výlučne na stránke fatraglide03.

30. apríl 2003li
Dnes máme dve novinky pre vás. Jedna je už tradičná fotoreportáž po akcii na ktorej sme sa vyskytli - takže asi tušíte že to bude Pribina cup 2003 v Nitre. Ďaľšia novinka je podľa nás pecka (spisovne kôstka) a to najnovší výdobytok techniky -webovská kamera nainštalovaná na letisku v Martine. Vďaka za jej vyladenie a inštaláciu patrí hlavne Maťovi, Tiborovi Nogovi a Čipovi. Umiestnili sme ju tak, aby ste mali pohľad na našu obľúbenú Malú Fatru (a teda videli či už skáču prvé vaty), naše obľúbené tranďáky (aby ste videli, či si to už rigujeme) a veterný rukáv (aby ste mali predstavu čo fúka). Zatiaľ je update nastavený na hodinový interval a a tak počas ďaľších dní budú môcť smoliari čo sa nedostali na fatraglide03 sledovať čo sa deje takmer online. Takže pokiaľ nenájdem lepšie miesto na link, dajte si do obľúbených položiek. A napíšte ako sa vám páči.

28. apríl 2003li
po odmlke spôsobenej pracovným vyťažením (Pribina cup) sa vám opäť hlásime z Martina. Ak ste sledovali nitriansku stránku, tak už viete, že počasie prialo a tak mladé plachtárske nádeje odchádzali v daždivom ráne po 8 dňoch strávených v Nitre s jedným tréningovým a 7 letovými dňami. Takto si predstavujeme využitý čas! Žiadne odbiehanie do práce, len lietanie a zase lietanie. Mark z holandského teamu sa vyjadril, že to stálo za to presoférovať celú Európu. Organizácia súťaže bola v pohode, Vlado v úlohe riaditeľa presvedčivý a Domino ako task setter (takmer) neomylný - mne sa nepáčil len ten Púchov ale asi som zaujatý (kto rád sedí v poli nie?). Človek skrátka začína ľutovať že nie je junior aby mohol prísť ešte raz! Časť britského teamu pokračuje v tréningovom procese a Wells junior a senior dorazili včera do Martina s dvomi LS8. Hlavne Martyn sa teší, že po týždni kaučovania mladých Britov si konečne zalieta aj sám a panoráma kopcov na neho urobila dosť dobrý dojem. V šoku zostali keď sa dozvedeli, že na fatraglide03 je prihlásených 60 účastníkov - vraj čakali nejakú komornú súťaž... Ich spokojnosť s Pribina cup bola o to väčšia keď sa dozvedeli že juniori z club class a ženy počas tréningového lietania v Španielsku mali viac dažďa ako letových dní. Silný zážitok z Tatier musel mať aj Hennig Kai Specht ktorý si ešte v nitre cez telefón vybavil dovolenku od šéfa v práci a tak nechal LS8 v tranďáku a odskočil si na týžden do práce aby v sobotu nastúpil na fatraglide03. Takmer definitívnu zostavu fatraglide03 nájdete na obvyklých stránkach. Potešilo nás že do martina príde skoro celý slovenský repre team! Vo štvrtok začína tréning a tak sa môžete tešiť na spravodajstvo.

9. apríl 2003li
tí ktorí navštevujú 30. decembra na tzv. predsilvestra Martinské letisko vedia, že sme si vypestovali otravný zvyk zdržovať ich od konzumácie grogu premietaním diákov z celej sezóny. To keby vedeli, že vidia iba starostlivo vybranú asi tretinu... Podarilo sa nám zdigitalizovať tohtoročný set a tak budete mať možnosť uvidieť v krajších farbách rekapituláciu roku 2002 videnú objektívom poriadnej zrkadlovky. Začíname prvou časťou - 100 diákov z jari, fatraglide02 a Majstrovstiev SR v Nitre.

2. apríl 2003li
kamarát Hroutil má tiež novú hračku a LAK17 s novým wingletovým 18m krídlom vyzerá prekrásne. Žiletka ako stvorená do silných májových počasí na Tatrách!

31. marec 2003li
po dlhšej odmlke spôsobenej jarnou únavou, prácou (nesmejte sa!) a prezbrojovaním na blížiacu sa sezónu sa vám opäť hlásime s malým update. Fatraglide už radšej nespomínam, pri počte prihlásených okolo 60 sa obávam, že riaditeľ bude musieť začať odmietať prihlášky a radšej už len dúfame že vyjde počasie. Riaditeľ však pripravil kopec informácii, máp, bulletinov a súborov s otočákmi a to všetko nájdete na stránke fatraglide03. Na OLC pribúdajú prvé lety a väčšina je zo Zbraslavíc. U nás to chce ešte pár dní aby runway trošku vyschla, lebo je to zatiaľ veľmi mäkké. To o 200 výškových metrov nižšie a 40km južnejšie - v Prievidzi už fungovali tento víkend a tak sme sa k nim v nedeľu pridali a polietali v celkom slušnom termickom počasí. Ďalšia novinka je že Pribina Cup v Nitre dostal of IGC kategŕiu Cat2+ čo znamená že si bodmi vylepšíte svoje postavenie v medzinárodnom rebríčku IGC ranking (čo bolo doteraz možné iba na závodoch typu MS a ME). No a aj keď sa neradi chválime, nedá nám nepodeliť sa o radosť ktorú máme s nového prírastku - beautiful, isn´t it?.

18. marec 2003li
Počet prihlásených na fatraglide03 stále stúpa ale ak ste pevne rozhodnutí, že do Martina nechcete za žiadnu cenu prísť, je tu možnosť prihlásiť sa na Jesenický jarný pohár. Ostatný víkend prebehol vo Vrchlabí plachtársky seminár s podtitulom "Mistrem světa a Evropy snadno a rychle", ktorému zodpovedalo aj zloženie prednášajúcich. Mrzí nás že sme sa nemohli zúčastniť, lebo pár dobrých tipov by sme fakt potrebovali. Kedže neexistuje žiadna vytlačená verzia, musíme informácie vypáčiť z tých, ktorí tam boli alebo čakať na komentáre zúčastnených na www.gliding.cz. Počas víkendu sa odohrali prvé XC lety v Čechách - ako inak v Zbraslaviciach (btw už vám kúria na ubytovni?) a neoficiálne rumours hovoria o nejakých 100kách až 150kách a pár vetroňoch v poli. Ak máte k tomu viac informácii - fórum je tu pre vás. A zdá sa že ste sa pekne rozpísali v poslednom čase - žeby sa blížila sezóna a plachtári rozmŕzali?

10. marec 2003li
Ak máte pocit, že od stupňov víťazov vás delí len to že nemáte fancy palm computer (iPaq alebo podobný) ktorý by vám ukázal ako sa vyhnúť TMA Sliač, alebo Dukovanom a rozhodli ste sa s tým niečo urobiť, možno vás zaujme ponuka na predaj od priekopníka a popredného slovenského iPaqológa Maťa, ktorý musí mať na palube len to najlepšie a tak sa rozhodol predať svoj starý iPaq. Tu je jeho ponuka: Predam handheld Compaq iPaq 3660, vhodny pre program Winpilot. Kompletne prislusenstvo (nabijacka 220V, koliska na prepojenie s PC,manual a CD so software Active Sync.) K tomu predam original Async serial kabel ( nutny pre pripojenie k logru, nie je na obrazku) Cena 18 000 Sk. kontakt 0903229062

7. marec 2003li
Trnavskí plachtári dokázali že patria k najsilejším klubom a na fatraglide03 sa chystajú udrieť v silnej sedemčlennej zostave. Najviac nás teší že sa to tam len hemží mladými a z toho 2 rybenky! Tak to je na slovenské pomery skutočne šok. Počet prihlásených ta stúpol na 27 v klubovke a 15 vo voľnej triede. Ak si odkladáte prihlášku na neskôr a chcete prísť s osou, sledujte počet prihlásených pozorne, kapacita hangáru je do 20 vetroňov VSO-10.

6. marec 2003li
Usporiadatelia nitrianskych majstrovstiev sveta juniorov a svetovej triedy vynovili svoju web stránku a urobili to veľmi pekne.
V Prahe cez víkend prebehlo zasadnutie medzinárodnej plachtárskej komisie. Vlado Foltín sľúbil report, ale ak ste nedočkaví, nejaké informácie sú na www.motorgliding.com a stránke FAI. Za vašej výdatnej pomoci sa podarilo zozbierať predbežnú a neoficiálnu databázu slovenských vetroňov a ich štartových znakov. Zverejnenie tohto polotovaru snáď naštartuje tých, ktorí chýbajú aby poslali ich vetrone. Ak rozmýšľate, že si kúpite vlastný vetroň, overte si ktorý znak je ešte voľný.

3. marec 2003li
Ak ste lietali na majstrovstvách Slovenska v Nitre a podarilo sa vám načadiť súperov vďaka odletu z vlny určite na to radi spomínate. Ak ste boli medzi smoliarmi ktorým sa to nepodarilo, možno si radi prečítate článok od jedného z najlepších (česko) slovenských plachtárov Paľa Černého o tomto zaujímavom fenoméne. Vlna ktorá nepotrebuje hory vás môže stretnúť všade - od Békescsáby až po Nové Zámky. Be ready!

28. február 2003li
Usporiadatelia Majstrovstiev Slovenska v Prievidzi vydali bulletin a prihlášku. Pokiaľ neožije ich web stránka (mala by okolo 10.3.) budeme vás informovať tu.

26. február 2003li
Počet prihlásených na fatraglide03 dosiahol 21 v klubovej a 14 vo voľnej triede.

21. február 2003li
Takýto pohľad je dnes na Malú a Veľkú Fatru z okna. Komentár nechám na vás.

20. február 2003li
Ak nečítavate britský časopis Sailplane and Gliding, možno vám nič nehovorí pravidelná rubrika Platypus (Vtákopysk). S typickým suchým britským humorom tam Mike Bird (aka platypus) rozoberá plachtenie zo všetkých možných uhlov a robí tak už pár desaťročí. na internetovom časopise Gliding and Motorgliding International sa rozhodol prispieť článkami o svojich 4 letoch s Hansom Wernerom Grossem. Prvá časť je o jednom lete z austrálskeho Tocumwal ale hlavne o prevleku z poľa vo Februári 1987. Citát: "That's not the airfield!" I yelled in a panic. "Too late now!" said the former Ju 88 torpedo-bomber pilot" musí byť zárukou napínavého čítania. Príjemné zimomriavky.

19. február 2003li
Dnes avizoval účasť na fatraglide03 Palo Černý a vraj robí nábor medzi lietajúcim personálom v ČSA, takže zdá sa, že v máji sa to bude na gride len tak blýskať kapitánskymi prýmkami.
V rámci horúčkovitých závodov v zbrojení na nadchádzajúcu sezónu sa už viacerí ozvali s otázkami na tému logger. Keďže na závodoch si tento rok už s foťákom neškrtnete, možno vás bude zaujímať kde a za koľko sa dá taký logger kúpiť. Prvú slovenskú hračkáreň pre pilotov zastupujúcu výrobky firiem Filser (loggery, váriosystémy, rádiá) Microair (rádiá), Icom (prenosné rádiostanice) a ešte kadečo iné nájdete na web stránke www.pilotshop.sk. Možno si vyberiete nejakú peknú hračku.

18. február 2003li
Zdá sa, že agitácia medzi českými otcami padla na úrodnú pôdu a tak zo 18 prihlásených v klubovej triede na fatraglide03 je 9 z Čiech, Moravy a Sliezka. To som nečakal musím priznať. Taktiež vidno posun od VSO-10 k laminátom. Ak bude plastifikácia letového parku pokračovať týmto tempom, tak malý martinský hangár nebude prekážkou na usporiadanie nejakého väčšieho závodu. Napríklad Overseas Czech Nationals.

14. február 2003li
Stránka fatraglide03 sa mení niekoľkokrát za deň, raz pribudne nejaký prihláseny, inokedy sa zmení bulletin. Dôležité je, že naši českí kamaráti nemusia platiť zákonnú poistku vo výške 1milión USD, takže odpadáva posledná výhovorka prečo nemôžu prísť.

11. február 2003li
Keďže Maťo pomohol Branikovi naskenovať fotky z Corowy môžete si ich konečne pozrieť aj vy. Taktiež prví odvážlivci ktorí sa prihlásili pribudli na stránke fatraglide03. Kedy príde vaša prihláška?

10. február 2003li
Kým na Slovensku si plachtári krátia dlhé zimné čakanie na sezónu kvázituristikou a pohanskými rituálmi na vrcholoch hôr, naši českí kolegovia inšpirovaní viedeňským Opernbálom organizujú noblesné spoločenské podujatia. Dopočul som sa o minimálne o troch - Hodkovice, Zbraslavice a Hranice. A tak sme sa rozhodli na vlastnej koži otestovať ako to na takom leteckom plese vyzerá. Výsledok pátrania je Fotoreportáž Letecký ples Zbraslavice.
A ešte v rámci zasielania príhlášky na majstrovstvá ČR dvojsedadloviek prišiel list V. Orlitu hlavám obidvoch Aeroklubov (ČR a SR). Jeho obsah mi pripadal zaujímavý tak ho tu zverejňujem. Snáď sa ľady pohnú...

7. február 2003li
A pár ďalších fotiek od bratislavčanov. Všetci určite dychtivo čakáte na prihlášku na fatraglide03 takže konečne si môžete prečítať Bulletin č.1 a prihlásiť sa. Stránka fatraglide03 ožíva.

5. február 2003li
A pár ďalších fotiek od trnavčanov - tentokrát z exteriéru.

3. február 2003li
Ako každý rok, prvý februárový víkend sa slovenská plachtárska družina schádza v Martine aby si obeťou plachtárským bohom na vrchole kopca Lysec vo Veľkej Fatre (tam sídli slovenský Termoska) zabepečila dobré počasie do nastávajúcej sezóny. Tohto roku na oltári bol hlavne 10ka Kozel, guľáš, borovička a fernet. Ďakujeme všetkým ktorí došli a ukázali, že nám nie je jedno aké stúpania budú v sezóne 2003. Tí čo neprišli môžu ľutovať. Zastúpenie mali okrem domácich hlavne Nitra, Bratislava, Trnava, Spišská NV. Počasie vyšlo krásne, dokonca v sobotu boli Cu a v závetrí na južnej strane Lysca sa robili snowdevily (varianta dustdevilu). Miestny šamani to považujú za jasný znak priazne bohov a signál že od 3. do 11. mája bude bomba čas. Žiaľ, z blízkych Čiech a Moravy sa nedostavil nik, čo je škoda. Fotky sa zachovali len zo spoločenskéj časti, možno niekto pošle aj z Lysca, aby ste verili že sme tam vobec vyšli. TU je reportáž Lysec 2003.

29. január 2003li
Došla nám zaujímavá fotka. V rámci rubriky "Wild duck" ju uverejnujeme. A keďže podľa výsledkových listín to nejak nesedí, máme jasný dôkaz rastúcej zručnosti našich prispievateľov vo Photoshope. Have fun.
Taktiež dorazil zápis zo zasadnutia Plachtárskej komisie SNA aj s prílohami, kde sa dočítate čo a kde nás čaká v 2003 a ako dopadlo korigované poradie podľa posledných PMSR (aj keď toto by sme si niektorí najradšej nepripomínali).

24. január 2003li
Na stránkach medzinárodnej plachtárskej komisie - IGC sa objavil nový systém hodnotenia pilotov - tzv. ranking. Pôvodnú ideu francúzskych pilotov (ktorí robili neoficiálny rebríček) rozvinul IGC do oficiálneho (?) rebríčka. Aj keď pri prezeraní údajov a bodov za jednotlivé závody vás asi tiež napadne kopa otázok, snáď sa dočkáme vysvetlenia pravidiel. Myslím, že sa okolo tohto systému (vraj inšpirovanom rogalistami) rozpúta živá diskusia. Ak nie u nás tak určite na Charlieho sofistikovanom fóre, na ktoré vás týmto neskryte upozorňujem a taktiež na diskusnom liste IGC. Ak sa Vám nechce brouzdať po strankách IGC tu sú vytiahnuté aspoň výsledky slovenských:

Rank Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position
146 852.6 Viliam Kubovcik SVK Worlds Club 02 7
155 843.7 Jan Cesnek SVK Europeans Standard 02 20
199 813.7 Maros Divok SVK Europeans 18m 02 12
351 714.7 Vladimir Foltin SVK Worlds Club 02 29
441 669.9 Tibor Fratrik SVK Europeans 15m 02 30
506 634.5 Jan Divok SVK Europeans Standard 02 28

a českých plachtárov:

Rank Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position
6 972.9 Tomas Suchanek CZE Europeans Standard 02 1
46 928.9 Petr Krejcirik CZE Europeans 18m 02 1
70 907.2 Milos Dedera CZE Europeans 15m 02 8
85 893.9 Alena Netusilova CZE Europeans 15m 02 13
99 882.6 Pavel Louzecky CZE Worlds Club 02 3
101 881.6 Werner Danz CZE Worlds 18m 01 3
172 834.7 Jana Veprekova CZE Womens Europeans 15m 99 2
183 826.3 Hana Zejdova CZE Womens Worlds 15m 01 6
186 824.3 Hana Vokrinkova CZE Womens Worlds Club Class 01 4
189 823.5 M. Pechanec CZE Europeans Open 02 14
203 811.0 Eva Cerna CZE Womens Worlds Club Class 01 5
229 790.3 Jiri Trnka CZE Worlds Standard 99 28
251 773.8 J. Tomana CZE Junior Worlds Standard 99 14
305 746.2 Jiri Stepanek CZE Worlds Open 99 24
342 721.0 Jan Podhrasky CZE Junior Worlds Club 01 20
346 718.4 Lenka Kuthanova CZE Womens Europeans Standard 99 10
365 708.5 Petr Koutny CZE Worlds Club 02 31
370 707.6 Yvonne Schwarz CZE Junior Worlds Standard 01 17
378 702.6 Jana Treslova CZE Womens Europeans Club 99 6
383 699.3 Tomas Rendla CZE Worlds 15m 99 39

21. január 2003li
Po dlhej odmlke začíname opäť. A to pohľadom cez rameno do Musbachu od Tomáša Suchánka.

2. december 2002li
Branik sa v Corowe snaží. Na konte už má jednu 600 a jednu 700ku. Snáď sa mu podarí zistiť kde je najbližší počítač a pošle lety do OLC nech sa potešíme aspoň v SeeYou. To kde je najbližší bar zistil behom prvých 10minút pobytu..

29. november 2002li
To je ale nuda. Ohlmann si lieta v južnej amerike rekordy a my sedíme na zadku. Ak ste začali plánovať budúcu sezónu už teraz ako súčasť protidepresívnej terapie možno vám padne vhod zaktualizovaná stránka podujatia. Málokde je asi taký organizačný ruch ako v Nitre, chystajú veľký závod a v rámci neho aj tréning Pribina cup. Kedže v Nitre býva zima kratšia ako u nás v kopcoch stojí to za úvahu. Bulletin č.1 a prihláška je k dispozícii. ni zima nás čoskoro

21. november 2002li
Pani zima nás čoskoro navštívi a svoj biely plášť rozprestrie po krajine, akoby povedal jeden poeticky založený plachtár. My cynici zase vieme že každú chvíľu sa ****** ten ******** sneh. Týmto úvodom chcem nazačiť, že sa blíži sezóna južnej pologule a zalietajú si len tí šťastní ktorí vidia z okna večer južný kríž. Ako prvý vyrazil dražkovský globetrotter El Braniko - nechal sa zlákať českým Glasflugelom zaparkovaným v Corowe. Jeho skvelé výkony môžete denne sledovať na solídne updatovanej stránke Corowy. Držíme mu palce a keď napíše, tak scenzurujeme a uverejníme. Ak ste už hlavou niekde v jari 2003 a spriadate plány, mrknite sa na oficiálnu vývesku Plachtárskej komisie SNA. Pribudla tam pozvánka na plénum a výberové konanie na plachtárske súťaže v roku 2003. Ozaj, a ak ste chceli kúpiť Ventusa TB1, tak máte smolu :)

18. november 2002li
Vždy keď sa ruší plachtárska súťaž, je to smutné. Aj v prípade že ide o naše "obľúbené" PW-5, bezkonkurenčne naškaredší vetroň na svete. Majstrovstvá sveta svetovej triedy, ktoré mali byť na Novom zélande museli usporiadatelia zrušiť pre malý záujem účastníkov (prihlásilo sa len 12 účastníkov). Vyhlásenie usporiadateľov je tu. Zdá sa že svetovej triede zvoní hrana...Alebo žeby nie? Čo si o tom myslíte vy?

17. november 2002li
Dnes mediálne okienko: Petr Koutný nás upozornil na anketu S*port*ová hviezda ČT. Tu je obsah: Česká televize a společnost BPA sport marketing a.s. vyhlašují 6. ročník divácké ankety. Máte možnost zvolit S*portovní hvězdu České televize za rok 2002. Vyberte jednoho s*portovce nebo s*portovní kolektiv, který Vás letos svými výkony nejvíce zaujal.
Máte snad nějaký důvod nehlasovat pro výjimečného s*portovce - Mistra Světa a Evropy 2002 v bezmotorovém létání - Tomáše Suchánka ? S*portovní hvězda ČT proběhne během přímého televizního přenosu zábavného pořadu S*portovní hvězdy roku 2002 - v sobotu 21.prosince na programu ČT1 ve 20:00 hodin.

Hlasovat můžete na webu: http://www.s*portovnihvezdaroku.libina.cz/

Tak klikajte, hlasujte!

Druhý tip prišiel od rosničky a neúnavnej propagátorky leteckých športov Aleny Zárybnickej. Pripravuje dokument DOBRY ROK, je to 25 min. o
plachtarich, akrobatech i navigatorech v roce 2002, resp. o jejich skvelych umistenich na MS a ME. Budeme vysilat na CT2 v neděli 24.11

5. november 2002li
No a keďže vás stále kŕmime nejakými rozprávkami o vlne v Martine, aby ste si nemysleli že si vymýšľame. Čo sme robili v októbri.

4. november 2002li
Prípravy kalendára Vetrone 2003 sú v plnom prúde, ale kedže nikto nechce kúpiť mačku vo vreci tu sú náhľady fotiek. Kalendár by mal byť väčší o trošku ako minulý rok. A píšte oslavné e-maily - máme to tak rádi... :o)

25. október 2002li
Zdá sa že guláš rally je lepšie zdokumentovaná ako Majstrovstvá Slovenska. Dnes dorazili fotky od vytriezvejšieho Stesoňa. Enjoy.

24. október 2002li
namiesto poriadneho lietania sa jeseň nesie v znamení happeningov. Ďalší sa uskutočnil v Poprade, pod tradičným názvom guláš rally. Novinkou bolo rozšírenie disciplín z 2 na 3 - pribudol hod kniplom do diaľky. koho zaujímajú detaily športového náradia, z neoverených zdrojov sme sa dopočuli že bol to knipel z Orlíka ktorým pripití piloti ohrozovali hlodavce na letištnej ploche popradského letiska. A takto to tam vyzeralo cez hľadáčik fotoaparátu Janka Hrnčírika.

18. október 2002li
Ako sa akrobatilo v Nitre sa dozviete z fotografii ktoré poslal Fero Čagala z Nitry.

15. október 2002li
Už párkrát ste tu mohli vidieť fotky z kliniky pre choré laminátové vetrone Dr. Šnikla v Prievidzi. Čo ale robiť keď sa pokazí drevený prípadne plechový vetroň? Pošlite ho do Medlánok!

14. október 2002li
Do Martina dorazili chlapi z Rakovníka, tešiac sa na vlnu a svah. O ich úspechoch budeme referovať. Ďalej čakáme na správy z Nitry, kde prebehli Majstrovstvá Slovenska v akrobacii na vetroňoch. A ešte sme dostali e-mail od Braňa jankecha z Blavy:"Čau te hadi v Prilohe posielam fotky z lietania o Vajnoroch dňa 27.10.2002, čo keby ste ich dali na web". Aj keď sa asi pomýlili v dátume o mesiac, činíme tak. foto1, foto2, foto3, foto4

8. október 2002li
Oldtimer weekend skončil. Napriek nepriazni počasia sa zišla banda nadšencov, hlavne Očovčania si výlety do Martina obľúbili. Pár fotiek zachytávajúcich náladu upršaného weekendu nájdete na stránke oldtimer weekendu.

1. október 2002li
Tak sme sa z dobre informovaných zdrojov dozvedeli že náš bývalý kamarát Ticháč a jeho lepšia polovica Martina sa vzali, bez toho aby nás informovali! Napriek tomu im želáme všetko dobré a nech im to vydrží.

30. september 2002li
Pekné počasie pokračuje, ale dnes to bude asi trošku slabšie a v čistom. Okrem včerajšej zostavy (AR, TB1, TB2) sa pridáva ešte Maťo na ASW15, Tibor Noga berie žiaka do kotolne a Miľan Lojdl sedlá osu. Na horšom konci vlečného lana zapíname Aleka. Zo začiatku je dostup do 1100m v čistom všetci hobľujeme Maguru, Panošinú a hlavne Kozinec fungujúci ako hot spot, kde sa v pravidelných intervaloch vracajú zachraňovať vetrone po odvážnych výpadoch do kosodreviny Kriváňov. So stúpajúcou teplotou sa dostup dvíha do 1400 a Branik testuje Hole až po Trebostovo. Vietor je slabý NE, fungujú slnečné svahy. Rumior sa stratil z frekvencie a kedže sme ho naposledy videli hlboko v lesoparku váhame či spadol do lesa a lebo už nevydržal volanie Cuba libre a pristál. Neskôr sa vzduch trochu mení a začínajú sa robiť nevýrazné Cu, nalajnované proti vetru a otestujeme ich na oravskú stranu až po Lučivnú. Na záver dňa ešte západná stena Magura-Suchý v 850m ale stúpania sú dobré len pre vogelov - príliš slabé pre laminátové ftáky. Povinný low pass a ideme na pivo. Ďaľšie fotky sú tu.

29. september 2002li
Babie leto dorazilo v nedeľu, a hneď ho využili Rumior (Discus), El Branico (Ventus) Tibor Noga (ASW15), Rudo Kapusta a aj ja. Interval nebol dlhý, ale počas 3 hodín sa nám podarilo otočiť Partizánske a postertávali sme aj pár vetroňov iných klubov - prievidzké osy, DG300 z Trenčína a Discusa s osou zo Žiliny. Po pristátii sme mali krídla obtiahnuté pavučinami, a chvíľu sme sa dohadovali či to je z toho babieho leta alebo z vymetania rúbanísk vo Fatre. Stúpania prekvapujúco dobré len základne nízko 1100-1200m. Dnes to vyzerá rovnako dobre, a snáď počasie vydrží až do Oldtimer weekendu.

19. september 2002li
pripravuje sa Oldtimer weekend v Martine. Ak máte radi historické vetrone, prípadne si chcete dať let na svah alebo do vlny na niečom modernejšom, alebo ste len notorický vymetači letištných barov - ste vítaní! Stránka oltimer weekendu je tu.

18. september 2002li
neleteli sme ale tu je pár fotiek. Náš rakúsky priateľ a častý hosť v Martine Georg Girak sa prešlkolil na ASW15. Veľmi si pochvaľoval a spokojnosť je na ňom vidno. Hosť z anglického Newcastle mal iné priority - Ged Terry chcel lietať len a len Osu. Sobota 14.septembra je zdokumentovaná tu: Rumior prvý na (dvojčlennom) gride, pri pohľade na oblohu nám nebolo veru všetko jedno, horská bríza fungovala až po Borišov - chata bez elektriky v závere 17km doliny je naozajstná romantika, takto sme si krátili čas v sobotu väčšinu dňa, a nedeľný pokus o vlnu: entuziazmus Branikovi nechýbal a že by malo byť neletové počasie sme si nepripúšťali a tvrdohlavo sme rigovali, takto to vyzeralo na Fatre, mini grid, podržkrídlo a časomeračov nám urobili chalani zo Žiliny ktorí sa zastavili cestou okolo, prestávka medzi prehánkami

16. september 2002li
Víkend veľkých nádejí. Máme ho za sebou ale nič veľké nepriniesol. V sobotu sme sa s Rumiorom venovali lietaniu čistej termiky vo Fatre (áno , aj také niečo existuje) a napriek skeptickým pohľadom sme tam vydržali cez 4,5 hodiny. Lietanie to bolo zaujímavé - stále nízko a v lesoparku. Keď sme si naladili frekvenciu "Thomas Rendla 1" a vypočul som si že v Zbraslaviciach majú 4/8 Cu a rady, neverili sme vlastnám ušiam. Výsledok tbraslavickej soboty môžete vidieť na OLC. V nedeľu ráno to vyzeralo že sme po prechode studeného frontu - severný až severozápadný vietor a hodne mrakov - jasná vlnová situácia. Scénar mal byť nasledovný: vlhkosť sa bude vysušovať a kým to zrigujeme otvorí sa fohnové oko a najväčší problém bude vyškemrať od Štefánik radar nejakú vyššiu hladinu. Nič také, asi trikrát sme stierali z krídel na štarte vodu a napriek odhodlaniu 5 vetroňov ktoré sa tam vrhli nič z toho nebolo. Rotory akurát zmenšili opadanie a nikto tam nevydržal dlhšie než 45 minút. Spomenuli sme si na heslo: Lietať sa má keď sa dá a nie keď sa chce. Ale keď my tak chceme...

10. september 2002li
Stále žijeme, aj keď to tak nevyzerá. Takže čo sa stalo za posledný mesiac:

- Tomáš Suchánek pokračoval vo víťaznom ťažení a súboj s britským teamom (repete Gawleru 2000) dopadol tohto roku víťazne pre Tomáša a Pavla Loužeckého. Aj vás už napadlo, či Tomáš o pár rokov nepresedlá na leteckú akrobaciu?
- v Leszne prebehol predzávod Majstrovstiev sveta 2003 a zároveň majstrovstvá Poľska juniorov, a v komornej atmosfére sa zúčastnili závodov niektoré známe české (a slovenské) tváre. Fotoreportáž Leszno 2002 je tu.

- možnosť skúsiť si ako lieta ASW15 využili plachtári z viacerých klubov, napr. Očová.
- V Martine sa zastavili plachtári z USA, Estónska, Anglicka a Rakúska a lietali (lietajú) hlavne miestne svahy.
- v Poprade prebehol Baran 2002, moc o lietanie nejde ale rozlúčka so sezónou to je pekná. Viac na fóre.
- napísal nam Luděk Kluger - inženýr a to svoju reportáž z Indie
- v Křižanove skončili české juniorky - na Slovensku známi Martin Hřivna a Jordan obsadili prvé dve miesta (zdá sa že im tréning na Slovensku prospel), tretí bol Michal Buryan. Pekne sa držal Fero Hubáček zo Žiliny ktorý s nepriaznivým koeficientom na Discuse obsadil 7. miesto. Dúfame že sa vám všetkým budúci rok v Nitre na svete bude dariť rovnako! Podrobné výsledky sú tu. No a aby ste vedeli ako sa pripravujú vaši konkurenti z Veľkej Británie, tu sú výsledky ich junioriek.

A čo sa chystá:
- Branik organizuje happening historických vetroňov prvý októbrový víkend a priebežne celý október svahovo-vlnové sústredenie pre pilotov zo Slovenska a Čiech.
- po úspešnom minuloročnom nultom ročníku sa chystá v Nitre prvý ostrý ročník Majstrovstiev Slovenska v leteckej akrobacii, na ktorý vás pozýva Aeroklub Nitra, ak sa chcete prihlásiť tu je prihláška, ak neviete pravidlá tak kliknite tu, a ak vás zaujíma povinná zostava tak ju môžete začať trénovať

13. august 2002li
Koho zaujíma ako dopadla Trnava, sú tu výsledky od Janka Hrnčírika. Dvojsedadlovky časť prvá a druhá, Hudecov memoriál, a fotky víťazov dvojsedadloviek a Hudecovho memoriálu. Víťazom blahoželáme! Taktiež sme sa dozvedeli, že Zip aka Jaroslav Tomaňa zo Zbraslavíc na vojenskom závode plachtárov v Rieti vyhral. Či dostane ako odmenu od AČR osobného grippena zdroje nehovoria.

 

8. august 2002li
z Trnavy máme len kusé informácie, kedže moc neupdejtujú web, vieme len toľko že slovenské juniorské nádeje sa zoznamujú s Discusmi mimo súťaž, aby to rozbalili naplno budúci rok v Nitre a vraj to tam tradične mastí Jaro Mišun. U nás doma v Martine máme už tradičnú návštevu z SFG Backnang pod vedením Hansa Petra Denza dofičala rozšírená zostava oproti minulému roku. Tohto roku priniesli aj Duo Discus, opravený minulý rok v Aerospoole Prievidza, inak nejaké LS4ky K6-8 a tak. Lietajú koľko im počasie dovolí, inak žijú spoločenským životom a evidente sa im tu pri pive páči. Foto z ich pobytu sa zbiera a o pár dní tu bude. Ďalšie novinky - začína Klubová európa v Musbachu, linka je na podujatiach ale pre lenivých ju umiestnim aj tu. Web vypadá sľubne, uvidíme ako budú rýchly v updejtovaní. Budeme držať palce našim reprezentantom Vladovi F., Jozefovi K. a Vilovi K. (uvedení su v abecednom poradí, len aby bolo jasno), ale aj českým hochúm Petrovi K., Pavlovi L. a Tomášovi S. Taktiež predzávod MS v Leszne v Poľsku začína tento víkend a zdá sa, že sa tam postretá pár ľudí z Bekescsaby, ktorým bolo málo. Zo známych tvárí by sa tam mal objaviť Max Mára s veľkovetroňom Nimbus4DM (prezývaným aj KRPO), Mrazík, teta Trešlová, Miloš a Krejčo. Od nás tam bude asi len Braník a to na zadnom sedadle Nimbusa obložený výpočtovou a fotografickou technikou. Snáď nejaké úlovky donesie. V Zbraslaviciach (medzi plachtárskou zlatou mládežou nazývanými familiárne Zbra) končia regiony, a ďalší paraglider prekonvertovaný na pravú vieru si drží 4. miesto, tak držíme palce Džingáč, možno ťa zlomíme na budúcoročný Fatraglide keď ti to tak ide!

31. júl 2002li
Vybaľujeme z Maďarska. Na denné reporty nebol čas ani energia, ale celkom vyčerpávajúci report publikoval server plachteni.cz rovno z pera Jardu Vacha. Náš digitálny foťák (v rukách Branika, Wandy a mňa) zachytil nasledovné: Jó regelt Békéscsába!

10. júl - 28. júl 2002li
Balíme do Maďarska, ale sľúbiť report zatiaľ neviem, uvidíme ako to tam bude vyzerať s pripojením. Ak tam bude pripojenie, určite tu nájdete linku, zatiaľ si musíte vystačiť s oficiálnou linkou: European gliding championship 2002

23. jún - 6. júl 2002li
Slovenský plachtársky život sa skoncentroval na tieto dva týždne do Nitry.
Neviem ako inde ale v takom Martine sme vyrabovali hangár, zhasli a zamkli. Inde to bude asi podobné.
Myslím, že ak vás zaujíma čo je nové, informácie nájdete na dvoch miestach:

- oficiálnej stránke majstrovstiev na ktorú sa dostanete keď kliknete tu:

a našom Nitrianskom denníku. Veselé čítanie!

 

14. jún 2002li
Včera nás na letisku zastihla milá návšteva. Zástupcovia českých juniorov otec Saša a rybenka Andrea si prišli obzrieť miesto svojej budúcoročnej jarnej prípravy - Fatraglide03. Skonštatovali, že máme dobrú: a) kávu, b) hory, c) Cu cong.

13. jún 2002li
Predvčerom sme mali cestu okolo Nitry, tak sme si zaskočili na inšpekčnú návštevu do dejiska blížiacich sa majstrovstiev Slovenska - Nitry. Omrkli sme si bývanie, popýtali sa na prihlásených a hneď sme s Dominom vedeli kam nás to ťahá. V Nitre je vždy dobre. Cestou nazad na Horné Uhry sme sa pozreli na dokončovacie práce pred záletom už spomínanej ASW15. Veľa ľudí sa zaujímalo o netradičné otváranie kabíny tak tu je detail.

11. jún 2002li
Ďalší prírastok medzi vetrone do Martina čaká na imatrikuláciu tento týždeň - ASW15. V rukách Dr Snikla z kliniky Aerospool Prievidza absolvovala mierny facelifting a v Nitre si všetci dávajte pozor na tento callsign. Aj keď stránka PMSR v Nitre zatiaľ nejaví známky života, idú zvesti, že už sa zliezajú prihlášky od zahraničných predzávodeniachtivých juniorov. Objaviť by sa mali dve LS8, ASW-28, v klubovke Libelle, Ventus 2c z Poľska a švajčiarska rybenka s Discusom (všetko neoverené). Na víťaza klubovky čaká vraj ako odmena software Winpilot. Celkovo by sa malo na gride objaviť asi 60 vetroňov, ak si to Saša rozmyslí tak 61!

10. jún 2002li
Podľa OLC počasie nepraje ani tu, ani v Čechách. Zostáva dúfať že Medard sa vyprší teraz a o dva týždne v Nitre to bude pecka. Na Slovesnsku a medzi českými juniormi prebieha horúčkovité zháňanie voľných vetroňov do Nitry. Do Martina nevolajte - sami máme málo. Tohto roku asi vyrazí do boja o medaile 10 otcov z Martina a jeden legionár. Nitra sa chystá na niečo podobné - Vlado hovoril niečo o 10 pilotoch. Info pre českých juniorov: skúste Dubnicu nad Váhom alebo Trnavu. Počas Jihlavy prebehli tiež nemecké majstrovstvá v triede štandard a 15m FAI. Konečné poradie je tu: štandard, 15m FAI. Ak chcete viac detailov o závodoch ktorým počasie asi prialo ešte menej ako nám na Vysočine tu je linka. Koho zujíma viac klubová trieda a dvosedadlovky, ktoré mali spoločné majstrovstvá v Oerlinghausene výsledky sú tu. 18m trieda a open class budú v Auguste v Klippenecku.

6. jún 2002li
Sorry za odmlku, komentovanie Jihlavy sme museli nechať usporiadateľom (na počudovanie izby na Jihlavskom letisku ešte nemajú ISDN prípojky!). Niečo sa nám podarilo zachytiť fotoaparátom - máme tu fotoreportáž JIHLAVA 2002. Posledné dva dni bolo počasie celkom fajn, leteli sme včera aj predvčerom, výsledky nášho snaženia (a trápenia) sú na OLC - linka je v tabuľke pod podujatiami. V utorok sme sa stretli s Dominom a Vladom Foltínom z Nitry, navzájom sme si otočili Nitru a Martin a okrem víťazného predsedovho Nimbusa sme svorne skončili na poli na doklze - 3 kusy na nejakom 9km a Branik v Košťanoch na práškarskom letisku.
Včera sa podarilo Branikovi a Rumiorovi odletieť pred Ci dekou na východ po Tatrách, bázy reportovali do 2 litrov, rovným letom až po Veľký bok stúpania 2-3m/s. Otočili Spišskú Novú Ves a Rumior cestou domov zostal svahovať v Ružomberku v nejakých 500-600m. Do večera sme s postupujúcou vysokou oblačnosťou aspoň hobľovali miestne svahy. Dnes už prší. Ozaj nezabudnite na prihlášky do Nitry, Vlado s Dominom nás urgovali vraj je už po deadline! Odkaz je pod podujatiami. Ale to vy víte!

18. máj - 2. jún 2002li

days camp competition ridge l

17. máj 2002 (pi/fri)
Počasie vyzerá na dnes dobre, ale zajtra začínajú České majstrovstvá takže miesto lietania finish pred odchodom. Najbližšie dva týždne bohužiaľ asi veľa updejtov nebude, budete odkazaný na stránky aeroklubu Jihlava. Minulý rok im išli reporty skvele, verím že tohto roku nás tiež zastúpia. Možno nejaké pikošky na fóre budú aj od nás, ale odkedy sa stávajú predmetom rokovania Plachtárskej komisie nemáme moc chutí škodiť ľuďom tým, že kvôli pobaveniu preháňame krčmové historky a zverejňujeme ich tu.

16. máj 2002 (št/thu)
Hľadáme pomocníka pre výpravu na Majstrovstvá ČR v Jihlave od 18.5. do 2.6. Záujemca by mal mať vodičák skupiny B, záujem o lietanie, čakať môže stravu ubytovanie a slušné vreckové. Urgentné! Píšte alebo volajte (905-864128, 905-391342) nám hneď.

14. máj 2002 (ut/tue)
Od Jara Mišuna nám prišla linka na jednu nemeckú súťaž kde bude závodiť. Linka je tu: Hütten-Hotzenwald. A ešte pre tých ktorým nedá spávať nový súťažný poriadok a nominačné kritéria je tu malá fikcia - korigované výsledky Fatraglide02, t.j. tak ako by vyzerali keby sa použilo pravidlo ktoré bude (?) platiť od tohtoročných majstrovstiev Slovenska na určenie nominácie reprezantantov.

13. máj 2002 (po/mon)
Konečné výsledky fatraglide02 nájdete pod odkazom nižšie, medzitým pribudla linka na České juniorky v Křižanove v podujatiach, ak viete že isto idete tak prihláška je tu.

3. máj - 12. máj 2002

2. máj 2002 (št/thu)
Od rána fúka silný južný vietor a tak veľa nádeje tomu nedávame. Preteky sa však blížia a tak treba trénovať. Okolo obeda začínajú skákať prvé vaty. Aj keď to nepojde v termike, svah bude určite. Navštívil nás opäť George Girak a hneď sa šiel s Čipom rozlietať. Rumior má dnes najviac energie, vykopáva nás rigovať a sám leje vodu do Discusa. Nakoniec prekvapivo letia 4 Blaníky a 3 lamináty. Svah je excelentný (bodaj by nebol keď fúka 50km/h vietor), ale hneď nadväzujeme do termiky až do 2000m. Branik má ideu po svahoch ísť až na Vysoké Tatry, nakoniec ju realizuje, ako môžete vidieť na OLC. nám s Rumíkom stačí Ružomberok a na dnes mám Choča (kde zo záhadných dôvodov svah nefungoval) plné zuby. Vo vzduchu nestretávame nikoho zo slovenských pilotov, zato Jantarov je v lesoparku plno. Zdá sa že dnes na Beskydskom pohári v Žare ich poslali proti vetru na Slovensko. V éteri počuť aj české hlasy, takže v Jeseníku je asi tiež veselo. Stretávame aj Ventus 2 "ZB" s poľskou imatrikuláciou, a aj keď sa nám nepodarí nájsť kanál na ktorom je domýšľame si že je to náš známy Zdislaw Bednarczyk. Barzo ladny szibowiec! Vytočíme spolu zo dva stupáky pred Prievidzou a potom zamieri nazad do Poľska a my domov. Posledný prihlásený na Fatraglide je Jano Česnek s Discusom, čo nás teší, bude mela! Hej vy juniori v Křižanove, nechcete si prísť zazávodiť do hôr? Zajtra začína Fatraglide a tak dočasne umiesňujem linku na túto stránku. Počas budúceho týždňa bude denný report na stránke fatraglide02.

1. máj 2002 (st/wed)
Letania čas. S nádejou na niečo dlhšie sa niektorí vypnú k neuveriteľným výkonom. Pri príchode na letisko už vidím naplneného Jožovho Discusa. Tak to je pecka. Iní zas v pohode čakajú na interval. Letí obvyklá zostava (ako 28. apríla) len pribudol Rumior na ose a Luďo v ASW15 vystriedal Mira Balgu predseda krotí Nimbusa a všade sa motajú kotolne. O 11 hod pustili ventilátor a tak všetci volia vlek na juzné svahy. Po improvizovanom brífingu po rádiu všetci svorne mastia na juh. Počasie celkom ide, silné stúpania (cez 3), silné klesania, len vietor okolo 40km/h robi problém. Za Partizánskym nerozchodím preskok do malej výšky a zvyšok dňa strávim čakaním na transport a debatou s našrot opitým osadenstvom krčmy v Klátovej Novej Vsi - "nech žije prvý máj, vypi si s nami!". Zvyšok sa postupne otáča medzi Partizánskym a Nitrou, Rumior sa pri Topoľčanoch loví z 350m s väčším šťastím ako ja. Sviatok práce sme oslávili ako sa má - tvrdou prácou za kniplom.

28. apríl 2002 (ne/sun)
No konečne letové počasie. Kamaráti z Čiech oznamujú prechod okýnka v noci a želajú pekný deň. O 11 hodine zapínajú fatranský ventilátor a južák dáva takých 5-6 m/s. Rigujeme všetko čo má čapy: obidva TB, Discus L7. Cirrus, ASW15 osa. Všetci to vidia skoro rovnako, najprv na juh - Nitra alebo Chotín, potom Tatry. Branik ohrdne po odlete 1,2 m/s a na Ďalšiu pol hodinu si vypína rádio a hrabe sa z lesoparku. Cesta na juh je proti vetru zábavná, len bázy sú nejako nízko - 1200m. Na rádiu sú známi chrti z ostatných klubov: Maroš, Bene, Jano Česnek. Posledný menovaný s nami ešte na Fatre točí potom sa však necháva zlákať do Tatier namiesto juhu. Neskôr sa dozvedáme, že otočil Levoču. Pri Novákoch stretávam prievidzkú ASW15 s Petrom trénujúcim na Fatraglide. Medzitým sa Branik vyhrabal a tak začína byť na rádiu veselšie. Točím Zobor a Chotín vzdávam - správy o 2 litrových bázach v Tatrách, v tejto chvíli po vetre presviedčajú že tam sme mali byť. Podmienky sa zlepšujú okolo Veľkej Fatry - Jožo hlási vário na doraz pri Turčeku, bázy sa dvíhajú a ja si vyberám zásek, Fatru nepreletím a poriadny zdvih beriem až po ľavej skobe pod Lyscom. Asi 7km pred Chopkom sa znovu stretávame, tentokrát aj so šeptajúcim Cirrusom - Tibor Noga sa snaží. otáčame sa niekde na úrovni Brezna, keď nás otočivší sa Jožo varuje pred chladnúcimi Tatrami. Na Kráľovu hoľu to nevydá dnes. Na záver dňa skúšame pod cirrovou dekou radu proti vetru, a tá nás dotiahne až do Prievidze. Branik zdraví miestnych otcov a kúrime po vetre domov. Na záver dňa ridge run po Malej Fatre a kedže v 1000m teplomer dáva už len -2,5 ´C po šiestich hodinách mám nohy ako Meresjev - dreveté. Čo odleteli ostatní uvidíme keď pošlú lety do OLC. foto. Juniori pozor! SNA vás volá!

26. apríl 2002 (pi/fri)
Kukám von oknom na Ac a As, nevyzerá to dobre zatiaľ na lietanie. Na stránke Fatraglide02 pribudol neúplný a predbežný zoznam prihlásených. Ak niekto chýbate dajte mi vediet, doplníme.
V roku 2001 sa FAI rozhodla začať udeľovať diplomy za lety dlhšie ako 1000km a to v násobkoch 250km (1250, 1500, 1750 atď). Prvým pilotom ktorý dostal diplom za 1250km je Terry Delore z Nového Zélandu. Podarilo sa mu to 1. marca 2002 na LS6c a to výkonom 1 465.7km. Delore je známe meno v dlhých preletoch a je nositeľom odznaku č.48 za 1000km prelet a odznaku č.2 za 2000km prelet.
Posledný z veľkých výrobcov vetroňov sa odhodlal vstúpiť na internet a po rokoch nečinnosti tak ožila stránka LS Flugzeugbau. V anglickej časti toho moc nenájdete, ale v nemeckej pár informácii je. Nie je to žiaden turbo web ale za zhliadnutie stojí.

25. apríl 2002 (št/thu)
Nie nič sme neodlietali, ale dostali sme poštu od našich kamarátov Wolfganga a Jochena. Títo dvaja otcovia rypli v Martine keď minulé leto lietali pár dní s DuoDiscusom z Prievidze. Dostalo sa im milého privítania a Rumior si dal aj skoka na ich DuoDiscuse. Zapáčilo sa im tak, že pripravuju expedíciu do Martina na rok 2003 o sile 5-10 ľudí. Poslali fotky z tých dní, to fakt máme takéto počasie niekedy?? foto1 foto2 foto3. Für Ruminior: kleines Bild !

24. apríl 2002 (st/wed)
Útok počítačových vírusov nás neobišiel, takže uschopnenie chvíľu trvalo. Rýchly update čo sa stalo za posledný týždeň: Janko Hrnčírik posiela všetkým čo sa chystajú na dvojsedadlovky do Trnavy pár dôležitých súborov: propozície (pozor cez 1MB!) prihláška otočné body Seeyou otočné body Filser otočné body txt ak ste si niekto kúpili medzičasom nejaký exotický logger ako Cambridge alebo podobne, tak napíšte, pošlem vám aj iný formát.
V nedeľu doletela Z142 - požičaná vlečná Plachtárskeho centra, za čo ešte raz ďakujeme Aeroklubu Trnava. Branik nevydržal a hneď si dal jeden vlek. táto historická chvíľa je zvečnená na low quality videozázname. Okrem iného nás navšívil apoštol Julo z Ružomberka. Včerajšie počasie sme premárnili s jedinou výnimkou - Čipo sa vyzúril na Tatrách a hlásil 2200m bázy a 2-3 m/s stúpania. jeho nadšený výraz netreba komentovať - foto1 foto2 foto3. Zatiaľ čo nám nadšene líčil zážitky Rumior smutno kukal. Práce na klubovni pokračujú a vyzerá to tak že na Fatraglide bude všetko hotové. Počet prihlásených pilotov sa usadil nad číslom 20, plus pár mimo súťažných pilotov, čo sľubuje kvalitné zápolenie. Ak stále váhate, tak vás snáď účasť Petra Krejčiříka, Paľa Černého, "tety" Trešlovej, a riaditeľa súťaže presvdčí že to nebude žiadna gulášrally. Chystajú sa na vás úlohy typu AAT a iné zvrhlosti, takže kde inde sa to chcete naučiť, na nominačnej sútaži? Vie Jan Tleskač optimalizovať úlohy typu AAT? A bratranec It?

18. apríl 2002 (po/mon)
Tak to je fakt hanba - 10 dní bez update. Aspoň že horehronská a ružomberská mlaď sa vyzúri na fóre... neviem ako je možné, že nám Julo Vikysály zatajil že majú v Ružomberku nejakú Tinu...
Klasik vraví, že keď zasadá plachtárska komisia, žiaden pilot si nemôže byť istý vetroňom. Čo na vás ušil establishment si môžete prečítať na výveske Plachtárskej komisie SNA. Môžete si urobiť jasno v tom, za akých podmienok môžete používať nehomologizované letové zapisovače (loggery) a zápis zo zasadania Plachtárskej komisie, kde sa dohodlo kto, kedy a za koľko bude mať možnosť prehánať laminátové vetrone SNA. Včera sa u nás odtrhol od práce na novej klubovni a kancelárii Tibor Noga (už nevydržal pohľad na rastúce Cu med) a s Milanom Lojdlom ukecali Čipa aby ich Čmeliakom vytiahol do termiky. Viseli tam 2,5 hodiny a vraj bolo fajn. Maťovi pohľad na otvorený hangár urobil evidentne radosť a prejavil nádej, že počasie vydrží do weekendu. Ozaj už ste sa prihlásili na Fatraglide02? Tak šup šup, behajte downloadovať otočáky. Tričká už sa vyrábajú, nie že ich budem musieť predať na tržnici keď neprídete!

8. apríl 2002 (po/mon)
ďalší víkend bez lietania. V sobotu snehové prehánky, v nedeľu silný SV vietor, zima ako v sirotčinci. Zato na západ od nás, v nedeľu sa v Zbra a v Benešove zase diali veci... však si kliknite na OLC. Nitrančania doniesli Cirrusa zo švédska, komentár a fotky poslal Vlado Foltín: "Tak sa nám podarilo dotrepať zmieňovaného Cirrusa na Slovensko. Po 1,5 dni cestovania, 19 hodinách plavby na trajekte sme cez Gdansk dorazili s Dominom do Švedskeho Nynashamenu odkiaľ sú aj fotky, ktoré ti posielam. Pre upresnenie na obr.1 je s nami Jan Mattsson, prezident Štokholmského plachtárskeho klubu (ten úsmev na tvári asi pre podarovanú Borovičku a Corgoňa na ochutnanie), na obr. 2 je s nami Ake Pettersson, švedsky delegát v IGC a výborný súťažný pilot. Na tretej foto je okrem Domina a môjho ťažného koňa aj spomínaný poľský trajekt Silesia. Podrobnejšie zážitky z cesty podáme radi s Dominom osobne v ktoromkoľvek leteckom bare." Do baru určite prídeme, a ešte raz blahoželáme k ďalšiemu príspevku k plastifikácii slovenského litadlového parku! Pre tých čo si chcú zdokonaliť leteckú angličtinu je tu ponuka na jazykový kurz: Centrum dalsieho vzdelavania pripravuje od 15. aprila do 3. mája tretí beh kurzu anglickeho jazyka urceneho pre letcov INTRODUCTION TO GROUND SCHOOL FLIGHT TRAINING. Viac informácii na ipms@euba.sk http://cdv.euba.sk
A ešte jedna správa - písať o upgrade programu Seeyou mi pripadá úplne zbytočné, lebo keď raz za dva týždne kliknem na ich stránku, vždy je tam nejaký nájdem, takže ak neklikáte tak je nová verzia 1.7. Grafická optimalizácia plánovania FAI trojuholníkov je fakt pekná, takže hor sa prekonávať rekordy!

3. apríl 2002 (st/wed)
Počasie počas veľkonočného víkendu sa vydarilo, aj keď to nebola priamo jarná hammer-termika. V piatok sme to otestovali s TB1 a TB2. Suché polia v strede doliny a bukove predhoria bez snehu dávali stúpania do 2 m/s, ale končili v 800-1100m. Počasie vyzeralo ďalšie dni beznádejne stabilizované a v sobotu bol problém udržať sa vo vzduchu. Takto sa stalo, že sme prepásli pondeľňajšiu zmenu, keď vpád teplého vzduchu od juhu priniesol kumuly. Nitrančania lietali, a Lubik s Tonkou točili Martin s bázami v Poprade vraj 3000m. Robo Šramo to okomentoval: "Kto cez víkend nelietal, môže banovať. V Tatrách to nosilo všade a až do neskorého popoludnia boli v pondelok základne v 2500 m a stúpania v priemere od 2 do 5 m/s. Obsadené boli takmer všetky lietadlá, ešte aj tie, čo majú vpredu vrtuľu." Ako dôkaz poslal fotku.
Hanba nám! Kedže počasie začína byť dobré, nezabudnite sledovať OLC - online súťaž, prípadne sa zapojte. V špeciálnej rubrike pre Čechy a Slovensko nájdete inšpiráciu aké počasie ste premrhali a čo všetko sa dalo letieť. Taktiež priatelia z Fuerthu zverejnili na svojej web stránke fotky z výmeny Luňáka za ASW15.

27. marec 2002 (st/wed)
Preteky v zbrojení na nadchádzajúcu sezónu vrcholia. Niektorí zvolili ponuku domáceho trhu a tak v Martine pribudne s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou krásny Nimbus 2, kdežto iní si vybrali z ponuky zachovalých škandinávskych vetroňov - Cirrus std ktorý kupuje AK Nitra. Keďže Branik si dal záväzok, že každý rok si musí dať 1500km hore dole Európou s tranďákom, aj my sme si niečo našli. Martinskú flotilu - tentokrát pod hlavičkou Plachtárskeho centra obohatí ASW15. Lietať ho uvidíte snáď už na Majstrovstvách ČR, ale určite na Majstrovstvách SR kde jeho callsign bude desiť súperov v klubovej triede (iste ste správne vytušili že na ňom nebudem lietať ja). Fotky z preberania ASW15 dodajú naši nemeckí priatelia čoskoro.

24. marec 2002 (ne/sun)
Po čase zase niečo pribudlo na výveske Slovenskej plachtárskej komisie o ktorej ste už určite zabudli, že ju tu máme. Vlado Foltín reportuje zo zasadania Medzinárodnej plachtárskej komisie v Švajčiarskom Lausanne (IGC).

21. marec 2002 (št/thu)
Zdá sa že namiesto lietania pojdeme lyžovať. Vrcholky Fatry sú zase obsnežené. Upozornenie pre všetkých čo chceli ísť do Jihlavy na České majstrovstvá a predzávod MS žien, uzávierka prihlášok je 31. marca 2002, nájdete ju na jihlavskom webe - linka je pod podujatiami

20. marec 2002 (st/wed)
Nič nové zatiaľ, Nemecký aeroklub obnovil svoj handicap list a kedže tam pribudlo pár českých vetroňov (Orlík, Glasflugel bez klapky), možno to bude pre vás zaujímavé, aby ste vedeli ako budete hodnotení na prichádzajúcich závodoch. Odkaz je pod linkami. Pre tých ktorí si chcú kúpiť niečo lepšie nájdu tam aj koeficient vetroňa Eta.

14. marec 2002 (št/thu)
Sezóna pokračuje. Predvčerom znovu neodolali dvaja martinčania - Luďo Somol a Miľan Lojdl. Prvý využil to, že (tiež)jeho vetroň už v Poprade je (ASW15 MB) a druhý zase pohostinnosť miestneho klubu ktorý mu požičal osu na polietanie. Dostup vraj bol podstatne lepší ako cez víkend a aj stúpania boli silnejšie.
Zobúdzajú sa aj organizátori závodov, a tak behom jedného týždňa sme dostali prvé informácie o Majstrovstvách Slovenska (a zároveň junirskom predzávode MS) od Nitrančanov, a taktiež od Joža Kožára o Fatraglide. Obidva odkazy nájdete na stránke ktorú každý competition pilot musí mť uloženú v obľúbených položkách - podujatia. Tak len vyplniť a prihlásiť sa. Neváhajte, do martinského hangára sa zmesti len 20 osiakov! Kto prv príde, ten prv hangáruje.

11. marec 2002 (po/mon)
Sezóna začala! Teda podľa našich kritérii - t.j. vetroň z Martina sa vzniesol do vzduchu. Stalo sa tak na základni spriateleného aeroklubu Poprad a to v sobotu 9. marca. Branik prevetral svojho okrídletého Ventusa a Miro Balga najkrajšiu ASW15 na Slovensku MikeBravo. Fotoreportáž zariadil Miro Stejskal, a tu si ju môžete celú pozrieť. Lietanie nebolo nič moc (dostup do 1100m svahotermika) ale tie "panoramata" stáli za to. Branik tvrdí že skoro spadol medzi kamzíky do Národného lesoparku, ale my vieme, že ho treba brať s rezervou (koeficientom).

27. február 2002 (st/wed)
dnešné novinky píšem len pre výčitky svedomia, že sem klikáte a nič tu nie je nového. Takže aspoň linka na jeden z mála článkov o lietaní v poslednom čase, aj keď od konkurenčného serveru. Teší nás, že nie sme jediní zúfalci ktorí vidia rotor v každom zhluku vodnej pary ktorý sa v prestávkach zúrenia zvlnenej studenej fronty objaví. V Lausanne tento víkend prebehne zasadnutie IGC - plachtárskej komisie FAI, a aby ste vedeli o čom sa budú funkcionári nášho športu hádať, tak tu je ich program. Najviac ma zaujal bod 5.3, načrtáva asi smer akým sa bude tasking uberať. Ak ste niekto RNDr z matfyzu, možno pochopíte scoring všetkých tých TDT/AA a TDT/TP prípadne DST/AA a či DST/TP. Ale o tom nám určite slovenský a český delegát po zasadnutí napíšu. Som zvedavý, aký kúsok sa im zase podarí, naposledy urvali 3 majstrovstvá pre bývalú V4 (Jihlava 2003, Nitra 2003 a Bekescsaba 2002). Inak nie je nič nové, počul som zvesti, že indická výprava sa dáva očkovať proti všetkým chorobám čo na ňu striehnu v Indii. Ozaj, dnes tu bolo asi 40 minút vidno modrú oblohu.

18. február 2002 (po/mon)
Kedže sme si dali v sobotu v "Hospodě u rumpálu" reunion polovice austrálskej výpravy iniciatívne som prehrabal hard disk a prskol som tam ďalšiu fotoreportáž z Austrálie - tentokrát Džingáčovu

12. február 2002 (ut/tue)
Počasie je pekne odporné, teda aspoň tu, v horách, ale denná návštevnosť stránok stále stúpa. Za to vám pekne ďakujeme, že sem chodíte aj keď sa nič moc nedeje. Podarilo sa nám spracovať obrázky z digitálneho foťáku ktoré urobil Mrazík, vybral som (podľa mojho názoru) tie najzaujímavejšie. Ďalšie fotky sú na diákoch ale skenovanie zobere trochu viac času. Takže tu je Mrazíkova austrálska fotoreportáž

7. február 2002 (št/thu)
Takže zase pár noviniek. Vyškemral som z Čiech výsledky ich CPS 2001 a objavil som novú stránku o plachtení aj so zaujímavým úvodníkom: Aeroklub Ústí nad Orlicí v ktorom sme sa dočítali, že "Snahou autora těchto stránek je přiblížit se slovenskému serveru gliding.sk. I když mě někteří obdivovatelé tohoto serveru upozorňovali, že je to bezvadné a tak by to mělo vypadat i u nás, tak musím říci, že jsem nebyl touto doménou příliš nadšen" (pozn. editora: Kto by bol nadšený konkurenciou, no nie? :o)) My naopak nadšení sme, je tu ďalšie miesto s čítaním pre našu plachtením postihnutú komunitu, takže milí orličania: želáme Vám veľa energie, verných prispievateľov a hlavne klikov! Len musím uviesť na správnu mieru Vaše tvrdenie: "Ale dovolím si ještě malé rýpnutí. Pokud jste sledovali v současné době Vztlak, mohli jste zaregistrovat výtku slovenského kolegy, který s našimi reprezentanty Márou Pechancem a "Mrazíkem" Tomem Rendlou závodil na mistrovství Austrálie. Trochu nás osočil, že nevěnujeme pozornost závodům, kde naši piloti to Australanům pěkně natírali. Jistě víte, že sknončili na 1. a 2. místě ve své třídě." Čestne prehlasujem, že v inkriminovanej dobe som mal úplne iné starosti (podľa času príspevku sme s Márom pravdepodobne likvidovali nejaké Toohey´s New) takže ten príspevok nie je môj. Vačšinou sa podpisujem pod svoje príspevky takže "plachtar" nie som ja. Pre tých čo nie sú v obraze o čom to tu točím, tak tu je to fórum na vztlak.cz. Dosť ale bolo slovného ping-pongu poďme k plachteniu: Česká CPS za rok 2001 je tu! A my blahoželáme víťazom: Petrovi Krejčiříkovi medzi mužmi, Alene Netušilovej medzi ženami, Martinovi Hřivnovi medzi rumiormi, sorry juniormi, a Medlánčanom ako najlepšiemu klubu. A ticho závidíme aktivitu českej scéne a snívame že raz aj u nás snáď bude CPS...

5. február 2002 (ut/tue)
Puppy poslal prvú sadu fotiek z výstupu na Lysec. Nájdete ich vo fotogalérii.
ee wave thermals xc flight cross country soaring records

4. február 2002 (po/mon)
Akcia Lysec prebehla dobre, nikto neskončil na Prednej Hore, ani nikoho nemusela znášať Horská služba, aj keď negatívka Jula Topoliho na paraglide vyzerala vraj dosť zaujímavo. Kalendáre sa rozchytali ako horúce gaštany, Puppy skenuje kompromitujúce fotky a sneh pomaly zlieza. Skvelí slovinskí chlapíci zo Seeyou sa zase vytiahli a tak už druhý raz za 3 dni downloadujem novšiu verziu Seeyou (1.6) tentokrát s vylepšením 3D. Na podujatiach nájdete nový pretek - Beskydský pohár v poľskom Zare kde minulý rok boli Divokovci (lietajú sa tam nočné lety na vetroňoch!) a tiež výsledky Mafikengu a Narromine, čím zároveň blahoželám Mrazíkovi a Márovi k prevalcovaniu miestnej 15m triedy. Fotoreportáž z austrálskej výpravy sa pripravuje, aj nejaké igc súbory snáď budú. Tak to je zatiaľ všetko, fénujte dráhy nech to skoro obschne.

VETRONE 2002 - plachtársky kalendár
objednávky posielajte:

Bratislava - Štefan Šimončič 0905-438 038
Košice - Rado Zozulák 0903-300 878
Nitra - Domino Jančík 0903-355 646
Severná Morava - Petr Krejčiřík
Brno/Uherské Hradiště - Tomáš Maňásek 0604-905 503
HPH Ltd. Kutná hora - Jarda Potměšil 0327 512633
Benešov F-Air - Dobroslav Chrobák 0723-712386, alebo 0903-977027

alebo nám
čakáme ďalších dealerov, hláste sa!

28. december 2001 (pi/fri)
všetkých kto máte chuť sa rozlúčiť s tohtoročnou plachtárskou sezónou ako sa patrí, pozývame do baru martinského aeroklubu (Pekla) 30. decembra na predSilvester. Vstupné pol litra rumu a citrón (mäkkýši môžu aj fernet). Nezabudnite si objednať kalendáre Vetrone 2002. Posledná novinka je že naše stránky nebudú updejtované tak ako zvyčajne počas januára. Napriek tomu sa vás budeme snažiť informovať podobným spôsobom ako Jarda Vach z Mafikengu - t.j. cez gliding forum o tom čo sa deje v Austrálii a hlavne na Majstrovstvách Austrálie v Narromine od 12. - 15. januára. Ich oficiálna linka nefunguje zatiaľ ale priebežne kontrolujte či sa tu neobjaví. Posledné správy sú také že Mrazík s Márom pristáli v Sydney a zajtra zahajujú presun do plachtárskeho centra v Corowe. Denné správy z Corowy nájdete tu, takže tam uvidíte každý deň čo sa im podarilo uletieť. Držte palce a vo februári na Lysci sa uvidíme.

21. december 2001 (pi/fri)
10.000 náštevníkov našich stránok za osem mesiacov fungovania. Ďakujeme Vám za Vašu priazeň.

20. december 2001 (št/thu)
Prvá tohtoročná 1000-ka v Tocumwale! FAI triangel 1017,2 km na trati Toc - Thuddungera - Ivanhoe - Toc uletel včera Daan na svojom Ventuse 2cm. Štartoval o 10,45 a let mu trval 9 hodín 18 minút (rýchlosť 109,3 km/h). Na doklze ho zachránil požiar strniska.
Kto tvrdí že starý Ventus b a LS6 patria do starého železa (laminátu)? Výsledok prvej disciplíny v Mafikengu hovorí jasne:
1. P7 G. Ittner USA Ventus B 966
2. 1 J. Wills GB Ls6 822
Nech sa na to pozeram akokoľvek, zda sa mi web stránka majstrovstiev slabá v informáciach. Kto má rovnaký pocit, nech skúsi report ktorý píše team USA.
Komu by to bolo málo, tak tu sú reporty nemeckého, kanadského, holandského, britského a francúzskeho teamu. Ak náhodou nevládnete jedným z týchto jazykov tu je prekladač. Najviac sa však teším na ďalšie správy zo zákulisia priamo od zdroja - J. Vacha.

19.december 2001 (st/wed)
Prvé správy z Majstrovstiev sveta v Južnej Afrike od Jarda Vacha, ktorý tam pôsobí ako steward sú tu. Odkaz na stránku majstrovstiev je pod podujatiami v tabuľke - tam nájdete výsledky. Prvá disciplína sa premenila na bahenné kúpele.

14.december 2001 (pi/fri)
máme 2 nových dealerov na kalendáre ako môžte vidieť vyššie, čo nás teší, predbežné objednávky sa vyšplhali k 200 kusom. Pre tých, ktorí nevedia čo dať svojim blízkym ktorí sú postihnutí podobne ako my pod stromček, máme dva horúce tipy: vianočnú ponuku výrobcov vetroňov HPH "Fly Ježíšku, fly!" a ak je pre Vás zatiaľ nový Glasflugel drahý, je tu ponuka Aeroklubu Křižanov na predaj VSO-10, OK-5622 (MJ), rok výroby: 1985, výrobní číslo: 150126, celkový nálet: 1724 hod., 999 startů, poslední prohlídka 1500 (5.10.98) při 1495 hod. od 1500: 228 hod., 97 startů kluzák je v perfektním stavu, má nový lak (při 1500 h. prohlídce v roce 1998) žluté barvy, základní cena 260.000,- CZK bez DPH (dohoda možná) fotografii kluzáku možno zhlédnout na webové galerii AK Křižanov http://www.infoline.cz/lkka/galerie/, kontakt Petr Koutný
Aeroklub Křižanov mailto: petr@infoline.cz 0603-891944

6. december 2001 (št/thu)
nič nové, nelietame. Zatiaľ sme pripravili kompilát pretekov v našej gubernii a prilahlých teritóriach o ktorých si myslíme, že by mohli byť zaujímavé pre čitateľov našich stránok. Medzičasom nám poslal nejaké preteky na doplnenie Jarda Potměšil z HPH Kutná Hora. Zvlášť za zmienku stojí OLC - decentralizovaná plachtárska súťaž (a la CPS). Pre slovenských pilotov pripravujeme na sezónu 2002 ceny za najlepšie výkony. Medzi novinkami na plachtárskych serveroch nás zaujal článok o česko-slovenskom kempe v Dubnici z pera pilotov z Hraníc na Morave. Celkom by ma zaujímalo, prečo keď sa dajú otvoriť hranice na lietanie vetroňov na týždeň, by sa nemohli otvorť nastálo? A prečo nie do Poľska? No ak tieto stránky číta niekto na koho stole takáto žiadosť čaká na vybavenie, nech sa ozve. Ozaj - objednali ste si už Plachtársky kalendár na rok 2002? A na čo preboha čakáte? Ta behajte objednávať! Kontakty sú hore.

1. decemer 2001 (ne/sun)
Urobili sme ťažkú chybu a rozmarne sme prepásli slnečné počasie v sobotu. Presne takéto sme očakávali aj v nedeľu. Inverzné počasie nás zaskočilo a celý deň sme čakali na rozpustenie nízkej oblačnosti. Dlhú chvíľu sme si krátili zohrievaním motorových lietadiel ktoré nás mali vyvlekať. Ako sa nádej na plachtenie rozplývala, zo zúfalstva sa nám s Čipom nebridila ani Zlín-142-ka na ktorej sme si vrzli aspoň okruh. Krátke okno využili aspoň popradčania a Lubik s Tonkou na Koale rýchlo uleteli do Popradu, aby nemusela u nás zimovať. Tak sme to všetko zase nahádzali do hangáru a išli na čaj. Tranďáky sú v hangári myslím, že takto to zostane až do apríla.

30. noveber 2001 (pi/fri)
Pre tých ktorým sa nepodarilo stiahnuť ukážku kalendára tu máme 200kB zmenšený náhľad kalendára. Máme aj prvého dealera, takže záujemci z Košíc a okolia kontaktujte Rada Zozuláka a to na telefóne 0903-300 878 alebo e-mailom. Na ďalších dealerov hlavne z bášt plachtenia ako Nitra, Prievidza, Trnava, Spišská NV atď..čakáme.
Čo nové vo svete? Stredisko v austrálskej Corowe ktoré založil Francesco Bruinsma funguje a každý deň zverejňuje prehľadnou tabuľkou čo kto uletel. Spolu s denným reportom z Tocumwalu je to asi to najlepšie čo si môžete pri rannej káve prečítať. Výrobcovia nespia na vavrínoch a novinka prišla najnovšie z Kircheimu. Tilo sa rozhodol že Ventus musí vyhrať ešte viac pohárov a medailí, a tak je tu vylepšený Ventus 2ax. Komletne nový chvost a nové, v USA vyvinuté winglety majú zaručiť lepšie charakteristiky pri pomalom lete, zvlášť krúženie s plnou vodnou záťažou v turbulentnom stúpaní má byť príjemné. Werner Meuser po testovacích letoch tvrdí, že akcelerácia je ešte lepšia ako pri Ventus 2a, a kedže je to majster sveta z roku 1977 v 15m FAI triede, musíme mu veriť. A aby neboli smutní Čipo, Branik a iní piloti ktorým chýba do 2 metrov telesnej výšky len pár centimetrov, pracuje sa na verzii 2bx. Takže, už viete čo by ste naozaj chceli na Vianoce?

28. november 2001 (st/wed)
Dnes máme pre vás len jednu novinku, ale zato je to pecka (kôstka)! Po dlhých prípravách je jasné že svetlo sveta uzrie (podľa našich informácií) PRVÝ PLACHTÁRSKY KALENDÁR na Slovensku a aj Čechách. Pod umeleckým názvom VETRONE 2002 prináša 12 strán + titulnú stranu rozmerov 40x32cm od slovenských autorov, námetom je sezóna 2001 na Slovensku a v Čechách. Predbežná cena je 330,- Sk (295,- Czk). Kedže s dobierkami je oštara, uprednostníme distribúciu prostredníctvom dealerov. Takže ak si trúfate predať kamarátom v klube 10 a viac kusov, napíšte nám, zľavy sú zaujímavé. Náklad je limitovaný takže si pohnite. Predpokladaná distribúcia 2. januárový týždeň (nešlo to skôr pre tlačiarenské kapacity). A aby ste vedeli že nekupujete mačku vo vreci tak tu je! (pri sťahovaní súboru buďte trpezliví, pdf súbor má viac ako 1MB)

7. november 2001 (st/wed)
s výnimkou vlnového lietania sa plachtársky život presúva do klubovní, letištných barov a orgánov a komisií SNA. Už tento víkend sa chystá plénum SNA a podľa našich informácií sa pripravuje schválenie súťažného poriadku a nominačných kritérii - teda veci ktoré výrazne ovplyvnia tvár súťažného lietania na Slovensku. Pre vašu lepšiu informovanosť sme pripravili špeciálnu vývesku plachtárskej komisie SNA, na ktorú budeme s radsoťou zverejňovať všetko, čím nás členovia plachtárskej komisie obšťastnia. Vlnové lietanie pokračuje v Jeseníku aj Poprade, z českého vlnového centra máme informácie o prelete 625km vo vlne, ktorý sa podaril dvom Tomášom na Januse. Čo sa dialo v Poprade posledný víkend o tom náš pravidelný dopisovateľ Robo Šramo: "V Poprade sa aj tento víkend lietalo a v poslednej dobe to vyzerá tak, že
práve teraz, keď už sezóna lietania inde skončila, sa nad Tatrami čoraz častejšie objavujú naše krídla. Hoci v sobotu sme sa do vzduchu dostávali dosť rozpačito napriek slnečnému počasiu a veľmi dobrej viditeľnosti a v nedeľu to spočiatku vyzeralo ako stratená investícia, už prví zvestovatelia (Miro Stejskal) niečoho ohromného nad oblakmi nás vybudili k urýchlenému nástupu a štartu. To, čo sme mali možnosť vidieť a prežiť v 6000 feet sa dá sotva slovami opísať. To si treba pozrieť buď na fotkách, alebo prísť a vidieť na vlastné oči tak, ako to zažila a videla aj naša (z minulého víkendu vám už známa), populárna posádka Vivata v zložení Miro Strnka a Jano Kromka. Autor opať Robo Šramo tentokrát v úzkej spolupráci s Romanom Kloudom."

30. október 2001 (ut/tue)
ešte k poslednému víkendu - komentár Roba Šrama z Popradu: "Pre tých, čo cez víkend ostali doma, lebo ich na letisko nepustili manželky (Danka nepustila Romana Kloudu), priateľky (Tonka zadržala Ľuba Jakubčáka) a pred kamarátmi sa museli vyhovárať, že musia nakupovať (Slavo Medvec), upratovať (Rasťo Krak), je tu jedna víkendová fotka ako dôkaz, že lietať sa dá aj na jeseň. Z kabíny popradského Vivata sa na vás všetkých usmievajú otec Miro Strnka a čerstvý vivatový sólista Jano Kromka pri návrate z úspešnej misie v Spišskej na domácu základňu v Poprade. S heslom Letu zdar! - a jeseni tiež (Robo Šramo) P.S.: Vraj bude tuhá zima, lebo predseda AK Poprad celú nedeľu rúbal drevo."

27. október 2001 (so/sat)
neuveriteľné sa stalo skutočnosťou: lietali sme! Napriek ráno zatiahnutej oblohe, sa podla južného vetra dalo vytušiť letové počasie. Bratislava dávala jasno a tak okamžite nasledovalo pár telefonátov podobne postihnutým a vlekárovi. Počasie sa vylepšovalo rapídne, vietor neustával 4-5 m/s z 200-250 stupňov, vleky na Panošinú - rodný náš svah. Entuziasta Milan Lojdl na svojej obľúbenej ose H7, duo Kožár&Kožár na kotolni, tatko Kučera a otec Švikruha na ďalšej a Julo Topoli na tretej kotolni hobľovali svahy Malej Fatry a pózovali pred objektívom Nikonu trčiaceho z TB1. TB2 absolvoval prvý rekonvalescenčný let po návrate od Dr. Šnikla. Lietať nezabudol musím povedať. Počasie bolo svaho-termické, najvyšší dostup bol 1300m QFE, priemerné zdvihy do metra, ale vymákli sme aj bubliny cez 2m/s intg. Teplota nad 1000m bola už pod nulou a tak po 3 hodinách sme toho mali celkom dosť, povinný prielet, pizza a čaj.

16. október 2001 (ut/tue)
uznávam že sa tu v poslednej dobe moc nepíše. Nie je o čom. Nelietame. Ja som si jeseň nevymyslel. V najbližšej dobe Vás potešíme (zarmútime, vytočíme?) sľúbenými zápismi zo zasadnutia plachtárskej komisie SNA. K jeseníckej vlne z 3. októbra nám poslal pár fotiek Martin Hřivna za čo mu ďakujeme! Fotil Martin z autobusu typu Janus a šofér bol český plachtársky boss Petr Krejčiřík. Fotky sú tu.

8. október 2001 (po/mon)
Cez víkend prebehli Neoficiálne majstrovstvá Slovenska v plachtárskom dvojboji alebo "Guláš rallye" (presnosť pristátia s Blaníkom + pitie 0,5l piva na čas) v Poprade. Vyčerpávajúcu fotoreportáž z foťáku Mira Stejskala najdete tu.

4. október 2001 (št/thu)
Po dlhom čase sme si včera polietali. Vo vzduchu bol zástupca každého typu čo máme - Blaník (Palo), Osa (Miľan), ASW-15 (Luďo), Cirrus (Noga) a Ventus. Len Nimbus 2 zostal na zemi. Pekný slnečný deň, južný vietor - hor sa na svahy Malej Fatry! Panošiná fungovala bezchybne (1-3 m/s), na ďaľších kopcoch bola slabá termika. Pokusy dostať sa ďalej proti vetru boli neúspešné. Príchod inej vzduchovej hmoty umožnil tým najvytrvalejším výstup nad fohnovú čiapku na Kriváňoch (do 1700m) ale to bolo všetko. Na vačší zážitok si budeme musieť počkať (na rozdiel od Jeseníku) na severné prúdenie. Česká plachtárska elita sa zlieza v Jeseníku a už druhý deň za sebou vyrába drahé kamene a vzácne kovy.

3. október 2001 (st/št)
Babie leto je tu! zatiaľ aspoň 2 dni pekného počasia. V Nitre prebehol 0. ročník majstrovstiev Slovenska v leteckej akrobacii vetroňov. Nikto by o tom nenapísal lepšie ako Kluger Luděk, inženýr a tak tu je prvá časť jeho vyprávění o Okupaci Slovenska nejen v obrazech. Prvá časť fotiek značne neletového charakteru je tu. Luděk sľúbil pokračovanie takže máme sa na čo tešiť. V Jeseníku včera mali prvú diamantovú vlnu tohto roku. Blahoželáme Mrazíkovi a juniorovi Hřivnovi! To je zatiaľ všetko - idem rigovať Ventus.

17. september 2001 (po/mon)
Počasie je katastrofálne a už 10 dní sme ani neotvorili hangár. Kto chce vidieť kumuly pozerá na Eurosporte Vueltu (závody okolo Španielska). Pre tých čo ešte nespáchali rituálnu samovraždu zo zúfalstva, sme aspoň vyčmuchali:
- internetový magazín o plachtení v anglickom jazyku so zavádzajúcim názvom motorgliding.com
- a na ňom článok talianskeho juniora Stefana Maruelliho o jarnom plachtení v Alpách, prípadne si pozrite jeho domovskú stránku s fotkami
- fotky a krátke videozáznamy (pre tých so skutočne rýchlym prístupom na net) z Francúzska na hriešne málo navštevovanej stránke Philippe de Pechy
- filmárov točiacich videokazety o plachtení (RC a najnovšie aj z ozajského) ktorú sme už objednali, aby sme si mali čo púšťať počas daždivých dní budúci rok na slovenských...

ozaj, neviete kde sa dá zohnať Prozac? :o)

7.september 2001 (pi/fri)
Veľký úspech fotografií z vlny povzbudil ľudí k prehrabávaniu šuflíkov a výsledok je tu (fotky z májovej tatranskej vlny) alebo tu (Puppyho zmes typu "čo hard disk dal"). Náš kamarát plachtár a fotograf Florian Friz ktorý v lete u nás strávil 2 týždne plachtenia s klubom z Backnangu má svoju stránku, venovanú okrem plachtenia aj leteckým show. Sú tam fotky aj z demonštrácie sily Slovenských vzdušných zbraní v Martine zo 6. augusta.

Success of photos from lee wave made paople to dig in their archives and results are instant. More photos from wave in may and Puppy´s selection. Our friend Florian Friz, gliderpilot and excellent photographer from german SFC Backnang who spent 2 weeks with us during the summer has his own page dedicated to airshows and gliding.

6. september 2001 (št/thu)
Dnes fúka silný severný vietor a počasie vyzerá silne vlnovo. Bohužiaľ veľká oblačnosť zatvára "oko". Uvidíme čo sa stane zajtra. V každom prípade v sobotu je plachtársky happening v Poprade - tzv. BARAN alebo Rozlúčka so sezónou. Takže sa tam uvidíme.
Čo je nové?
- nultý ročník Majstrovstiev Slovenska v leteckej akrobacii vetroňov v Nitre
- pár českých národných rekordov a snáď aj nejaké svetové od našich Křižanovských kamarátov. Blahoželáme!
- nové austrálske stredisko ktoré otvoril Francesco Bruinsma. Kedže trávil v Tocumwale každý rok pár mesiacov, rozhodol sa otvoriť si vlastné

Today strong north wind blows and weather looks pretty good for lee wave. Unfortunatelly massive clouds are closing the gap and 8/8 of clouds do not allow flying high. Let´s see what tomorrow brings. Anyway, this saturday big gliding party in Poprad GC (so called BARAN) and everyone is welcome there! It is kind of end of the season party.

4.september 2001 (ut/tue)
Leto skončilo - zabudnite. Niežeby táto sezóna stála za veľa, ale nič lepšie nás už nečaká, aspoň nie na preletoch. Zostáva čakať na jesenné vlny a svahy. Tak ako to urobili naši kamaráti z Popradu 29. augusta. Fotky ktoré poslal Miro Stejskal sú tu. Taktiež od Pupyho prišla spomienka na augustové sústredenie Bratislavského aeroklubu v Nitre pre tých ktorí sa ho nemohli zúčastniť. Veľkomestská plachtárska bohéma je známa svojimi nočnými jazdami. S fotiek ktoré prišli som vybral aspoň tie zaostrené - obsah je cenzurovaný na žiadosť autora. Potešte svoje oko!

The summer is over - forget about it. I would not say this season was excellent but nothing better ahead, at least not in the XC flights. We can only wait for autumn ridge running and lee wave. Our friends from Poprad GC (High Tatra) got their high time last week and photos from their 7000m altitudes are here - Enjoy it! Summer memories from Bratislava GC camp in Nitra - gliding club from slovak capital is rather known by its hedonistic lifestyle and their parties are really high flying! I selected only corretly focused photos - content is censored on request of author.

20. august 2001 (po/mon)
V sobotu sme sa zachovali ako vyhoretí plachtári a išli sme do Dubnice pozrieť sa na paraganské Boogie a urobiť pozemné prípravy na C-105. Samozrejme že náš odhad počasia nevyšiel a napriek slabej dohľadnosti vraj stúpania boli dobré ako nám v éteri oznámil "Ten čo sa nikdy nevracia" (čo je indiánske meno Vila Kubovčíka pozn. editora) dokonca točil 5,2 m/s integrovaného na Tatrách. V nedeľu sme lietali a na frekvencii 123,6 boli spišiaci, popradčania takže sme sa prispôsobili a prešli na lámanú šarištinu ("Dobry dzeň!"). Janko Česnek zase vyrazil smerom do Uble, ale vzdal to na Tatrách, s tým že "aspoň raz chcem spať doma". K večeru prišli Cb a blesky šlahali dookola. Žiadnymi tažkými kilometrami Vás neohúrim dnes. Branik bol v Tatroch iba nahánať turistov a Rudo Kapusta ("živice nejdú") ako vždy letel na Roháče. Kto nebol na Bystrej akoby ani neletel. Juniorky vo Francúzsku skončili konečné výsledky som vytiahol a sú na obvyklej stránke. Špeciálne pre Janka Česneka linka na Branik Trophy pre prípad že do tej Uble doletíš! Ak chcete viac fotiek napíšte urgenciu Branikovi na gliding forum - nevie sa rozkývať vybrať zo svojich diákov.

Saturday we gave up the day and went to Dubnica to see Para boogie. Mistake - of course weather was better than our estimate, and we got information from Vilo Kubovcik he got 5,2 mps average thermal that day. Visibility was poor but thermals strong. Sunday we flew some local flying and some of us went to Tatras but nothing special flown in terms of XC kilometers. Day finished with big Cb and lightning. For more photos we wait till Branik makes selection of his slides.

17. august 2001 (pi/fri)
Čo je nové:
- Fotky z dvojvleku zo 7. augusta
- Výsledky 7. disciplíny na juniorských majstrovstvách sveta v Issoudun, chalani boli v prvej desiatke!
- ako vždy vtipne napísaný článok na Vztlaku od Luděka Klugera o jeho Litovských dobrodružstvách s Lenkou aj bez

Čo nie je nové: po****é počasie

What is new:
- photos from double tow from august 7th
- results of 7th task on Junior Worlds in Issoudun. Our czech mates in top 10 places in this task!

what is not new: f***ing weather

15. august 2001 (st/wed)
Ráno o 6,30 ma budí Branik telefónom a oznamuje že dnes je počasie roku a že ideme rigovat Ventusa. Po krátkej porade sa rozhoduje pre 500km triangel FAI. V podobnom očakávaní je na letisku predseda s Discusom, Tibor Noga s Cirrusom a Miro Balga s ASW15. Voda tečie do krídel len termika sa nedostavuje. Na moju poznámku že vzduch vypadá ako keď sme chodili na zemiakové brigády schytávam nepriateľské pohľady. S Rumikom sa dlho naťahujeme že či letíme spolu na plechovom ASH (kotolni) alebo ideme na 2 osách nahánať ostatných. Okolo obeda sa robia vaty ale vzduch je lenivý a tak telefoncky zisťujeme čo sa deje V Nitre. Fúka tam 5 m/s z juhu ale juh je vraj dobrý. Počasie roku dopadlo asi takto: predseda - raz sa neuchytil, po druhom vleku zostal lietať miestne, ASW-15 MB - miestne lietanie, Cirrus odletel na juh a rypol na Štubni na práškarskom letisku, Branik po dvoch hodinách boja otočil Chopok a pristál v Ružomberku, obidve osy - miestne lietanie. Citát dňa: "tak chlapi mám Borišov 1400 zatváram oči a skáčem na Smrekovicu" (TB1). Branik po pristátii v Ružomberku odpovedá na zvedavé otázky miestnych pilotov ("a to načo sú tam tie klapky?") podľa všetkého apoštol Julo nestíha šíriť osvetu. Okrem dvoch transportov z role sú plusom dňa hlavne tie Gambrinusy na záver.

I got 6,30 AM wake up call from Branik anouncing "weather of the year" and asking me to rig Ventus. After short briefing we decide 500km FAI triangle is the task for today. On airfield we found bunch of pilots in similar moods Discus, ASW15, Cirrus ready to go. We fill water but thermals are not comming somehow. We call Nitra to find out what is going on in the flatlands. South wind 5 mps. Day is disaster - 1mps lift is best you can have base in 1100-1200m two guys outlanded. Evening beers are the best point of the day. We would rather stay at swimming pool if we knew...

14. august 2001 (ut/tue)
Cez víkend sa s nami rozlúčili naši nemeckí hostia z SFG Backnang. Počasie im naozaj vyšlo, každý deň bol letový a tak veríme že sa im v horách páčilo a o rok prídu znova. V nedeľu leteli Branik TB1 s Rumiorom (tentokrát LZ) a otočili Nitru. Podľa ich výpovede bol problém odletieť z Martina, na juhu sa počasie zlepšovalo. Cesta do Nitry bola dláždená nitrianskými a bratislavskými vetroňmi ktoré tam sú na sústredení. Majstrovstvá sveta žien v Litve skončili, taktiež región v Křižanove, takže z veľkých súťaží zostávajú bežať juniorské majstrovstvá sveta vo Francúzsku. Nie je tam síce nikto zo Slovenska, ale dvaja naši kamaráti z ČR sa snažia v ťažkej konkurencii a tak im držíme palce! Podľa našich informácii je Martin Hřivna na Discuse zatiaľ 24. a Jan "Suchoj - Chleba" Podhrasky v klubovke na Jantare 20. Mierne neprehľadný web ale skúste to.

This weekend we said good bye to our german guests from SFG Backnang. They enjoyed really good weather (they flew every day) and we believe they liked mountain soaring and next year they will come again. Sunday Branik on Ventus TB1 and Rumior (this time Discus LZ) turned Nitra. They said it was struggle to get out of Martin valley but weather was improving to the south. The way to Nitra was paved by Nitra and Bratislava GCs gliders (on camp there). Women´s world is over same with Czech regionals in Křižanov. So pending is World juniors in France. No slovak pilots are there but two our friends from Czech republic fighting so we keep our fingers crossed for them! Martin hrivna is 24th in Discus, and Jan "Sukhoj - Chleba" Podhrasky 20th on Jantar in club class. I found their web a bit confusing but give it a try.

7.- 8.august 2001 (ut/tue - st/wed)
Včera sa 4 piloti bielych vetroňov rozhodli že je čas na návrat do mladosti a nechali tranďáky zatvorené a zobrali si 2 kotolne, dva foťáky, po dve ruličky filmu a o pol piatej sa rozhodli zalietať si. K tomu všetkému sa vzniesli 2 vlekom za Čmelákom. Na túto extravaganciu si vybrali počasie roku so základňami 2000m. Po pristátii boli filmy vyfotené a výsledky čoskoro uvidíte tu. Ja s Rumiorom sme dokonca o 6 večer otočili Prievidzu v 900m, a pár krát pretočili Branika s Čipom (aj keď to popierajú) v stúpaní. Dnes pokračuje sústredenie nemeckých plachtárov a dnes mali jedného sólistu oni a jedného my (mladý Kožár). Čipo lietal na svahu s jedinou osou ktorá zostala v hangári a hneď mal lepšiu naládu večer! Milan Lojdl sa preškolil na Orlíka a nevie si ho vynachváliť. Rumior sa skamarátil s navijákom H4 tak že už nechodí ani domov, spí na letisku a učí nemeckú mlaď na veselú kofolu (rum+kofola 8x). V Trnave výsledky 6. disciplíny, novinky z Křižanovských regionáliek aj z ženskej Litvy to všetko je tu.

Yesterday 4 pilots of white performance ships got mad and decided it is time to get back to roots - they left trailers closed and took 2 Blaniks, 2 cameras, couple of slide rolls for a ride at 4,30 PM. They even did it on double aerotow. For this extravaganza they chose weather of the year with bases 2000m gnd. After landings, films were exposed and results should emerge on these pages soon. Me and Rumior turned Prievidza at 6 PM in 900m and couple of times overclimbed Branik and Čipo in another Blanik (though they deny). Today german guests kept flying, one of them went solo, one of our juniors too (Kožár jr.) Čipo took Osa 43 on ridge and was looking after german pilots on ASK and LS4 - his mood immediatelly improved. Milan Lojdl converted to VT-116 Orlik and he was hooked! Rumior changed his Discus to winch H4 and falled in love so much he stopped going home, he sleeps on airfield and teaches german juniors to drink happy kofola (rum+kofola 8 times). Results from Trnava, Křižanov and Lithuania all here.

6.august 2001 (po/mon)
Máme za sebou tropické horúčavy, víkend, prechod studenej fronty a leteckú show. Celý čas nemeckí klubáci lietali neúnavne navijáky a v sobotu pri predfronálnom južnom vetre vyrazili na svahy Malej Fatry. Evidentne sa im tam páčilo. V nedeľu počasie vyzeralo beznádejne, ale nakoniec savietor umúdril, vlna zmizla a mohol začať letecký deň Matice slovenskej, s vrcholným vystúpením vetronov z armádneho strediska pre vyššie plachtenie na Sliači. Hlavne vystúpene ruského vetroňa MIG-29 s dvomi (!) prídavnými motormi divákov zaujali. Na dnes to vyzerá dobre nebo je kryštáľovo čisté a prvé vaty o 8. hod dávajú tušiť XC deň. Teda aspoň pre tých čo nemusia sedieť v robote.
Čo je nové - v Trnave leteli biele vetrone 4. disciplínu, martinský team si posilnil vedenie. viete kde sú výsledky. Ďalej Stesoň poslal fotky z Prievidze a kedže viete že sa tam viac pilo ako lietalo tak po prísnej cenzúre snáď niečo vyberieme na zverejnenie.

We got through tropical heat wave, weekend, cold front change and air display. During all this german club members winching like mad and saturday, with south pre-frontal wind they got on the Fatra ridges. They apparently liked it. Sunday weather looked hopeless with wind more than 10 mps, but afternoon wind calmed down and air show could start, with top show - army gliders from Advanced soaring army centre in Sliač, especially russian glider with 2 (!) selfstarter engines MIG-29 made great impression. For today I feel good XC day with crystal clear sky and first thermal haze at 8 o´ clock. At least for those who need not to sit at work.
What´s new - another task for club class in Trnava regionals, Martin GC team strenghten lead again keeping top 3 places. Miro Stejskal sent me photos from Nationals and as you know we more drunk than flew, I have to censor them carefuly not to jeopardise good name of slovak gliding - what already...

2.august 2001 (št/thu)
Včera cez nás nenápadne prechádzal nevýrazný studený front, takže počasie bolo trochu divné, so silným severným vetrom. Naši nemeckí priatelia to vyriešili tak, že nechali v tranďákoch LS-4ky a Libellu a s nadšením sa venovali navijákom. Výšky mali pekné. Na dnes počasie vyzerá sľubne a tak si myslím že je čas ísť rigovať. Ozaj - v Litve prebiehajú majstrovstvá sveta žien, hoci bez našej účasti ale ak Vás zaujímajú tak mrknite sem.

Yesterday dry cold front crossed our area so weather was a bit strange with strong north wind. Our german quests just let LS-4s and Libelle in trailers and were winching all day long in ASK-21, K6 and K8. Nice heights in such a wind. Weather looks great for today so I think time to rig. By the way, in Lithuania women worlds are going on, though without slovak pilots you might be interested - click here.

1.august (st/wed)
Včera to tu vypadalo ako na Heathrow. Na navijáku skákala ASK-21, K-6 a K-8 a v gride na aerovlek čakala zmiešaná slovensko-nemecká zostava (TB1, L7, MB, 43, Libelle, 2xLS4), do toho vrčal vlečný čmelák a Vivat. Počasie bolo trošku horšie ako sme čakali, ale nejakých 300km Branik nalietal, Rumior L7 sa rozlúčil s Discusom preletom Nitra-MT-Prievidza a vrátil ho do Prievidze, kedže nezohnal dostatok financí nejde na Majstrovstvá sveta juniorov do Francúzska. Škoda. Naši hostia si natiahli do loggerov lokálny FAI triangel 100km Čičmany-Turček a hobľovali turčianske kopce až do večera. Joachim na LS4 dokonca doniesol logger do baru a pri pive si porovnávali kade leteli s Maťom Habardom(43) a Mirom Balgom (MB). Na večeru vyrazili nemeckí plachtári do mesta. Dnešné počasie vypadá fajn, ale zajtra po prechode studenej fronty by to malo byt vraj ešte lepšie. V Trnave sa bojuje, výsledky už viete kde sú. To že vedú martinčania nemusím zdôrazňovať, aj keď neviem ako by to bolo keby Bishop neletel na kotolni...Taktiež v Křižanove pokračujú regionálky, tak nezabudnite pozrieť ako sa darí našim českým kamarátom.

Yesterday was pretty busy day with traffic like on Heathrow. On winch german ASK-21, K-6 and K-8, in grid waiting for aerotow mixed slovak-german fleet (TB1, L7, MB, 43, Libelle, 2x LS4) plus sound of powerful towplane Čmelák and Vivat motorglider. Weather not as good as expected yesterday (500k) but still fine for 300k+ tasks. Our junior Rumik said goodbye to his Discus (borrowed from National team fleet) as he did not raised enough funding to go to Junior Worlds in France. Pity - there will be no slovak pilot representing. Our Backnang guests liked FAI triangel 100km very suitable for local exploring flight and turned it to get used to local mountains. Joachim on LS4 brought logger to the bar and joined group of slovak pilots comparing their flights in SeeYou software. For dinner all german bunch went to the town - local restaurant owners must be happy to see 20 people attacking their venue. Today´s weather looks fine but tommorow after cold front pass through it should be even better. In Trnava competition is going on, with Martin GC team (ridge runners) doing apparently well on top places despite location (flatlands). In Křižanov czech regionals are going on so do not forget to check how they are doing. Both results are like usually here.

31.júl 2001 (ut/tue)
Nemeckí hostia včera lietali vleky o dušu (asi 30 štartov) a pomaly sa rozkukávajú v Turčianskej kotline. Zdá sa že dnes udrú na kopce a večer na bar - pivo im evidentne chutí. TB1 a L7 majú zrigované a chystajú sa na 500 (?). V Trnave leteli druhú disciplínu a výsledky sú ako zvyčajne v podujatiach.

Our german guests started aerotows yesterday (about 30 starts) a they getting used to local scenery. It seems they gonna explore mountains flying today and our bar in the evening - local beer is apparently fine for them. TB1 and L7 have rigged already preparing for 500 (?). In Trnava another task flown yesterday and results as ususal here.

30.júl 2001 (po/mon)
tak sme naspäť z Prievidze. Slovenské majstrovstvá boli katastrofa z hľadiska počasia. Závody sú neplatné lebo sa nepodarilo uletieť ani 4 bodované disciplíny. 2 týždne dovolenky sú preč a nič sme nepolietali. Nemáme zo závodov žiadne fotky (koho zaujíma zavrený hangár a rada tranďákov?) ale ak si nájdete na nete niekde zábery z Faerských ostrovov tak tak nejak to tam vypadalo. Čo je nové:
- Majstrovstvá Slovenska dvojsedadlových vetroňov v Trnave
- České Plachtařské mistrovství regionu 2001 v Křižanove
- expedícia nemeckých plachtárov z SFG Backnang na letisku v Martine prišla objavovať krásy lietania v horách. Prišlo ich okolo 20 a priniesli si 5 vetroňov medziiným aj ASK-21 a dve LS-4. Včera prišli dnes mali prvý briefing a poobede sa prvýkrát vznesú do vzduchu. Podrobnosti prinesieme čoskoro.

so we are back from Nationals in Prievidza. Competition was catastrophy because of the weather. It was not valid so there is no Slovak champion for 2001 beacuse there was not flown 4 tasks. Two vasted weeks of holidays. No pictures from comps (who is intersted in closed hanger or row of trailers?) but if you have seen Faer islands in rain that aproximately how it looked like. What´s up:
- Slovak two-seater championship in Trnava
- Czech Regional championship 2001 in Křižanov
- expedition of German gliding pilots from SFG Backnang came to Martin GC to find out how it is to fly in mountains. There came about 20 people with 5 gliders amomg them ASK-21 and two LS-4. They arrived yesterday evening and first briefing was this morning. This afternoon they should fly for first time. Details comming soon.


20.júl 2001
zatiaľ sa leteli 2 disciplíny, čaká sa na prechod fronty ktorá by to definitívne vymietla. Objavili sme, kde je oficiálna stránka majstrovstiev ale kedže tam zatiaľ nie sú výsledky (v tejto chvíli) vedzte, že v klubovej triede vedie K. Benedikovič na Cirruse, pred martinskými "ridge runners" M. Pufflerom a T. Nogom na VSO-10, bodové rozdiely sú však malé. Vo voľnej sa presadzujú českí hostia (vedie P. Vodička na Discuse) a martinčanom sa nedarí zatiaľ :-(

Nášmu externému spolupracovníkovi Maťovi Habardovi sa podarilo zdigitalizovať článok o plachtení na Slovensku ktorý vyšiel v Sailplane&Gliding. Ďakujeme Maťo!

Official web site of Slovak Nationals is here. Weather is poor, only 2 tasks were flown, but we expect better weather next week. Leading pilots are K. Benedikovič on Cirrus in club class, and Czech P. Vodička on Discus in open class.

Computer guru Maťo Habarda converted article about gliding in Slovakia issued in Sailplane&Gliding into computer file. Thanks Maťo!

18.júl 2001
počasie nepraje, leteli sme len raz, voľná 300 triangel FAI všetci padli do poľa, ani z klubovky nedoletel nikto celú trať, prví traja vo voľnej - Vodička, Divok, Beláková, v klubovke Puffler, Noga prví dvaja. Dnes je pohotovosť ale vypadá to neletovo zatiaľ.

13. júl 2001 (pi/fri)
Takže skôr než Vám poviem koľko dní zostáva do Prievidze, najnovšia správa zo španielskeho Fuentemilanos od J. Kožára - uletenie výkonu lepšieho ako slovenský rekord v kategórii 3.1.4.c (čiže voľný let na vzdialenosť cez 3 otočné body) a to 773,4 km. O tom či to bolo v 15m kategórii alebo s nástavcami a teda vo voľnej, agentúry nehovoria.
Takže zajtra v Prievidzi! najbližšie 2 týždne to asi bude s obsahom gliding.sk slabé, kedže v prievidzkom kempe ešte neposkytuju pripojenie na telefón, mrzí ma to ale vydržte to nejako...

Latest news from Fuentemilanos, Spain - our clubmate J. Kožár flew in free distance around 3 TPs 773,4km and claims slovak national record . Tommorow starts nationals. For next 2 weeks this pages will not be properly updated as there is no phone line in Prievidza camp. Stay tuned!

 

12.júl 2001 (št/thu)
Už len 2 krát sa vyspíme a ideme do Prievidze. Kedže usporiadatelia neposlali žiaden zoznam predbežne prihlásených o tom kto príde a kto nie kolujú len divoké (dez)informácie. Jasné je len že to budú 4 kusy z Popradu a 7 kusov z Martina (z toho 4 v klubovej triede) a chystajú sa na súboj s Popradom o súťaž družstiev!
Ak máte niekto informácie o tom kto ide (napríklad o sebe), len to privítam. Čo je nové? linka na SkyFly stránku o počasí (venované Maťovi) a ďalšie pokračovanie okienka do histórie - Orlíci opúšťajú svoje hniezda

only 2 days to Slovak Nationals in Prievidza and counting down! As organisers did not supply any preliminary entries list, there are only wild rumours circulating about who is comming and who is not. Clear is only there will be 4 pilots from Poprad GC and 7 pilots from Martin GC (4 of them in club class) and there gonna be big clash who gonna win trophy for the best team.

 

11. júl 2001 (st/wed)
Včera poobede sa počasie urobilo neuveriteľne dobre, bohužiaľ deň už bol rozbehnutý iným smerom. Na dnes sme mali plány, ale predpoveď na ČT1 nám vzala zvyšky nádeje - ide nás navštíviť fronta. Takže čo je nové? Fotky predsedu plachtárskej komisie z Aerovíkendu v Poprade (dočasne v Martinskom klubovom živote) a jeho rybenky vo Fatraglide. Ďalej nový príspevok v Historickom okienku o slovenských rekordoch. No a ja alibisticky mením znenie countdownu na:
už len 3 krát sa vyspíme a ideme do Prievidze, kedže s tým lietaním to nie zas také isté...
A ešte posledný kúsok maďarského akrobata P. Besenyiho tentokrát na vetroni:

Hungarian aerobatic world champion Peter Besenyei flew
his glider under Budapest's historic Chain Bridge as
tens of thousands of spectators lined the Danube. His
glider flew through the 24ft gap below the bridge five
times, once upside down, and came close to the picturesque
parliament building.

 

10. júl 2001 (ut/tue)
Už len 4 krát sa vyspíme a lietame v Prievidzi! Pozor, zmena súťažného obdobia Majstrovstiev Slovenska, viac v Bulletine č.2

 

8.-9.júl 2001 (ne-po/sun-mon)
šľak nás ide trafiť z počasia. Na druhej strane už len 5 krát sa vyspíme a lietame v Prievidzi!
Nová je linka na Memoriál A. Makarenka v Partizánskom. Teda už je po závodoch, ale výsledky aspoň...
No a ešte nové fotky k 26. a 30. júnu. Teraz došli diáky takže preto oneskorenie. sú aj v galérii
Weather is depresive... But on the other hand only 5 days to Slovak Nationals in Prievidza and counting down!
new is link for Makarenko Regionals in Partizanske (Slovak only). Plus new photos for 26th and 30th June in this diary, same slides are in gallery.


7. júla 2001 (so/sat)

Od pohľadu je jasné že deň bude horší ako v piatok, kurmo, predfrontálny južák však sľubuje aspoň svah. Branik nahadzuje nástavce na Ventusa, so slovami "každý centimeter štvorcový krídla bude dnes dobrý". Prvú hodinu sa trápime na Malej fatre, na svahu rozbitom začínajúcou termikou, na éteri sa ozve len Maroš 7F, a hneď začnú s Branikom kuť plány ako sa stretneme na Vysokých Tatrách. Prvý pokus preskočiť na Choč krachuje a ocitáme sa v 300m nad terénom pod Katovou skalou a všetko začína odznovu. Zdá sa že sme predbehli termiku lebo behom hodiny sa podmienky zlepšujú a my skúšame tentokrát južný smer. Za Žiarske pohorie sa nám nechce, je tam čisto a silný vietor do nosu, točíme Pravno a ideme smer východ druhý pokus. Tentokrát je to lepšie a bez veľkých problémov systémom svah-termika-svah prehopsáme až za Choč, kde so sklamaním zisťujeme že Roháče sú už v mraku. Proti vetru otočíme Liptovský Mikuláš a tým naše preletárske ambície na tento deň končia. Branik je nadšený, ja hundrem že včera to bolo lepšie... Junior neletel vzal si dovolenku.

 

6. júla 2001 (pi/fri)
Včera sa vyčasilo až neskoro poobede a v Poprade na opustenom letisku sme zastihli Jana Kromku a Mira Strnku ako sa pchajú do Blaníka a pán Krtok ich ide cahať na 205-ke. Včerajšie správy na ČT1 vo mne vyvolali ilúziu "okínka" na dnešný deň a tak o 7.00 už máme zrigované TB2 a L7. Junior práve asi leje vodu do krídel. Je 9.00 a na oblohe zatiaľ ani vata. Predbežný plán je smer sever-juh, prvá otočka Chotín. Haló letíte niekto?
Bomba! dlhoočakávané Branikove historické okienko je tu! Začína kľúčovým referátom o význame bezmotorového lietania a príbehom jedného letu.
Nadeklarovali sme si s juniorom 500km Chotin-Strečno-Nitra, Tibor Noga vyrazil na Nitra-Strečno-Prievidza (300km), nebolo to zlé, priemerné stúpania 1,5m/s, juh skoro v čistej termike, ale po návrate na Fatru nám bolo jasné že na 500 to už nevydá. Takže zostalo z toho 300km O/R, ale aspoň junior videl veľké lode na Dunaji. Tibor Noga si Cirusa veľmi pochvaľoval a 300km nadeklarovaných a uletených bol pekný výkon v ten deň. Cestou sa všade motali osy (okolo Prievidze), potom sme si domysleli že sú z Makarenkovho memoriálu asi. Nikto odtiaľ sa neozval, škoda mohli sme tu zverejňovať výsledky, ak toto číta niekto kto vie ako to tam dopadlo nech dá vedieť. Nad Prievidzou sme stretli nablýskaného PIKa ale neozval sa nám. Večer sa na letisku zastavil Mároš Dívok s Lacom a mali fasa Vivata čo sám štartuje! Popodrýpavali sme sa navzájom na tému kto vyhrá Slovenské ("ta mne je jedno keľo ľudzi budze za mnou") a odleteli smer východ. Podvečer ešte pristál u nás L-40 MetaSokol so zvukom John Deera idúceho na 3 valce. Aspoň bolo s kým večer sedieť pri pive (Rado a spol.). Pokúsil som sa o prvý krok a poslal som včerajší let do OLC. Ešte to nemám odladené a tak skóre nespočítalo ale naučíme sa! Pošlite tam tiež svoje lety!

4. júla 2001
už štvrtý deň zamračené prípadne dážď. A v Nemecku lietajú dlhé prelety ako vidnio na OLC. Takto sme si to leto nepredstavovali, my plachtári slovenskí...
V linkách pribudlo www.plachteni.cz, a www.wetter.com
Bad weather 4th day in a row. In Germany they fly long XC flights as seen on On-line contest. We dreamt of another kind of summer...

3.júla 2001
Kým prší, prečítajte si 2.časť rozprávania o Jesenickom jarnom pohári ktoré vyšlo na českom Vztlaku. Kto nezachytil 1.časť tak je tu.

30. júna 2001
kto by čakal, že po skúsenostiach z pracovných dní, keď pár šialencov rigovalo vetrone o pol siedmej ráno bude o 9.00 všetko obsadené mýlil by sa. Vyzeralo to na pokojnú sobotu a keď ani o pol 12-tej nebolo záujemcu o Cirrusa, zdvihli sme telefón a pár odpadlíkov obvolali aby sme ich poprosili či si nechcú prísť zalietať. Nakoniec privolil Čipo, ale len pod prísľubom, že mu Cirrusa pripravíme, naleštíme a postavíme do prvej rady gridu, inak že nepríde. No čo by sme neurobili pre to, aby sme večer mali s kým prehodiť slovko-dve pri pive?! O jediný športový výkon sa pokúsil náš junior L7 (juniorky vo Francúzsku sa blížia!) ktorý otočil Námestovo. Branika som preškolil na nový typ LS6, a hneď som obsadil fotografickú verziu Blaníka L-13F aby som zvečnil tento historický moment (zrada Schempp Hirth) na diáky. Hneď tak skoro si už totiž na LS6 neškrtne ;-)) (fotky viď nižšie)

after couple of weekdays with mad bunch of gliderpilots rigging at 6.30 AM this saturday morning starts easy. At 11.30 we must call up some guys who gave up and even haven´t shown up, to offer them pride of the club fleet - Cirrus. Čipo got hooked at least, but under condition we will prepare it, polish, and put it into first line on grid. We agreed so he came up finally. Sometimes you have to do something to have someone to drink beer with you on de-briefing... Only sport XC attempt was L7 (yeah, Issoudun is pushing!) who turned Namestovo on north. I converted Branik to LS6 to show him there are gliders on earth you don´t need to teach how to turn. I jumped into Photografic version of Blanik, to snap this historic moment (Branik´s betrayal of SH) on slide. Reason was he will not have second chance to fly it soon... ;-)) (photos bellow)

Branik sa teší na nový typ Čipo v Cirruse a Branik v LS6 , fotka z Blaníka Rumik a Čipo tisnú Discus po pristátii

28. júna 2001
Dnes to nebude také horúce. Tisne sa sem studený front, a ranné správy z Brna už hovoria o lokálnych Cb. Tréning však pokračuje a tak v rámci miestneho lietania obtiahneme s juniorom nejakých 150km (LZPE-Strečno-Dolný Kubín), v Prievidzi to vyzerá strašidelne, tma a deka, stupáky sú v podstate len v AFIS zóne Martina a otočáky točíme kĺzaním tam a naspäť. Tak sme si na záver aspoň urobili radosť pekným doklzom s prieletom wing-2-wing púšťajúc pri tom vodu. Po pristátii sme zistili že všetci sedeli v bare a nikto nás pri tom nevidel, takže fotky z toho nebudú. Tento deň asi nevojde do dejín ničím výnimočným. Za pozornosť stálo jedine to že Rychtig (névolaj ma Rychtig, ja som Pápa Júliet) si vyzdvihol vynovenú orchideu Nimbus 2 z Prievidze a tak na slovenskom nebi pribudne ďalší skvost! Už sa naň tešíme v Prievidzi.

No big deal today. Cold front at the gates, morning weather reports from Czech republic full of scatered Cb´s. But practice week must go on, so in the frame of local flying we flew some 150km with junior (L7) by climbing in area of Martin and then glide to the TP and back. Especialy Prievidza area looks scary - dark and cloudy. So we at least made ourselves happy with nice final glide with passing over the RWY dropping water wing-2-wing with junior. Later we found no one seen us as they were all in the bar. Pity no photos from it. Only highlight of the day is roll-out ceremony of another new glider on slovak skies - Rychtig´s Nimbus 2 in Prievidza. Congratulations to him! Looking forward to see you fly in Nationals in Prievidza.

27. júna 2001
Vetrone pripravené o 6,45 a nikto nechápe. Toto ešte v Martine nebolo. Náš junior Rumik sa ujíma úlohy water fillera a kým my vyrážame do práce a dávame termike čas, odtransportuje všetko na grid. Prvá skupina štartuje okolo obeda a 2 osy (Palo a Čipo), ASW-15 MB a Discus L7 vyrážajú za pekným vývojom na Oravu (Námestovo). Ďaľšia skupina štartuje až o hodinu neskôr (ach tá práca!) a to: náš predseda na Cirruse s vodou, obidve TB a otec Girak na Ose povzbudený včerajším úspechom. Branik po vypnutí berie 2 meter na predhorí Malej Fatry a kedže sa nemôžem dostať na jeho výšku stráca trpezlivosť a vyráža na Nitru. V slabých 1000m prichádza Rumik z Oravy vyzdvihne ma a rozbehnutý z dobrého oravského počasia namieri do (podľa mňa) beznádejného tieňa a závetria. Prelet odletovým sektorom vykonám v 400m a začínam hľadať páčku vypúšťania vody. Pri pohľade vpravo vidím Discusa padajúceho k zemi s dymiacim prúdom vody od chvosta. Na 3.km odtrhová hrana so Skanzenom a (S)Ketarína na Blaníku točiaca nad ňou mi zachraňujú vodu - nemusím vypúšťať. Ich drehe zwo métr integriert a ideme ďalej. Počasie na juhu sa čistí kumulov je menej a posledný stretnme na Novákoch. V oleji kĺžeme otočiť Partizánske a vraciame sa naspäť na sever. Branik dúfal že pôjdeme za ním ďalej, takže teraz musí byť hrdinom proti vlastnej vôli a v čistej otočiť Zobor, čo sa mu podarilo vcelku bez problémov. Tým pádom je hrdina dňa a hneď cituje klasika (TS) slovami o oddeľovaní mužov od chlapcov v čistej termike. Ďuro na Cirruse sa otáča na Vtáčniku a mieri za oblakmi na kopce. Cestou naspäť točím na Znieve pekný zdvih a v tom prilietajú ku mne Paľo s Čipom na Osách vzorne wing-to-wing čo je u martinských pilotov nevídané! Zdá sa že nielen Divokovci usilovne trénujú na Prievidzu... Georgovi Girakovi sa dnes nedarí a pre technické problémy pristáva predčasne. V slabnúcom počasí otáčam ešte Dolný Kubín, osy sa otočia v Párnici, a potom jeden za druhým s prieletom od severovýchodu pristávame. Po pristátií to pred hangárom vypadá ako na menších závodoch. Sedem vetroňov na prelete a 4 v miestnej termike a to všetko cez pracovný deň uprostred týždňa, to sa inde ako v Martine nedá na Slovensku vidieť.

Gliders on grid at 6.45AM and everyone in shock. This was never such early before! Our junior Rumik takes the job to fill all glass ships with water ballast and we run back to work using time till thermals will start. First bunch of gliders take off about midday and 2 Osa, ASW-15 MB and Discus L7 push it immediatelly to northeast promising clouds. Second group including both TBs, Cirrus and George on Osa starts one hour later (we must make a money sometimes). Branik (TB1) climes in 2 mps and don´t have patience to wait for myself strugling low after tow release and pushes his Ventus to south. When in 1000m AGL I meet Rumik´s Discus and he order to glide. We deviate a bit as I don´t agree with his way to dark and lee side of the mountains, in couple of seconds I see him dropping water. I glide in 400m to Blanik circling higher over nice trigger point. I am saved and 2 mps average makes Rumik to join me. Weather is getting drier less clouds on south, so we turn Partizanske in blue, without any sign of thermic turbulence on our 20km run. TB1 gets even to Nitra (another 40km to south) what makes him hero of the day (I said against his will), and makes him to philosopy later evening about "natural selection of pilots in blue conditions" the idea first said by Tomas Suchanek. Cirrus is turning on Vtačnik hills (around Prievidza) and turns to more comfortable northern clouds. When circling in Fatra on the way back I see two Osa cruising to me wing-2-wing. Unbelievable as this is very rare to see among Martin pilots :-) It seems they are preparing for Nationals (in 2 weeks we start in Prievidza!) very properly. George Girak has not his day and landing prematurally. I weakening weather I turn Dolny Kubin on northeast and then I test final glide with new computer. Club class gliders turned a bit earlier and then in 15 minutesall gliders land. Place a front of the hangar is full of gliders and it looks like small Regionalsrather than midweek day. Seven gliders on XC and 4 flying locally - you simply can´t see this anywhere in Slovakia but in Martin.

26.júna 2001
Vetrone pripravené o 7,30 len vojenský dispečeri vraj robia problémy. Uvidíme ako to dopadne.
26.júna večer. Dopadlo to dobre! Otvorený bol smer na juh takže glassholes (TB1+TB2) sa vydali na 500km Chotin-Veľká lúka-Nitra lanovka-MT. Club class (Tibor Noga 14, Paľo Pechtor 43 Miro Balga na ASW-15 MB) leteli Nitru-Strečno-Prievidzu-MT. S miernym vetrom do chrbta to išlo po Zlaté Moravce krásne, problémy začali na flatlands. Čistá termika, slabý dostup. Po otočke Chotína sa Branik zasekal do malých výšok a v okolí Nitry sa zachraňoval s nulou na výškomeri (QFE Martin) kde strávil nejakú hodinku a pol práškovaním pod Zoborom. V okolí Zlatých Moraviec cestou na sever ma míňa Discus v stratosfére, po preladení na 123,4 nám Vlado Foltín vysvetľuje že sme barani že sme leteli do Chotína. Namiesto 500km máme aspoň 300km O/R. Nix schlecht. Tibor Noga 300km cez 3 otočky. Udalosťou dňa je však najkratší ale zaslúžený prelet. 50km Bez návratu, čiže strieborné plachtárske "C" nášho rakúskeho hosťujúceho člena Georga Giraka. Blahoželáme! Azda jediná 50ka v histórii slovenského plachtenia odletená namiesto na Blaníku na Ose. Prievidžania sa museli pekne diviť keď im tam padla na letisko Osa na 50ke. Večer pri červenom víne a grilovaných stejkoch je skvelým zakončením pekného dňa. Discus zo stratosféry (Vlado Foltín) to videl takto: Letel som otočiť ešte Šurany. Na otočke som mal 1000 m SOL LZNI(22 km). Po preletení si 15 km som sa proti silnému vetru zachraňoval 5 km od letiska vo výške 120m SOL. Bolo to 500 m od víťzného oblúku. Tam ma našťastie zachránila bublina 1m/s, ale na slávnostné defilé už výšky nezostalo, tak som sadal nenápadne z priameho.

Gliders on grid at 7.30AM just military forces making problems with airspace. Let´s see how its gona finish.
26.june evening - It went out well! We got allocated south so "glassholes" TB1 and TB2 went for 500km yoyo with first TP at Hungarian borders. Club class guys (2xVSO-10 and ASW-15 went for shorter 300km yo-yo. While in hills enough 3/8 of Cu in 1400m and gentle tailwind made it easy ride in last part around 1st TP at flatlands airmass has changed and in blue and weak thermals we strugled a bit. Branik TB1 spent almost 2hrs flying low rather like agroaircraft than glider on XC flight. I got higher and get to first clouds on way back to hills around Prievidza. We met Vlado Foltin on Discus apparently easily flying in some 1400m. It seems he´s chosen his task better than us. So instead of 500km we have done 300km O/R. Not too bad. But performance of the day was shortest but most valuable flight - 50km for silver "C" done by our Austrian guest member George Girak. Well done George! Probably only 50km in Slovak gliding history flown on VSO-10 instead of Blanik. Evening is barbeque and red wine, courtesy of happy George.

Kde sú kumuly? Zase mám letieť v čistej?

Kedže sa ma viac ľudí v poslednom čase pýtalo na Sailplane & Gliding, britský plachtársky časopis tu je linka kde sa dá on-line objednať. Som presvedčený že za tých 33 dolárov ročne stojí. 6 čísel do roka plných úžasných fotografií a zaujímavých článkov. Ak máte kreditku neváhajte.

J.Kožár - trojuholník 567km rýchlosťou 129 km/h. viac o účinkovaní LI ale aj LF a CZ nájdete tu.

Najnovšie správy: Mára Pechanec druhý na Rennklasse spezial! Taktiež sľúbil účasť na Slovenských v Prievidzi.


19. júna 2001

Nástenkár je späť! Pre tých čo už nedočkavo strihajú meter do začiatku Slovenských v Prievidzi sú pripravené Bulletin+prihláška+pravidlá, a ak niekoho zaujíma čo nové na Svetových leteckých hrách (World goulach rallye) v Španielsku, tak nech si klikne sem
Inak sa nič mimoriadne nestalo. V piatok 15.júna leteli Rumik (L7), Miro Balga (MB) a Čipo (75) a v zlepšujúcom sa poobednom počasí otočili Námestovo - Partizánske - D.Kubín čiže niečo pod 300km. Blahoželáme. V sobotu sa Branik rozhodol dokázať (hlavne mne) že správy o tom že je "vyhoretý plachtár" sa nezakladajú na pravde. V silnom južnom vetre v ktorom všetci lietali miestne svahy sa rozhodol že práve teraz je čas vyraziť do Tatier. Podarilo sa mu to a polietal si svah na Vysokých Tatrách v dobrej spoločnosti - s reprezentantami Marošom (7F) a Vilom (LZ). Doklz za dažďa z 60-teho kilometra, keď už doma chystali tranďák a tešili sa na transport, bol len bodka za pekným dňom. No dobre teda - nie si vyhoretý.
webMaster is back! For those, who are looking forwrd Slovak nationals in Prievidza here are Bulletin+Application form, and if anyone interested what is up in World air games in Spain just click here for both official news and our funny news about Slovak and Czech racers there.
Otherwise nothing special happend. Friday 15th Rumik (L7), Miro Balga (MB) a Čipo (75) and in improving afternoon weather flew north-south yo-yo just short of 300km. Well done chaps! Saturday Branik (TB1) decided to refute (to myself mainly) rumours he is a "burnt out glider pilot". In strong south wind when all stayed nailed to ridge decided it is time to visit High Tatra peaks. He succeeded, got there and tried Tatra rocky ridges in good company - with national team members Maroš Divok Ventus (7F) and Viliam Kubovčík Discus (LZ). Final glide from 60th km in rain, when guys home already prepared trailer for retrieve was only great finish of the day. Allright then - you are not burnt out yet...

11. júna 2001
Počasie je na h***o ale pre tých ktorí sa chystajú do Martina objavovať tajomstvá svahového a vlnového lietania vo Fatre tu sú pripravené:

Smernice pre
Ridge running in Blanik on Fatra slopes/gold wave this spring

A ešte jedna malá súťaž pre pamätníkov histórie slovenského plachtenia! Nazvime ju: SPOZNAJ JUNIORA!
Plus small quiz for veterans of slovak gliding! Let´s call it: SPOT THE ROOKIE!

10. júna 2001
Najkrajší Ventus na Slovensku je na predaj
Most beautiful Ventus in Slovakia is for sale

Väčšina z Vás ho asi videla, tí ktorí nie fotografie sú tu
Photos of Ventus are here

9. júna 2001
Niečo na inšpiráciu 2.
Kedže na zázname z loggeru to vyzerá že nad miestom pristátia (25km) mal stále 750m výškový rozdiel, čo by teoreticky malo stačiť na doletenie 1000km Jan Olav Endrerud opisuje záver svojho letu na Discuse:

I turned about 27 km from the field, the next 20 km is unlandable. I could
have turned west/southwest and head for the valley (where there are good
fields), but the wind was picking up from the south/southwest, and I would
have a flat glide over unlandable terrain in headwind, and that wasn't
tempting. The sun was very low, visibility flying against the sun was bad,
and I was tired. Instead of gambling on a unsafe outlanding I turned back,
and went for some Cu's over Rena Airfield, about 35 km from my goal. I spent
the next 45 minutes flying in weak, variable lift over the middle of the
valley (max 0.2 m/s !) without gaining any altitude. Landed at Rena Airfield
about 21:30.

Jan Olav

pre tých ktorí si chcú pozrieť jeho záznam z loggeru tak je tu!

Najradšej by som písal o výkonoch na Slovensku, ale keď sa pozriem z okna je to na poriadnu medardovskú depresiu...

8. jún 2001
Britský časopis Sailplane&Gliding uverejnil vo svojom čísle Jún/Júl článok o plachtení na Slovensku s fotografiami Branika Jesenského. Na zelektronizovaní pracujeme a keď to zvládneme uvidíte výsledok tu.

6. jún 2001
Niečo na inšpiráciu - nielen v subtrópoch sa dajú lietať dlhé štreky ako hovorí správa z Nórska:

Last Monday Jan Olav Endrerud flew a Discus 980 km on a 3 turnpoint
yo-yo flight from the Norwegian soring ass. center at Elverum. The
wind picked up in the evening, probably making the conditions ragged
late in the day. Driving home from a family gathering on a mountain
farm I can tell you the sky looked marvellous!
The same day three other standard class planes flew 600 to 750 km.

Birger.W.Bulukin

4.jún 2001
JIHLAVA 2001 JAK TO DOOPRAVDY BYLO SE SLOVENSKOU REPREZENTACÍ
JIHLAVA
2001 THE REAL STORY OF SLOVAK NATIONAL TEAM
Tak a sme naspäť z Majstrovstiev ČR v Jihlave! Neviem nakoľko ste sledovali priebeh na strankach Aeroklubu Jihlava takže aspoň pár informácií. Už druhý rok po sebe tvorili jadro slovenskej minivýpravy piloti z Aeroklubu Martin. Tentokrát však chýbal "náš predseda" Ďuro Filus ktorý vyhlásil že momentálne ma tričiek dosť a tak ďaľšie s emblémom závodov a v cene Versaceho nepotrebuje. Náš team bol nasledovný:
We are back from
Czech nationals in Jihlava! I am not sure if you followed it on internet, so just few informations about our mini team. Similary to last year core of the team was all from GC Martin. Here we are:

Branik Jesenský Ventus B 16,6 TB1
- neprehliadnuteľná (196cm) figúrka slovenského plachtenia od ranných 90tych rokov a spolumajiteľ týchto stránok. Napriek stresu v úvodných disciplínach z nízkych základní, čistej termiky a nedostatku Nízkych Tatier, nakoniec svoje sľuby o ukončení plachtárskej kariéry a presedlanie k vlekárom nesplnil. Našťastie. Aj keď záujemcov o Ventusa sa našlo v Čechách dosť. Získal cenu fair play za skrečovanie disciplíny a obetavý transport z poľa nás ostatných, ktorí sme kalili do beznádejného počasia v naivnej snahe zabodovať. Jednoznačný favorit v rýchlostnom pití fernetu (Assigned Fernet Speed Task) kde porážal aj favorizovaných domácich pretekárov. Kedže jeho fotografie z lietania patria k najlepším na Slovensku, netrpezlivo čakáme na jeho diáky z Jihlavy!
- person you can not overlook in Slovak gliding (196cm tall) since early 90s and co-owner of these pages. Despite the stress in first couple of tasks based on low lying cloudbases, blue thermals and lack of mountains, he failed to fulfill his treats about finishing his gliding career and focusing on aerotowing only. Thanks god. Altough there would be no problem to sell his Ventus in Czech republic. He was awarded by Fair play medal, for scratching his own task and landing to retrieve us (who were pushing hard in naive believe we can score against Czech favorits) from fields. Leader in bar, with special dominance in Assigned Fernet Speed Task, where he beats locals in their own drink. Because he is known for snaping best photos about gliding, we are looking forward his slides to be processed!

Rumik DobiašDiscus b L7
- náš "junior" sa v rámci prípravného procesu na Majstrovstvá sveta juniorov v Issoudun vo Francúzsku rozhodol dostať nakladačku od najlepších českých pilotov a ešte za to zaplatiť štartovné! Obdivuhodné. Zámer sa mu vydaril, ale náladu mu to vôbec nepokazilo a tak sa nám zdá, že sa musel niečo naučiť, čo použije proti nemeckému a francúzskemu dorastu. V barových výkonoch sa doťahuje na svoj veľký vzor - Branika, a jeho charizmatický vzhľad s neodmysliteľným odlomeným tesákom mu priniesol hyper-obdiv miestnych rybeniek. Skrátka vydarené preteky po každej stránke. Ak lúštite nápis na jeho tričku na fotografii pomôžem Vám, je tam totiž jeho životné motto (kriedo): No school, no job, no problem.
- our "junior" decided the best way how to prepare himself for Junior world championship in Issoudun in France will be go to Czech nationals and got beaten by the best of Czechs, and pay even entry fee! Congratulations. He succeeded in his plan but his mood was still up, so I assume he must learned something what will help him race against best German and French juniors. In bar tasks he is following his older team mate Branik. His charismatic look with broken front tooth made him darling of local hyper-girls. Great comps anyway. If you are trying to find out what is on his T-shirt on photography above, it is his life slogan: No school, no job, no problem.

Tibor FrátrikLS6 TB2
- nič čím by sa dalo chváliť. Výsledky slabé, pravdepodobne mu bude plachtárskou komisiou odobratý reprezentačný vetroň a pridelený niekomu z družstva žien alebo juniorov ktorí majú akútny nedostatok techniky na blížiace sa majstrovstvá sveta v Litve a Francúzsku. Jediná jeho zásluha na závodoch spočívala v zavedení pravidelných správ pre ČSAD na frekvencii 123,4 MHz, čo neraz pomohlo posádke autobusu Janus dokončiť linku.
- nothing to write home about. Results weak, there are rumours Slovak gliding commision is about to reallocate his glider to some members of Women or Junior national teams, who have total lack of gliders for comming Worlds in Lietuva and France resp. His only contribution to team effort was invention of "Bus transport news" on 123,4 MHz, what meant reporting lifts to Janus drivers (see bellow). it helped them to get home arguably.

Miro StrnkaDomino Jančik (ten otec v strede, in the middle) Janus
- jediná dvojsedadlovka v závodoch, tohto roku sa dokonca (na rozdiel od inej slovenskej dvojposádky v Jaroměři 2000) nepokúšala zavrieť predný podvozok na Januse ale brala tento fakt ako nutné zlo. Všetci museli oceniť heroickú snahu týchto dvoch šoférov naučiť autobus točiť termiku. Občas sa im to darilo (keď šoféroval Domino viac) občas menej. Pravdupovediac netušíme čo za zvrátené chute vedú predsedu plachtárskej komisie Strnku trápiť sa na tomto autobuse a zvádzať k týmto zvrhlostiam každý rok iného naivného plachtára. Vieme o čom hovoríme, Nitra 1999 nám stačila! Srdcia jihlavských plachtárov si definitívne získali vývozmi na Januse. Napriek pokročilému veku sa čulo zúčastňovali spoločenského života a "Šéfová" z nich mala radosť ("tak co pánové ještě 5 fernetú?").
- one and only two seater in competition. Despite another Slovak Janus crew at last year Czech nationals in Jaromer, these guys believed Janus does has unretrectable front wheel, and did not try to improve L/D by retracting it! All pilots must appreciate their heroic effort to teach bus Janus to circle in weak thermals. Some day they succeeded more some days less. We are not sure what pervert forces make gliding comission chairman Strnka to suffer every year in this bus and seduce another naive glider pilot to join him. We know what we are talking about - one nationals in 1999 was enough for us! They made a lot of friend by allowing local pilots convert to Janus and despite they are elderly people they bravely visited bar what must appreciate bartender ("fancy another round of 5 fernets gentlemen?")

17.máj 2001
Pišta Šimončič, Nimbus 2 pilot z Bratislavy nas potešil pár pravidlami pre pobyt vo vzduchu. Síce v angličtine ale možno sa vám budú zdať inšpiratívne.
Pišta Šimončič, Nimbus 2 pilot and Bratislava GC member pleased us with couple of rules of the air. You might like them.

15.máj 2001
Pripravujeme - Branik sa prehrabuje v starých číslach slovenských krídel a chystá "Historické okienko" o začiatkoch plachtenia na Slovensku. Predpokladám, že prvé výsledky budú až po návrate slovenskej výpravy (3x Martin 1x Poprad/Nitra) z Majstrovstiev českej republiky v Jihlave začiatkom júna.

Kedže zatiaľ nie je jasné aké bude internetové spojenie v Jihlavskom kempe, pripájam linku aby ste mohli sledovať dianie (a hlavne úspechy slovenskej minivýpravy)

In the pipeline - Branik is browsing old issues of "Slovak wings" (Slovak flying magazine in the 30s) digging out material for his "historic corner" about roots of gliding in Slovakia. I expect first results to be out after return of slovak gliding squad (3 pilots from Martin, 1 two seater with mixed Poprad and Nitra GC ) from Czech nationals in Jihlava begin og June.

Because I am not sure about internet connection in Jihlava camp, here is the link so you can follow our this comp (and especially succes of Slovak mini-team)

 

Tento týždeň (4.-12.mája 2001) len z Fatraglide 2001 v Martine (This week only about Fatraglide competition in Martin)

12. mája 2001
Vietor neustáva a po včerajších zlatých výškach sú všetci plní očakávania. Oblačnosť je však veľká, klasické "oko" sa nerobí a tak všetky pokusy končia trápením v rozbitej termike a následným pristátím. No nie je každý deň sviatok. Po pár hodinách je jasné, že výsledky zostanú nezmenené a všetci sa začínajú tešiť na "hangárparty" s vyhlasovaním výsledkov. Riaditeľ to pojme vtipnou formou a postupne predstaví celý relalizačný team a odovzdá ceny víťazom (a teda aj sám sebe). Účasťou nás poctí aj riaditeľ poisťovne Allianz p. Šimko s manželkou a odovzdáva ceny najlepším. Oslava pokračuje do skorých ranných hodín. Víťazi: vo voľnej triede si prvé miesta rozdelila slovenská repre-squadra, aj keď len technický problém (vybité baterky loggera) zabránil starnúcemu talentu Branikovi vkliniť sa medzi top 3. V klubovke to bol klasický súboj (repríza z Trnavy 2000) Bishop - Noga z ktorého vyšiel víťazne martinčan. Kedže cena pre víťaza od servera www.gliding.sk je obligátny plachtársky klobúčik v decentnej bledej farbe, je pravdepodobné že "Červená prilba" ako je Tibor Noga známy medzi fatranskými turistami konečne bude mať vkusnú pokrývku hlavy! Podľa komentárov účastníkov sa zdá, že súťaž sa vydarila, a májové lietanie v horách má niečo do seba. Piloti z juhu mali možnosť vidieť na vlastné oči, že tu funguje všetko termika - vlna - svah. Nech to dopadne v tendri o Slovenský pohár budúci rok akokoľvek, je jasné že Fatraglide zostane. Snáď počasie bude ešte lepšie a odletí sa viac kilometrov na preletoch. Fatraglide skončil ale sezóna len začína - no nie je to skvelé?

11. mája 2001
"Cold front crossed competition area" ako hovoria znalci alpského lietania... Riaditeľ nás drží v napätí a odklada asi 20 krát vzlet. Zabráni demoralizácii a vačšina lietadiel zostáva v gride. Asi o pol tretej priznáva že na prelet to nie je a ruší disciplínu, zároveň však sľubuje vlnu za Malou Fatrou v severnom prúdení. Výškový profil vetra je priaznivý, silnie s výškou, jediný problém je vysoká oblačnosť a termika ktorá to rozbíja. Aspoň toto tvrdí skeptickému davu plachtárov Jožo. Myslím že mu neverí väčšina pretekárov a tak sa preškoľuje na Janusa ďalej. L7 a TB2 sa rozhodnú zistiť ako vypadá vetroň vo vleku púšťajúci vodu - vypadá naozaj pekne! Po hodinovom trápení v termike od 200 do 900 metrov a 2 vlekoch sa vydávam proti vetru smer Dolný Kubín, kde ma zastihne dobrá správa od ET že sa mu podarilo vedľa mraku nadviazať do vlny! Medzitým už je vo vzduchu Jožo ktorý neveriacim pretekárom musí dokázať "že to tam je". Janus s Paľom Černým a Zemom sa tam už tiež motá a ja okamžite točím naspäť a Jano Česnek s AR tiež. Po chvíľke zháňania správnej frekvencie na Štefánik radar sa Mára ujme funkcie styčného dôstojníka a postupne doluje od dispečerov vyššie a vyššie hladiny. 4 vetrone stúpaju do výšok okolo 4600-5200 m QFE Martin. Na zemi nastáva panika hlavne medzi asi 11 z pretekárov ktorí potrebujú zlatú výšku, ale už je neskoro. Západ slnka je neúprosný a tak okolo 19.45 zahajujeme zostup, jemne prikúrení nedostatkom kyslika a vymrznutí z -17 stupňov Celzia. Končeky prstov na nohách len tuším. Foťák som si samozrejme nevzal, večná škoda. Paradoxom je že zlaté prevýšenie som potreboval len ja, ostatné 3 vetrone boli plné diamantových veteránov. Nikdy nepodceňujte znalosti miestnych expertov, a keď vás riaditeľ posiela do vlny, neváhajte. Ako hovorí Branik: "Welcome in soaring paradise!"

10.mája 2001
Riaditeľ avizuje AST disciplínu a kedže správy z východu hovoria o veľkej oblačnosti rozhoduje sa pre severo-južnú orientáciu tratí. Na poslednú chvíľu a za veľkého aplauzu gridu ruší otočný bod Ružomberok pre nevábne počasie tým smerom a tak voľnej triede zostáva Dubná skala-Nitra lanovka-Strečno-Kľak-Martin 260km a klubovej triede Martin-Topoľčany-Strečno-Bojnice-Martin 247km. Vietor stále severovýchod 5-7m/s takže ramená na sever sú bojom. Hlavne okolo otočky v Nitre má takmer každý z voľnej triedy krízu, Lenka pristáva v Nitre, ostatným nechýba veľa a na rádiu počuť hlásenia výšky blízke nule (QFE Martin). Nie je to ľahký deň: Mára Pechanec stratil TEK dýzu a tak improvizuje s požičanou, Branikovi zdochla baterka a tak hoci doletel nemá polku trate na logri, junior Rumik sadol pri Strečne a pole je také neprístupné že musíme Discus po kusoch nosiť asi 300m na odpočívadlo. Musí nám za to kúpiť Staropramen desítečku a halušky. Vyhráva zase riaditeľ súťaže a tvrdí že nemal problém -rýchlosť cez 90 km/h to potvrdzuje. Až budem veľký už viem čím chcem byť - riaditeľom súťaže! Večer sa unavení vraciame z transportov a Lubik Jakubcsákyi kúri v krbe a v príjemnej atmosfére si piloti vylievajú dušu jeden druhému. Na stole sa mihnú jahňacie pečené rebrá a prišiel nás pozrieť Jano "Barney" Tichý - pilot helikoptér z Partizánskeho a majster variosystémov. Skrátka večer ako má byť.

9. mája 2001
Fronta prešla a rybenka Zárybnická o pol siedmej ráno predpovedá slnečný a jasný deň. Voľná dostala Martin-Dolný Kubín-Partizánske-Strečno-Kľak-Martin čiže nejakých 240 km. Klub letí Martin-Bojnice-Strečno-Kľak-Martin čo je 140km. Hneď po vypnutí v silnom vetre bezproblémovo všetci stúpaju do 1700-2000m a vyzerá to nádejne. Mrakov je však málo, letí sa v čistej termike a proti silnému SV vetru. Nebudem vás napínať, väčšina skončila po turčianskych poliach. Z voľnej trať obletel len miestny CD Jožo Kožár, v klubovej sa stihli vrátiť 4 pretekári (z toho 2 Martinčania), zvláštne uznanie si zaslúžia Zemo, Miro Balga a Braňo Jankech, ktorí sú na pretekoch prvýkrát, od Tibora Nogu sa to samozrejme čaká že doletí a tak mal letieť ešte rýchlejšie! Do večera potom chodili transportné vozy, uťahané posádky si dávali večeru a pivo. Prišiel nás pozrieť Jožko Šnirc s famíliou a doniesol dobrú novinu. Martinský klubový Cirrus je zalietnutý a za pár dní obohatí našu zbierku laminátu. Na zajtra chceme aspon 3/8 Cu hum, tak rob s tým niečo riaditeľ!

8. mája 2001
Zlepšenie počasia vyvolalo predštartovnú horúčku a paniku medzi pretekármi. Branik (TB1) sa dokonca pokúšal na svojho Ventusa namontovať výškovku z Jožovho Ventusa, čo sme našťastie zbadali zavčasu. Neviem čo by robil s dvomi. Vzhľadom na sľubne vyzerajúci deň, ale s neistým vývojom, CD (competition director) voli rýchlostné PST (pilot selected task - pilotom volená trať) z určeného zoznamu otočných bodov, ktoré boli väčšinou v blízkom okolí - najvzdialenejší bol Bojnice. Minimálny čas letu 3 hodiny pre obe triedy. Prvá hodina vyzerá dobre a väčšina smeruje smer Dolný Kubín. Vdruhej polovici ale počasie slabne a tak ten kto zostal bližšie k letisku prípadne to má domov po vetre vyhráva. V čase uzávierky 8-) ešte neboli známe výsledky klubovej triedy a tak zatiaľ aspoň neoficiálne výsledky voľnej triedy. Pri vyslovení mena Kraľovany alebo Trusalová asi mnohým pretakárom bude chodiť mráz po chrbte - už druhý deň magneticky priťahuje drevo aj laminát a Čmeliak lietal hore dole a ťahal ich z poľa. V noci má konečne prejsť studený front a po ňom vpád kontinentálneho suchého vzduchu zo severovýchodu nad naše územie vyvoláva mierny optimizmus pre nasledujúce dni. Let´s rig!

7. mája 2001
Počasie sa stále nechce umúdriť a všetci čakáme kedy tá studená fronta konečne prejde. Nudu pretekári zaháňajú preškoľovaním sa na Janusa, pozeraním DVD filmov a postupným likvidovaním zásob v bare. Kedže fúka severovýchodný vietor, Paľo Černý s Janusom id otestovat vlnové prúdenie a podarí sa mu vystúpať až do 2000m. Nasleduje ho Bishop (pre tých čo nechodia na preteky - Boris Kožányi) so Sergom (pre tých čo nechodia na preteky - Martin Necpal) na kotolni (pre tých čo nechodia na letisko - Blaník L-13) a podarí sa im dostať až do 1400m. Inak sa nič mimoriadne nestalo, ale zajtra to príde!

6.mája 2001
Ďaľší neletový deň. Riaditeľ súťaže nás však dlho drží v strehu a štart sa asi 3x odkladá s nádejou na zlepšenie počasia. Voľnej triede vybral 212,93 km trať Dubná skala - Strečno - Nitra Zobor - Martin. Klubovka vyfasovala Sklabinský podzámok - Strečno - Topoľčany - Martin. Fúka silný severný vietor a nad Panošinou sa robi föhnova hradba. Chvíľami prvý otočný bod mizne v mrakoch, čo vyvoláva "nadšenie" v radoch pretekárov a pri kofole na terase sa hneď začína spomínať na staré časy keď ešte neboli logre a fotila sa Kráľovka v mrakoch spod úrovne. Medzitým pristáva Maťo Habarda na našej ose H7 ktorú prelietol z Nitry kde bola na striekaní nového náteru. Nakoniec sa agónia čakania skončí zrušením disciplíny a piloti s nadšením štartujú na miestne lietanie. Podaktorí sa dostali až po Námestovo proti vetru. Večer sa blysol Albín Majcher svojim kuchárskym umením a jeho pstruhy z grilu išli na odbyt, zvlášť pilotom Carpatia Air chutilo. Riadiaci lietania Čipo mal večer výbornú náladu, zdá sa že preto že všetci doleteli v poriadku. Jediná roľa bol Zemo, ktorý tak mal premiéru na Čmeliakovi - spárke z pekného poľa pri Trusalovej. Zvyšok večera už bol v znamení výuky lokálneho zemepisu - hlavné slovo mal Zdeno Vlha a Čipo ktorí učili ostatných kde je Karlová, Sklené, Blatnica atď... Najväčší úsmev mal však večer náš junior Rumik Dobiaš ktorému Mároš doniesol Discusa z Poľska a hneď večer chcel ísť montovať logre a iné geretíky čo sme mu samozrejme za pomoci vína s kofolou vyhovorili.

5. mája 2001
Počasie zrána nevyzerá vábne a tak sa riaditeľ súťaže rozhodol pre zrušenie disciplíny a na brífingu vysvetlil tým čo sú prvýkrát v Martine, alebo na súťaži odletové a príletové procedúry. Vysoká oblačnosť sa okolo obeda začala trhať a nažhavení pretekári nevydržali a začali ťahať na štart na tréningové lety. Nakoniec sa z beznádejného dňa urobila celkom čulá miestna prevádzka. Lietalo skoro všetko od Alpina až po Nimbus 2. Tí čo nelietali si pripravovali vetrone a logre. Zvlášť príprave "mueckenputzerov" venovali pretekári zvlášť dôraz po tom, čo vzhliadli chlpaté nábežky pristávajúcich vetroňov. Iba predseda plachtárskej komisie Miro Strnka (alias Muf) pobehuje s prípravkami na transportný voz pre Janusa - asi vie prečo.

4.mája 2001
Poobede sa začali zliezať účastníci. Nádherný pohľad vidieť padať z neba vetrone a vystupovať z nich tváre ktoré sme nevideli od minulej sezóny. Vládne milý príletový chaos (kde si to môžem ukotviť? nevideli ste riaditeľa súťaže? o koľkej je večera? atď...). Tradične silná je výprava bratského Popradského aeroklubu, ktorá obsadila skoro celý karavan camp a barman ma jediné šťastie ze sa predzásobil "grizzlingom" ktorý sa tu normálne moc nepije. Za zmienku stojí určite doklz pilota ČSA a bývalého reprezentanta Paľa Černého ktorý letel so Zemom na Januse z Tlstej vo Veľkej Fatre. Boli sme pre nich v poli za Dražkovcami asi 2 km pred dráhou. Zvyšok večera bol v znamení varenia počasia a oslavy preškolenia nášho predsedu Ďura Filusa na Čmeláka. Blahoželáme mu a tešíme sa, že ho uvidíme v tej žltej telefónnej búdke čo najčastejšie vlekať. Zábery s večerného briefingu nájdete tu.